SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Nie je isté, či by Pellegrini založil sociálnodemokratickú stranu, hovorí Haulík

Od sily sociálnej demokracie sa podľa politológa Marušiaka ukáže úspech či neúspech prípadnej Pellegriniho strany.

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer).Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Strana Smer-SD dlhé roky nemala konkurenta v sociálnodemokratickom prostredí. To sa môže zmeniť prípadným založením strany Petra Pellegriniho, ktorý pripustil ako jedno z riešení odchod zo Smeru-SD.

Podľa politológa Juraja Marušiaka sa ukáže, aký silný je sociálnodemokratický priestor na Slovensku a či takú konkurenciu znesie.

Naopak, sociológ Pavel Haulík povedal, že nie je isté, či bude Pellegrini zakladať subjekt, ktorý bude čisto sociálnodemokratický.

„Myslím si, že to nebude Smer 2.0,“ uviedol Haulík.

Strana Smer-SD v minulých rokoch pohltila viacero strán, ktoré jej mohli viac či menej konkurovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Išlo o politický subjekt Stred, Stranu občianskeho porozumenia (SOP), Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), Sociálnodemokratickú stranu Slovenska (SDSS), Sociálnodemokratickú alternatívu (SDA) a Ľavicový blok.

Marušiak povedal, že od sily sociálnej demokracie ako takej sa bude odvíjať aj úspech či neúspech prípadnej Pellegriniho strany.

Súčasný Smer-SD je podľa neho ťažké „ideologicky zaškatuľkovať“ a povedať, či oslovuje len sociálnodemokratických voličov.

„Sú to aj voliči, ktorí s nostalgiou pozerajú na bývalý režim, často sú to národno-konzervatívni až populistickí voliči,“ priblížil politológ.

Podľa neho Pellegrini bude musieť hľadať nových voličov. Poukázal na nedávny prieskum agentúry Focus pre TV Markíza, podľa ktorého necelá polovica voličov potenciálneho Pellegriniho subjektu pochádza zo Smeru-SD.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhú polovicu by podľa prieskumu tvorili nerozhodnutí voliči, nevoliči a voliči iných strán.

„Robert Fico sa skôr uzavrel do úzkeho kruhu a orientuje sa skôr na udržanie svojich doterajších voličov ako na voličskú expanziu. Pod jeho vedením bude Smer-SD skôr dožívať,“ uviedol politológ.

Sociológ Haulík predpokladá, že prípadná Pellegriniho strana sa bude skôr podobať na Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK).

Išlo o zoskupenie, ktoré tvorilo viacero ideových platforiem a v roku 1998 bolo hlavným súperom Ľudovej strany - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS - HZDS) vo voľbách.

Podľa Haulíka sa zrejme Pellegrini pokúsi pozbierať aj umiernené liberálne sily, ktoré nemusia byť vyložene ľavicové.

„Skôr by som povedal, že primárnym súperom Pellegriniho strany nebude Smer-SD, ale Igor Matovič. Dnes nikto z voličov, ktorí sa hlásia k Pellegrinimu, nevie, čo to bude za stranu. Možno počítajú, že to bude vylepšený Smer-SD, ale ja tomu veľmi neverím,“ skonštatoval sociológ.

Podpredseda Smeru-SD Pellegrini doteraz priamo nepovedal, akú hodnotovú politiku by presadzoval ako šéf prípadnej novej strany. Doteraz sa však hlásil k sociálnej demokracii, k proeurópskej a protifašistickej politike.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by Pellegrini stavil čisto na sociálnodemokratickú politiku, podľa Haulíka by na Slovensku neuspel.

„Robert Fico ťažil z toho, že mal silné národno-konzervatívne krídlo v strane. Skutočných sociálnych demokratov do istého času dokázal udržať v strane s národno-konzervatívnou skupinou, ktorá z pohľadu voličského prínosu bola väčšia ako čistí sociálni demokrati,“ zhodnotil sociológ.

Pellegrini prejavil záujem vymeniť Fica na čele Smeru-SD, vyzval ho aj verejne na odchod z čela strany.

Pred pár dňami Pellegrini potvrdil, že najneskôr tento mesiac rozhodne o svojej ďalšej politickej budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

9 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

13 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h