SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Odvrátená tvár protestov. Rabovanie dopadá na zbedačené komunity

Prípady rabovania sa odohrávajú naprieč americkými mestami. Polícia je kritizovaná, že s krádežami nič nerobí. Policajti sa obhajujú tým, že na to nemajú kapacitu.

Masívne protesty v USA na počesť zosnulého Afroameričana George Floyda sprevádza vlna násilností a rabovania.

Ušetrené nie sú ani obchody vlastnené černošskými majiteľmi, píše server idnes.cz.

Polícia je kritizovaná, že s krádežami nič nerobí. Policajti sa obhajujú tým, že na to nemajú kapacitu.

Proti rabujúcim jedincom v niektorých prípadoch vystupujú sami demonštranti.

Žiadny dobrý skutok nezostane nepotrestaný. Známy citát Oscara Wilda na vlastnej koži spoznala Afroameričanka Monet, ktorá sa spolu s ďalšími členmi miestnej komunity pokúšala zamedziť neznámym mužom, aby vylúpili predajňu nápojov.

Skryť Vypnúť reklamu

Televízia Fox New zaznamenala, ako stojí pred obchodom spolu s puškami ozbrojenými majiteľmi a navzájom sa slovne sporia s demonštrantmi.


Členovia miestnej komunity povolali k miestu prechádzajúcich policajtov. Tí na nich však ihneď po vystúpení vytiahli zbrane a donútili ich postaviť sa k stene obchodu, kde im začali nasadzovať putá. Napriek naliehaniu reportérky televízie, že títo ľudia nič neurobili.

Monet, ktorá bola neskôr prepustená, je presvedčená, že muži, s ktorými sa stretla, nie sú v skutočnosti žiadnymi demonštrantmi, ale púhymi lupičmi.

"Rozumiem protestom. Rozumiem tomu. Bojujem za to isté. Ale nechceme, aby ľudia z iných miest prichádzali a trhali miesto, kde žijeme, vo dvoje," povedala stanici Fox News.

Prípady rabovania sa odohrávajú naprieč americkými mestami. Napríklad kalifornské mestá Fairfield a Vacaville informovali o vlne krádeží a ničení, ktoré ich zachvátili počas pondelňajšej noci.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sú to rýdzi zločinci. Nemajú nič spoločné s protestami," povedal veliteľ Fairfieldskej polície Jausiah Jacobsen.

Podľa newyorskej stanice ABC7 New York vyzerajú vykradnuté obchody v Bronxe, ako keby oblasť "zasiahlo tornádo". Rabovaniu neušli ani luxusné butiky na Manhattane, ktorých vysklené výlohy ukazujú, aké škody dokáže spôsobiť chaotické plienenie.

Newyorská polícia je kritizovaná, že venovala až prílišnú pozornosť pokojným protestom a naopak len minimálnu tým rabujúcim. Denník The New York Times napríklad opísal, ako lupiči v pokoji vychádzali z vylúpených obchodov, a to pod dohľadom polície, ktorá sedela v aute.

Polícia v kalifornskom meste Long Beach priznala, že na ustráženie mesta počas nedeľných nepokojov nemala dostatok kapacít.

Skryť Vypnúť reklamu

Proti rabujúcim sa tam postavili aj iní demonštranti. Podľa denníka Los Angeles Times bolo zrejmé, že protestujúci nemali s plieniteľmi nič spoločné.

Niektorí černošskí aktivisti naznačujú, že protestujúci sa dopúšťajú rabovania a násilia len preto, že sú k tomu donútení.

"Američania okrádajú čiernych ľudí. Američania okradli pôvodných obyvateľov, keď sem prišli. Takže rabovanie je to, čo robíte. My sme sa to naučili od vás. Násilie sme sa naučili od vás. Ak chcete, aby sme boli lepší, potom sakramentsky vy buďte lepší," vyhlásila aktivistka Tamika D. Malloryová.

Rabovanie ťažko dopadá na černošské komunity

Lúpeže často dopadajú na černošské komunity. V Chicagu afroamerickí politici vyzvali k finančnej obnove štvrtí ohrozených koronavírusom aj plienením a k ich lepšej policajnej ochrane.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vieme, že černošská komunita bola najhoršie zasiahnutá chorobou covid-19, bola najhoršie zasiahnutá násilím, bola najhoršie zasiahnutá policajnou brutalitou a černošská komunita bola najhoršie zasiahnutá nedávnym plienením a a nepokojmi," vyhlásil člen illinoiskej snemovne reprezentantov La Shawn Ford.

Černošskí majitelia sa pokúšajú brániť rabovaniu nápismi na svojich obchodoch, ktoré hlásajú, že patria Afroameričanom. Niektorí vyjadrili verejnú podporu protestom s tým, že si tak ochránia svoj majetok od deštrukcie.

Podľa magazínu The Atlantic štúdie ukazujú, že rabujúci jedinci bývajú veľmi chudobní. Protesty vnímajú ako príležitosť, ako sa pomstiť nenávidenému systému, ktorý ich podľa nich prehliada či diskriminuje. A tiež si chcú prilepšiť. U niektorých môžu byť dôvody jednoduchšie: radi ničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Server Vox podotýka, že možno vidieť priamu súvislosť s koronavírusovou epidémiou a súčasnými protestmi. Nákaza zvlášť ťažko dopadá na afroamerickú komunitu, ktorej členovia bývajú častejšie obeťou koronavírusu. Karanténne obmedzenia a ekonomická neistota ešte posilnila pocity dlhodobej frustrácie. Floydova smrť sa stala rozbuškou nahromadeného hnevu.

Černošskí majitelia obchodov zničených vandalstvom a plienením však podotýkajú, že ešte pred nepokojmi boli v extrémne zložitej situácii kvôli epidémii a jej hospodárskym následkom. Investície do zničených budov im vytvárajú len ďalšie náklady.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

1 h
V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

14 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

17 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

22 h