SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Ani šialenstvo, ani boží dar. Prípad zpolitizovaného lieku Dr. Trumpa

WHO otočila - liek hydroxychlorochín sa opäť vracia. Vedci si myslia, že bol odstrelený, aby sa ukázalo, že Trump je zase mimo.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

Nenápadná správa, ale mala by mať veľké titulky: WHO otočila - liek hydroxychlorochín sa opäť vracia. Vedci myslia, že bol odstrelený, aby sa ukázalo, že Trump je zase mimo.

Svetová zdravotnícka organizácia otočila a obnovila testovanie lieku hydroxychlorochín na liečbu koronavírusu.

Zarazila ho pred dvoma týždňami potom, čo Donald Trump oznámil, že liek preventívne užíva.

Vtedy vyvrcholila vlna negatívnych referencií, ktoré sa rozbehli, akonáhle Trump v marci tento liek menoval ako jednu z nádejí pre liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Spätne vzaté išlo o bozk smrti: dobre to zapadalo do vzorca o šarlatánstve "Dr. Trumpa ", ako sa o americkom prezidentovi ironicky hovorilo, na čo si sám nabiehal, napríklad otázkou, či by nešlo vstrekovať dezinfekciu do žíl.

Lenže v rovnakom spätnom pohľade to tiež vyzerá, že hydroxychlorochín, viac ako 60 rokov staré antimalarikum, sa stal obeťou politizácie, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Bol odstrelený dopredu, bez toho, aby bolo preukázané, či pomáha alebo škodí.

Dôvodom bol automatický reflex ukázať, že Trump je zase mimo.

Keď 22. mája, niekoľko dní po Trumpovom hydroxychlorochínovom "coming-oute", vyšla o lieku zdrvujúca štúdia v prestížnom britskom lekárskom magazíne Lancet, prezentovaná ako prvý spoľahlivý rozbor účinkov lieku, vyzerala ako smrtiaci úder.

SkryťVypnúť reklamu

Resumé: liek nepomáha, naopak môže spôsobiť srdcové komplikácie a zvyšuje riziko úmrtia o 30 percent.

Krátko potom WHO, s ktorou je Trump na nože, testy s odkazom na Lancet zastavila a vyzvala, aby ľudia liek neužívali.

Nasledovali ju krajiny ako Francúzsko, Taliansko či Belgicko, ale bolo to zvláštne.

Drobný príklad: keď nemecký Der Spiegel písal, že s výskumom končí aj známa univerzita v Tübingene, po opísaní všetkých možných pochybností o lieku citoval šéfa výskumu, ktorý tak nejako mimochodom povedal, že vedľajšie dôsledky nezistili.

Zrejme v tom nebol sám. V médiách ako New York Times, Wall Street Journal či The Guardian sa pred niekoľkými dňami objavila správa, že viac ako 120 lekárov a farmaceutov z celého sveta spísalo list napadajúci štúdiu v Lancetu.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdili, že sú v nej veľké diery, nie sú uvedené overiteľné čísla, niektoré dáta sú zrejme mylné a niektoré podozrivé (napríklad vychádza z databázy 671 nemenovaných svetových nemocníc, o ktorej dovtedy nikto nepočul).

Lancet cúvol, v stredu si nad štúdiou umyl ruky a vyjadril "oficiálne pochybnosti".

Aj WHO urobila čelom vzad. Ale predtým už boli vonku tie pochybnosti.

Trebárs bol pripomenutý záver redakčného komentára Lancetu, nabádajúci USA, že "musí dostať do Bieleho domu iného prezidenta, ktorý bude chápať, že verejné zdravie nesmie byť určované stranícku politikou", čo je na odborný lekársky magazín nečakane stranícka téma.

Predvčerom vyšiel v nemenej prestížnom americkom lekárskom magazíne New England Journal of Medicine (NEJM) úvodník o koronavíruse a výskume hydroxychlórochínu, v ktorom sa hovorí:

SkryťVypnúť reklamu

"Mohlo by sa zdať, že do určitej miery médiá a spoločenské sily - viac ako medicínske dôkazy - motivujú klinické rozhodnutia a globálnu výskumnú agendu okolo choroby covid-19."

Tento názor nie je nijako osamotený.

"Za 40 rokov svojej praxe som nikdy nezažil vedu tak spolitizovanú ako teraz," hovorí napríklad lekár William O'Neill z detroitskej nemocničnej siete Henry Ford Health Systém, ktorý má na starosti výskum hydroxychlórochínu.

"Trump spomenul liek a médiá vyrazili, aby ho zdiskreditovali bez ohľadu na vedu. My, ktorí robíme vedu, cítime, že by na ňom napríklad niečo mohlo byť a že by mal byť otestovaný."

Je zrejmé, že nikto zatiaľ stopercentne nevie, či hydroxychlorochín pomáha, škodí, či dokonca nemá žiadny vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré skoré štúdie naznačujú, že liek je slepá ulička, z iných vychádza ako sľubný.

Ale zdá sa tiež, že za tvrdením NEJM o politizácii koronavírusu je veľa reality.

V polarizovanej Amerike, kde možno zohnať ochotné hlasy potvrdzujúce čokoľvek podľa politických sympatií, bolo počas pandémie tvrdo spolitizované i nosenie rúšok či švédsky prístup, nieto "Trumpom ospevované lieky".

A tak zatiaľ čo médiá po 19. marci, keď Trump hydroxychlorochín prvýkrát zmienil, písali o "šialenstve", "nebezpečnom odkaze" a "posadnutosti", BBC referovala o tom, že tureckí lekári považujú tento liek za základ tureckého koronavírusového úspechu.

A nikto sa na liek nespýtal herca Toma Hanksa, ktorý oznámil, že keď v Austrálii s manželkou chytili koronavírus ako jedni z prvých, tamojší lekári ich vyliečili práve tým, čo u nich doma označovali za šialenstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme to nedokazuje, že ide o "boží dar", ako o hydroxychlórochíne raz povedal Trump. Ale rovnako tak nedokazujú nič výkriky o šialenstve.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu