SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nová bitka o utečencov. Južné štáty sa snažia presadiť povinné prerozdeľovanie

Európska komisia sa chystá predložiť nový návrh migračnej a azylovej stratégie. Povinné kvóty však krajiny strednej a východnej Európy naďalej odmietajú.

Migrantov z Grécka presúvajú do Veľkej Británie.Migrantov z Grécka presúvajú do Veľkej Británie. (Zdroj: SITA/AP)

Európska komisia sa v najbližších týždňoch chystá predložiť svoj návrh novej podoby únijnej migračnej a azylovej stratégie.

Juhoeurópske štáty by radi oprášili systém povinných kvót, krajiny strednej a východnej Európy túto stratégiu ďalej odmietajú.

Podľa zdrojov ČTK s nimi však pracovný návrh komisie zatiaľ pre výnimočné prípady počíta, píše server idnes.cz.

Brusel chcel balík právne záväzných návrhov a nezáväzných odporúčaní predstaviť už začiatkom jari, kvôli koronavírusovej kríze však komisia sústredila svoje sily na problémy bezprostredne späté s covidom-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Úplne zatvorené vonkajšie hranice EÚ navyše dočasne znemožnili utečencom dostávať sa na jej územie.

S očakávaným zrušením zákazu ciest cudzincov do únie sa však juhoeurópske štáty obávajú nového nárastu počtu migrantov v už tak plných táboroch.

Zástupcovia vlád Talianska, Španielska, Grécka, Cypru a Malty preto minulý štvrtok poslali únijným inštitúciám návrh, v ktorom volajú po zavedení "mechanizmu povinného prerozdeľovanie" migrantov medzi všetky členské štáty.

Štáty EÚ by si podľa dvojstranového dokumentu popisujúceho predstavu týchto krajín mali medzi seba rozdeliť ako ľudí, ktorí ako žiadatelia o azyl prídu cez pozemné hranice, tak osoby zachránené na mori.

Juhoeurópske krajiny taktiež chcú zmeniť kľúčové pravidlo doteraz platného dublinského systému, podľa ktorého je za vybavenie azylovej procedúry zodpovedný štát, cez ktorého hranice sa žiadateľ na území EÚ dostane.

Skryť Vypnúť reklamu

Podporu povinným relokáciám dalo už skôr najavo Nemecko, ktoré bude od júla európskemu bloku predsedať.

"Povinné kvóty sú v pracovnej verzii obsiahnuté, počíta sa s nimi pre prípad naozajstné krízy," povedal ČTK zdroj oboznámený s prípravou návrhu.

Proti prerozdeľovanie sa však stavia deväť ďalších krajín, ktoré tiež minulý štvrtok prišli so svojimi návrhmi.

"Sme presvedčení, že zavedenie povinných relokácií by sa mohlo stať silne motivujúcim faktorom," uviedli v spoločnom liste EK ministri vnútra Česka, Slovenska, Poľska, Maďarska, Estónska, Lotyšska a Slovinska.

Zároveň zdôraznili, že podporujú posilnenie solidarity s juhoeurópskymi krajinami "rozšírením finančné, technické, operačné a expertnej podpory".

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasťou pripravovanej reformy by podľa nich malo byť stanovenie jednotných pravidiel pre efektívnejšiu ochranu vonkajších hraníc.

Kolegov z postkomunistických krajín dlhodobo odmietajúcich preberanie migrantov v ťažení proti kvótam podporili vlastnou výzvou ministri vnútra Rakúska a Dánska, ktorých vlády tiež presadzujú protiimigračnú politiku.

EÚ by podľa nich mala hľadať kompromisné riešenia a neprichádzať s návrhmi, ktoré len "oživujú staré nezhody a nútia členské krajiny budovať ešte hlbšie zákopy".

EÚ sa márne snaží o reformu azylového systému od krízy pred piatimi rokmi, keď do juhoeurópskych krajín prúdili desaťtisíce žiadateľov o azyl.

Únijné štáty vtedy odsúhlasili jednorazový program prerozdeľovania podľa kvót s cieľom odľahčiť preťaženému Grécku a Taliansku.

Skryť Vypnúť reklamu

Česko, Poľsko a Maďarsko sa vtedy k systému odmietli pripojiť s odkazom na bezpečnostné riziká, čím podľa aprílového verdiktu súdu EÚ porušili svoje povinnosti.

Do konca programu v septembri 2017 bola prerozdelená necelá pätina z pôvodne zamýšľaných 160 000 ľudí.

Svoje kvóty úplne splnilo len päť únijných štátov, ďalšie prijali len časť určených utečencov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zásah belgických policajtov proti Jozefovi Chovancovi.

Europoslanca Štefanca (KDH) teší, že sa o prípad zaujímajú aj najvyššie orgány Európskej únie. Verí, že spravodlivosť bude dosiahnutá.

13m
Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

3 h
Lekár sa stará o pacienta v nemocnici v Los Angeles.

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

1 h
V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

15 h