BRATISLAVA – Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) označil správu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky za vyváženú.
Rovnako označil jej prejav aj podpredseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Richard Raši.
Podľa ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka bol zaujímavý najmä tým, že sa Čaputová zbytočne nevenovala minulosti.
„Veľmi triezvo, stručne zhodnotila súčasnosť a dívala sa najmä do budúcnosti,“ vyhlásil Sulík.
Šéfa Smeru-SD Roberta Fica prejav neprekvapil. „Skôr by som očakával, že pani prezidentka sa bude držať sama toho, čo povedala,“ uviedol Fico.
Podľa šéfa Smeru-SD prezidentka avizovala, že sa jej nepáči skrátené legislatívne konanie a zákony, ktoré nie sú riadne pripravené a prediskutované.
„Potom bez zaváhania podpíše špicľovací zákon, ktorý bol prijatý v skrátenom konaní,“ uviedol Fico s odkazom na zákon, ktorý mal pomôcť v monitorovaní mobilov ľudí, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu.
Upozornil, že poslanci Smeru-SD napadli tento zákon na ústavnom súde a ten pozastavil jeho účinnosť.
Podpredseda parlamentu Šeliga uviedol, že sa mu veľmi páči veta prezidentky, v ktorej povedala aby sa Slováci nevracali do života pred koronou, ale posunuli sa ďalej.
„Aj ja vnímam, že každá kríza je príležitosťou. Ako spoločnosť sa môžeme posunúť v otázkach ekonomiky, spravodlivosti a pomoci najzraniteľnejším,“ poznamenal Šeliga.
Minister Sulík zo slov hlavy štátu vypočul, že „ak sa posnažíme, vieme byť veľmi úspešnou krajinou“.
Potešilo ho, že nie raz spomenula ekonomické riešenia. „To, čo potrebujeme, keď sa chceme veľmi rýchlo vymotať z ekonomickej krízy, je zlepšenie podnikateľského prostredia a strategické rozhodnutia štátu,“ doplníl Sulík.
Poslanec Raši ako silný moment v prejave hodnotil slová hlavy štátu, keď upozornila na predkladanie zákonov v skrátenom legislatívnom konaní v prípadoch, keď to nie je nevyhnutné.
Podľa neho prezidentka poukázala aj na to, že novelu zákona o prokuratúre nemali predkladať poslanci, ale mala ísť štandardným legislatívnym konaním cez vládu.
Ide o zákon, ktorým sa majú zmeniť pravidlá výberu kandidáta na post generálneho prokurátora.
Raši si tiež všimol moment, keď prezidentka ďakovala vládam Petra Pellegriniho a Igora Matoviča, akým spôsobom sa vysporiadali po zdravotníckej stránke s koronakrízou.
„Veľmi jasne spomenula, aby sme tu nemali pandémiu nezamestnanosti, na to potrebujeme naplno otvárať a podporovať ekonomiku. Kým teraz sme zabránili zomieraniu pacientov na Covid-19, môže sa nám stať, že ľudia budú zomierať pre nedostatok financií v celom systéme,“ zhodnotil Raši.
Za významnú označil v prejave pasáž o potrebe boja proti dezinformáciám.