SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko by sa malo poučiť z lekcií, ktoré mu dala koronakríza, povedala Čaputová

Prezidentka zdôraznila, že v prípade ekonomických opatrení a takzvaného „uťahovania opaskov“ by štát nemal šetriť na sociálnej pomoci ľuďom.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Slovensko by sa malo poučiť z lekcií, ktoré mu dala koronakríza.

Povedala to v Sobotných dialógoch v Rádiu Slovensko RTVS prezidentka Zuzana Čaputová.

Ako uviedla, zodpovednosť za rozhodnutia musia niesť politici, nie konzíliá odborníkov. Víta však to, že ich politici začali počúvať.

„My sme tí, ktorí nesieme zodpovednosť, žiadne konzílium,“ povedala.

Víta však to, že politici pri svojich rozhodnutiach počúvajú odborníkov.

Prezidentka v RTVS povedala, že ku konkrétnym menám kandidátov na post generálneho prokurátora sa vyjadrí, až keď ich bude mať na stole.

„Verím, že budúcnosť Slovenska bude zohľadňovať lekcie, ktoré sme dostali, a práve tam, kde sme identifikovali deficity, tak tam budeme investovať a pokúsime sa na to využiť aj zdroje z Európskej únie,“ povedala prezidentka s tým, že koronakríza odhalila problémy v slovenskom školstve, informatizácii či zdravotníctve.

Za jedno z ponaučení koronakrízy považuje aj to, že sa ukazuje, ako má fungovať infraštruktúra riadiacich procesov medzi rozdielnymi inštitúciám.

Skryť Vypnúť reklamu

Vládu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) neviní z pomalej pomoci ľuďom a pripomína, že sa dostali do svojich pozícií v ťažkých časoch a bez skúseností s riadením štátu.

„Možno aj úplne legitímne sa nová vláda chvíľu hľadala,“ konštatovala.

V prípade núdzového stavu je podľa nej dôležité, aby boli naplnené zákonné podmienky pre jeho fungovanie.

„Ja som veľmi rada, že vláda už komunikovala a že úvahy o opätovnom zavedení núdzového stavu už nie sú prítomné,“ povedala.

Čaputová tiež zdôraznila, že v prípade ekonomických opatrení a takzvaného „uťahovania opaskov“ by štát nemal šetriť na sociálnej pomoci ľuďom.

Zhodnotenie zavedenia trinástych dôchodkov je však podľa nej legitímnou otázkou.

Pripomenula aj to, že sama napadla tento návrh na Ústavnom súde SR pre legislatívny proces, ktorý schváleniu predchádzal, a tiež, že ide o opatrenie spred ekonomickej krízy, ktorá svet čaká.

Skryť Vypnúť reklamu

„Teraz sme v úplne inej situácii a je na vláde, aby rozhodla, či bude takéto opatrenie platiť,“ dodala.

Čaputová považuje za predčasné hodnotiť novelu zákona o zmene voľby generálneho prokurátora, ktorú predložili poslanci vládnej koalície.

Myslí si, že síce poslanecký návrh zákona je legitímnou formou, ale ide o menej komplexný proces ako pri vládnom návrhu, a preto ho kritizovala.

K menám, ktoré boli prezentované v médiách sa zatiaľ vyjadrovať nechce.

„Ku konkrétnym menám sa môžem vyjadriť, keď ich budem mať na stole,“ vysvetlila s tým, že s niektorými prezentovanými sú spojené „väčšie záťaže“.

Pri návrhu konkrétneho mena však bude komplexne zvažovať všetky kritéria.

„Je jasné, že prezident nie je iba poštár, ktorý doručí vôľu parlamentu do rúk vybraného kandidáta. Je to spolutvorca pri kreovaní a obsadzovaní tejto funkcie,“ povedala.

Ako ďalej uviedla v súvislosti odvolaniami s výmenou ľudí v štátnej správe, chápe postoj Igora Matoviča, že chce mať na vedúcich pozíciach ľudí, ktorým bude dôverovať, a zároveň práve títo ľudia budú niesť politickú zodpovednosť.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mnohé z nich boli absolútne opodstatnené. Keď deň po ich odvolaní im, obrazne povedané, zaklopala NAKA,“ dodala a pripomenula vláde, že sama v niektorých prípadoch hovorila o dočasnom obsadení inštitúcií, kým nebudú vytvorené transparentné výberové konania.

V závere upozornila aj na domáce násilie páchané na ženách počas pandémie.

Konštatovala, že polícia má vo svojich rukách dostatočné nástroje, len ich musí využívať.

Veľmi dôležité je podľa nej využívanie inštitútu vykázania, aby to nebola nakoniec obeť, ktorá musí opustiť spoločnú domácnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.