SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Nie je isté, či by Pellegrini založil sociálnodemokratickú stranu, hovorí Haulík

Od sily sociálnej demokracie sa podľa politológa Marušiaka ukáže úspech či neúspech prípadnej Pellegriniho strany.

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer).Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Strana Smer-SD dlhé roky nemala konkurenta v sociálnodemokratickom prostredí. To sa môže zmeniť prípadným založením strany Petra Pellegriniho, ktorý pripustil ako jedno z riešení odchod zo Smeru-SD.

Podľa politológa Juraja Marušiaka sa ukáže, aký silný je sociálnodemokratický priestor na Slovensku a či takú konkurenciu znesie.

Naopak, sociológ Pavel Haulík povedal, že nie je isté, či bude Pellegrini zakladať subjekt, ktorý bude čisto sociálnodemokratický.

„Myslím si, že to nebude Smer 2.0,“ uviedol Haulík.

Strana Smer-SD v minulých rokoch pohltila viacero strán, ktoré jej mohli viac či menej konkurovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Išlo o politický subjekt Stred, Stranu občianskeho porozumenia (SOP), Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), Sociálnodemokratickú stranu Slovenska (SDSS), Sociálnodemokratickú alternatívu (SDA) a Ľavicový blok.

Marušiak povedal, že od sily sociálnej demokracie ako takej sa bude odvíjať aj úspech či neúspech prípadnej Pellegriniho strany.

Súčasný Smer-SD je podľa neho ťažké „ideologicky zaškatuľkovať“ a povedať, či oslovuje len sociálnodemokratických voličov.

„Sú to aj voliči, ktorí s nostalgiou pozerajú na bývalý režim, často sú to národno-konzervatívni až populistickí voliči,“ priblížil politológ.

Podľa neho Pellegrini bude musieť hľadať nových voličov. Poukázal na nedávny prieskum agentúry Focus pre TV Markíza, podľa ktorého necelá polovica voličov potenciálneho Pellegriniho subjektu pochádza zo Smeru-SD.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhú polovicu by podľa prieskumu tvorili nerozhodnutí voliči, nevoliči a voliči iných strán.

„Robert Fico sa skôr uzavrel do úzkeho kruhu a orientuje sa skôr na udržanie svojich doterajších voličov ako na voličskú expanziu. Pod jeho vedením bude Smer-SD skôr dožívať,“ uviedol politológ.

Sociológ Haulík predpokladá, že prípadná Pellegriniho strana sa bude skôr podobať na Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK).

Išlo o zoskupenie, ktoré tvorilo viacero ideových platforiem a v roku 1998 bolo hlavným súperom Ľudovej strany - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS - HZDS) vo voľbách.

Podľa Haulíka sa zrejme Pellegrini pokúsi pozbierať aj umiernené liberálne sily, ktoré nemusia byť vyložene ľavicové.

„Skôr by som povedal, že primárnym súperom Pellegriniho strany nebude Smer-SD, ale Igor Matovič. Dnes nikto z voličov, ktorí sa hlásia k Pellegrinimu, nevie, čo to bude za stranu. Možno počítajú, že to bude vylepšený Smer-SD, ale ja tomu veľmi neverím,“ skonštatoval sociológ.

Podpredseda Smeru-SD Pellegrini doteraz priamo nepovedal, akú hodnotovú politiku by presadzoval ako šéf prípadnej novej strany. Doteraz sa však hlásil k sociálnej demokracii, k proeurópskej a protifašistickej politike.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by Pellegrini stavil čisto na sociálnodemokratickú politiku, podľa Haulíka by na Slovensku neuspel.

„Robert Fico ťažil z toho, že mal silné národno-konzervatívne krídlo v strane. Skutočných sociálnych demokratov do istého času dokázal udržať v strane s národno-konzervatívnou skupinou, ktorá z pohľadu voličského prínosu bola väčšia ako čistí sociálni demokrati,“ zhodnotil sociológ.

Pellegrini prejavil záujem vymeniť Fica na čele Smeru-SD, vyzval ho aj verejne na odchod z čela strany.

Pred pár dňami Pellegrini potvrdil, že najneskôr tento mesiac rozhodne o svojej ďalšej politickej budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.
Slovensko

Pri testovaní uprednostníme občanov z Oravy a Bardejova, povedal Naď

"Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu," zdôvodnil.

Polovica z radu v Záskalí.