SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Predseda ĽSNS sa v kauze šekov sťažuje na zaujatosť sudkyne

Nepáči sa mu komunikácia sudkyne so znalcom počas prípravy posudku. Sabová jeho námietku odmietla. "Súd si vyžiadal doplnenie, ktoré nebolo súčasťou písomne podaného posudku," reagovala.

Marian Kotleba.Marian Kotleba. (Zdroj: SITA)

PEZINOK - Predseda politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba dnes namietol zaujatosť sudkyne, ktorá prejednáva prípad šekov, pre ktoré je stíhaný.

Ako dnes uviedol na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, prekáža mu komunikácia sudkyne s jedným zo znalcov, ktorý pre súdne konanie vypracoval posudok.

Táto komunikácia, ako aj spôsob vedenia celého procesu, podľa obžalovaného dokazuje jej jednoznačnú zaujatosť voči nemu.

Sudkyňa Ružena Sabová následne pričítala komunikáciu so znalcom, ktorá je aj súčasťou spisu.

SkryťVypnúť reklamu

V nej sudkyňa znalca požiadala, aby k svojmu posudku pripojil aj podklady, z ktorých vychádzal. Taktiež ho požiadala o zaslanie posudku v elektronickej forme.

Túto komunikáciu označila sudkyňa za štandardnú, Marian K. však na svojej námietke trvá.

„Na odstránenie nedostatkov posudku predsa slúži hlavné pojednávanie,“ povedal.

Kotleba poukazoval na to, že mala inštruovať znalca a stretnúť sa s ním počas dňa pracovného pokoja.

Sabová jeho námietku odmietla. „Necítim sa byť v tejto veci zaujatá,“ povedala s tým, že jej úlohou ako sudkyne je zistiť skutkový stav vo veci.

Z tohto dôvodu sa nevylúčila z prejednávania prípadu šekov, pre ktoré je politik stíhaný.

Sabová tvrdí, že jej komunikácia so znalcom je absolútne transparentná, a preto je aj v trestnom spise.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ by nejaká osobná zaujatosť z mojej strany bola, tak by v takomto prípade nebola táto komunikácia súčasťou trestného spisu. Obvykle súd komunikuje so znalcami, takisto ako aj orgán činný v prípravnom konaní," uviedla Sabová po prečítaní komunikácie so znalcom Matejom Medveckým.

Kotleba si myslí, že sama priznáva vstupovanie do znaleckého posudku, čo Sabová odmieta.

"Nedošlo k meneniu obsahu znaleckého posudku. Súd si vyžiadal doplnenie, ktoré nebolo súčasťou písomne podaného posudku," reagovala Sabová.

Politológ: ĽSNS je krajná pravica

Politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Erik Láštic dnes uviedol, že politickú stranu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko je možné definovať ako krajnú pravicu. V kauze šekov vypracoval odborné vyjadrenie, v ktorom sa zameral na fungovanie nacionalistických strán na európskej úrovni.

V rámci dokumentu autor zadefinoval charakteristiky, ktoré spájajú strany, ktoré je možné klasifikovať ako krajne pravicové.

SkryťVypnúť reklamu

Týmito znakmi sú podľa Láštica „kultúrny pesimizmus", „nativizmus", „autoritárstvo", „antidemokratický postoj" a tiež odvolávanie sa na autoritársky režim z minulosti.

Politológ na následnú otázku prokurátora skonštatoval, že tieto charakteristiky spĺňa aj ĽSNS.

Obžalovaný Marian Kotleba v tejto súvislosti zdôraznil, že v samotnom dokumente jeho autor konštatuje, že najbližšie vzťahy s ostatnými nacionalistickými stranami v Európe má v rámci slovenských strán hnutie Sme rodina, nie jeho strana.

Rómovia versus Cigáni

Súd dnes tiež vypočul Alexandra Mušinku z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity. Ten sa v odbornom vyjadrení zaoberal spôsobmi označovania Rómov. Pripomenul, že na medzinárodnom kongrese v roku 1971 sa rómski delegáti uzniesli, že na ich označenie sa má využívať pojem Rómovia.

SkryťVypnúť reklamu

Pojem „Cigáni" je podľa neho vnímaný Rómami ako „zjavne pejoratívny" a je spájaný s urážkami a ponížením. Na druhej stane však svedok skonštatoval, že sa nájdu aj osoby, ktoré sa označujú za Cigánov.

Marian Kotleba v tejto súvislosti povedal, že odborné vyjadrenie sa nijakým spôsobom nezaoberalo žalovaným skutkom.

Obdarovaní manželia číslam žiadny význam nepripisovali

Na dnešnom pojednávaní vypovedali aj manželia Marián a Júlia Koleňovci. Tí boli jednou z troch rodín, ktorým Kotleba v roku 2017 odovzdal šeky na 1 488 eur.

Silvia Koleňová pred súdom uviedla, že číslam na šeku nepripisovali žiaden význam. Jej manžel doplnil, že za peniaze si kúpili auto potrebné na prepravu ich detí. „Peniaze im reálne pomohli," komentoval výpoveď manželov obžalovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Vypovedali aj historici

Historici z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v rámci svojho odborného vyjadrenia podľa Kotlebu nepreukázali, že spáchal trestný čin.

Historici Ján Hlavinka, Michal Schvarc a Jakub Drábik vypracovali na podnet prokuratúry odborné vyjadrenie, v ktorom sa zaoberali jednak vojnovou Slovenskou republikou a jej protižidovskou a protirómskou politikou a tiež nacionalistickými politickými subjektmi v súčasnej slovenskej politike.

ĽSNS má pritom podľa vyjadrenia „neonacistický charakter".

Obžalovaný na historikov smeroval viaceré otázky, nepáčili sa mu však odpovede s frázami „myslím si", „je možné" alebo „nedá sa uviesť".

Jakuba Drábika sa pýtal, či vie uviesť nejaké konkrétne výroky jeho osoby, ktoré by predstavovali útok na demokraciu. Ten si spomenúť nevedel.

SkryťVypnúť reklamu

Kotleba následne zdôraznil, že svedok neuviedol žiadne skutočnosti, ktoré by naznačovali, že jeho politická strana by chcela nahradiť aktuálne politické zriadenie iným. Skonštatoval tiež, že nepozná program ĽSNS.

Obhajoba navrhuje vypočuť Kaliňáka

Súd pojednávanie v kauze šekov odročil na 14. júla. Najvyšší súd SR by mal medzitým rozhodnúť o námietke zaujatosti voči sudkyni, ktoré dnes vzniesol Marian Kotleba.

Obhajoba zároveň navrhla súdu ďalšie dokazovanie, vrátane výsluchu bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) alebo exšéfa Slovenskej informačnej služby Antona Šafárika.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.

SkryťVypnúť reklamu

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Samosudkyňa Ružena Sabová, ktorá v tomto prípade rozhoduje, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu