SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Amerika horí. Vraj kvôli rasizmu. Ja vidím frustráciu

Americkí liberáli si vybrali heslo "Black lives matter!" Sociálne siete zaplavujú ľudia, ktorí sa ospravedlňujú, že sú bieli. Tiež ich zasiahla korona na mozgu? Nebolo by lepším heslom "All lives matter"?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Vydeste ľudí, že ide o život. Zatvorte ich v domácom väzení. Zrušte kultúru. Zrušte šport. Zrušte návštevy. Zrušte spoločenské odreagovanie. Zvýšte nezamestnanosť. Znížte príjmy.

A potom už len čakajte, komu preskočí prvému, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Jasné ako facka, nie?

Máme za sebou vojnu s koronavírusom. Nebudem riešiť, či bola zbytočná, alebo nie.

Niektorí ľudia si myslia, že keby sme sa nezatvorili v domácom väzení a nenosili mokré handry cez tvár, padali by sme ako muchy.

Skryť Vypnúť reklamu

Iní ľudia si zase myslia, že variant s domácim väzením a hadrovaním a variant bez väzenia aj handier by vyšiel na počet životov jeden za osemnásť a druhý bez dvoch za dvadsať.

A ešte ďalší ľudia si myslia, že vypnutie ekonomiky bude mať na svedomí viac životov, než keby sme nechali vírusu voľný priebeh, a že strach z vírusu bola len nafúknutá mydlová bublina.

Toto teraz nechajme stranou, pretože tu argumenty už dávno prestali fungovať. Je to trochu ako náboženstvo - vírus sa stal otázkou viery. O viere sa nediskutuje, od tej sa vyžaduje práve len veriť. Ľudia niečomu veria, a keď sa im na ich vieru siahne akýmkoľvek argumentom, reagujú agresiou.

Však ono nasledujúce desaťročie ukáže, ako to bolo. Čo však vidieť je už teraz, to sú drvivé dopady na psychiku mnohých.

Skryť Vypnúť reklamu

Miliardy ľudí mali povolený len obmedzený pohyb. Milióny nemali povolený pohyb žiadny. Mnoho ľudí sa pohybovať smelo, ale nepohybovalo zo strachu. Mnoho ľudí nemohlo pracovať. Milióny ľudí trvale prišli o prácu.

Najmä v Amerike začala prudko rásť nezamestnanosť a chudoba. Korona tak pripravila o rozum viac ľudí, než koľko ich zabila. Vyvolala v ľuďoch všetko zlé.

A čím viac bola krajina zasiahnutá korónou, čím horšie zdravotníctvo mala, čím menej ľudí malo v danej krajine zdravotné poistenie, čím viac ľudí v danej krajine trpelo obezitou a ďalšími civilizačnými chorobami z pohodlného života a lenivosti - tým väčšiu daň na psychike si korona vybrala.

A práve to je skutočný dôvod súčasných nepokojov v Amerike. Problémy s rasizmom má celý svet. Ale problémy s karanténou má hlavne Amerika. A ajhľa, Amerika začala náhle horieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Smrť černocha Georgea Floyda, ktorý zomrel potom, čo mu belošský policajt kľačal na krku, bola len zámienkou.

Stal sa zločin, a je jedno, akú farbu mali jeho účastníci. V realite išlo o zápalku, ktorá odpálila v dlhodobo rozdelenej spoločnosti sud pušného prachu.

Keby následné nepokoje boli skutočne úprimným bojom proti rasizmu, sotva by sa mohlo stať, že by následne pri protestoch zomrel vyslúžilý policajt čiernej pleti, ktorý sa snažil rabovaniu zabrániť.

Faktom je, že priekopy boli v spoločnosti hlboké už pred korónou. Teraz je Amerika neveľmi ďaleko od občianskej vojny. Desiatky tisíc ľudí porušujú zákaz nočného vychádzania a ničia cudzie majetky od atlantického po pacifické pobrežie.

Zaujímavé! Ešte pred pár týždňami bola Amerika paralyzovaná takzvaným Lockdownom. V médiách sa opakovala mimoriadne mediálne zaujímavá a impozantne vyzerajúce hláška, že choroba údajne zabila viac ľudí ako vojna vo Vietname.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia sa báli ísť aj nakupovať, aby sa nenakazili. A naraz ... zrazu ich sú v uliciach tisíce, hoci u nás sa kvôli rovnakej koróny musia stále nosiť rúška a nesmú prebiehať letné festivaly, aby niekto v dave vírus nechytil.

Je to psychický skrat podobný štockholmskému syndrómu ?!

Alebo snáď naopak psychickým skratom bola ochota karanténu dodržiavať ?! Boli ľudia jednoducho veľmi dlho zavretí a uvoľňujú frustráciu?

Niekde sa evidentne vplížila nejaká logická chyba.

Samozrejme je zle, keď sa policajti správajú ako zmyslov zbavení. Keď zneužívajú moc, šikanujú či dokonca zabíjajú nevinných ľudí. Alebo aj vinných ľudí.

Pretože aj potrestanie vinných patrí do iných rúk. Deje sa to po celom svete. Niektorí jedinci neunesú moc, ktorú im zákon dá.

Bohužiaľ v Amerike je používaný dvojaký meter.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobných zneužití policajnej moci bolo v USA už veľa.

Spomeňme, ako policajt Mohamed Noor zastrelil neozbrojenú Austrálčanku Justine Ruszczyk Damond.

Kde boli tisícové protesty a rabovanie, keď Američan somálskeho pôvodu zavraždil belošku? Dostal 12,5 roka väzenia a bolo to.

Koniec koncov, to je správne riešenie, nie rabovanie.

Možno plienením majetku bojovať proti rasizmu? Je potrebné pri rabovaní nosiť na nohách kradnuté tenisky a v rukách krabicu s televíziou?

Nie je toto naopak najlepší recept, ako aj mierneho človeka, ktorý doteraz rasizmom opovrhoval, radikalizovať tak, aby sa rasistom stal?

Vec nie je tak jednoduchá, aby sa dalo povedať, že v Amerike ide hlavne o rasizmus.

Český veľvyslanec v USA Hynek Kmoníček k tomu v médiách vyhlásil: "Dodnes nevieme, akým spôsobom zomrel George Floyd.

Skryť Vypnúť reklamu

Oficiálna pitevná správa hovorí, že bol nadrogovaný a mal slabé srdce.

Súkromná pitva objednaná na univerzite za účasti patológov, ktorí pravidelne robia pitvy obetí policajného násilia, hovorí, že príčinou bolo zakľaknutie a udusenie.

Tretia oficiálna správa sa snaží zmieriť obe strany a tvrdí: Bol pridusený natoľko, až jeho slabé srdce nevydržalo množstvo drog, ktoré v sebe malo.

A teraz si podľa svojej politickej orientácie vyberte, ktorej z týchto správ dáte väčšiu alebo menšiu váhu."

To sa mi zdá ako dokonalé zhrnutie. Ide len o uhol pohľadu, ktorý si kto vyberie.

Americkí liberáli si vybrali heslo "Black lives matter!" Sociálne siete zaplavujú ľudia, ktorí sa ospravedlňujú, že sú bieli. Tiež ich zasiahla korona na mozgu?

Skryť Vypnúť reklamu

Nebolo by lepším heslom "All lives matter"? Je farba otázkou výberu a slobodnej voľby? Nie je to rasizmus naruby?

V skutočnosti aj tu ide o politiku. Mnohým ľuďom sa pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami hodí všetko, čo ide proti prezidentovi. A tak sa zadarilo báječne koronu zneužiť:

Vyvoláme strach, zatvoríme ľudí. Ľudia prídu o prácu. Vznikne strašná frustrácia. Do tejto situácie sa pripletie báječná zámienka v podobe zabitia, ktoré sa tvári ako rasistické. Hodíme to na Trumpa, ako keby on na nejakom krku kľačal. A budeme jačať, keď sa prezident pokúsi dostať späť do ulíc právo a poriadok.

Budeme sa tváriť, že to jediné, čo Amerika teraz potrebuje, je rozkradnutie súkromného majetku za bieleho dňa.

55% Američanov sa v prieskumoch domnieva, že prezident protesty nezvláda. Len zhruba tretina prezidenta naopak podporuje.

Skryť Vypnúť reklamu

A o to ide. Ide o to zabrániť, aby budúcim prezidentom nebol republikán. Celkom jasne to povedal brat zavraždeného Floyda:

"Urobme to inak. Prestaňme si myslieť, že na našich hlasoch nezáleží, a príďte voliť. Nielen v prezidentských voľbách, ale aj v primárkach, voľte pri všetkých príležitostiach."

A minority zvyčajne volia demokratov...

Americké násilné protesty pripomínajú francúzske žlté vesty. Vesty tiež nemali vodcu. Tiež ničili a zapaľovali. Tiež proti nim zasahovala polícia. A tiež nič nezmohli. Nevedeli totiž, čo chcú. Chceli zmenu, ale nevedeli akú. Hnala ich len frustrácie. A mnohí to brali ako lepšiu zábavu než chodiť do práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.