SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Export tovarov zo Slovenska sa v apríli prepadol o vyše 40 percent

Schodok zahraničného obchodu sa v apríli prehĺbil na 492,1 milióna eur a medziročne sa zvýšil o 388,2 milióna eur.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Zahraničný obchod Slovenska sa v apríli po nástupe pandémie koronavírusu výrazne prepadol.

Celkový vývoz tovaru sa podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) medziročne znížil o 43 % na 3,749 miliardy eur a celkový dovoz tovaru o 36,6 % na 4,241 miliardy eur.

Schodok zahraničného obchodu sa tak v apríli prehĺbil na 492,1 milióna eur a medziročne sa zvýšil o 388,2 milióna eur.

Kumulatívne od začiatku roka sa tak celkový vývoz tovaru zo Slovenska prepadol o 16 % na 22,919 miliardy eur a celkový dovoz o 11,2 % na 23,695 miliardy eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Schodok obchodnej bilancie za prvé štyri mesiace roka dosiahol 776,3 milióna eur.

Pre porovnanie, vlani bol zahraničný obchod Slovenska po štyroch mesiacoch roka naopak v prebytku 581,8 milióna eur.

Vývoz do členských štátov EÚ v januári až apríli 2020 oproti rovnakému obdobiu minulého roku klesol o 15,5 % a z celkového vývozu tvoril podiel 79,7 %.

Dovoz z členských štátov EÚ sa na celkovom dovoze podieľal 65,5 % a medziročne klesol o 10,8 %.

Vývoz do nečlenských krajín EÚ v januári až apríli 2020 oproti rovnakému obdobiu minulého roku klesol o 17,9 % a z celkového vývozu tvoril podiel 20,3 %.

Dovoz z nečlenských krajín EÚ sa na celkovom dovoze podieľal 34,5 % a medziročne klesol o 12,1 %.

Najviac obchodovaná trieda v zahraničnom obchode Slovenska boli stroje a prepravné zariadenia s podielom 59,9 % na celkovom vývoze a 47,7 % na celkovom dovoze.

Štatistici zároveň po revízii navýšili schodok zahraničného obchodu za marec o takmer 60 miliónov eur na 390,3 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový dovoz v marci po revízii medziročne klesol o 10,1 % na 6,324 miliardy eur a celkový vývoz bol medziročne nižší o 18,5 % na úrovni 5,934 miliardy eur.

Zahraničný obchod tak podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka vykázal najväčší mesačný deficit od decembra 2008.

„Aprílové čísla bilancie zahraničného obchodu síce tradične okresáva veľkonočný efekt, ten však ani zďaleka nie je tak významný ako vianočný efekt. Navyše tento rok v dôsledku pandémie Covid-19 bol veľkonočný efekt na bilanciu zahraničného obchodu pravdepodobne výrazne tlmený a dôvody prehĺbenia deficitu je potrebné hľadať najmä v šírení pandémie a okresaní cezhraničných tokov,“ uviedol s tým, že prvýkrát od augusta 2009 pritom Slovensko nezaznamenalo 12-mesačný kĺzavý prebytok zahraničného obchodu.

Pandémia nového koronavírusu bude pritom podľa analytika výrazne znižovať intenzitu zahraničného obchodu aj v najbližších mesiacoch, hoci dno bolo pravdepodobne zaznamenané už v apríli.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vo fáze reštartu priemyslu pravdepodobne budeme môcť stále pozorovať deficitnú bilanciu zahraničného obchodu, keď dovoz materiálu a polotovarov pre výrobu bude mierne predbiehať vývoz produkcie,“ tvrdí.

Slovenské vývozy sú pritom podľa neho v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie relatívne viac závislé práve od vývozov hotových výrobkov. Na druhej strane, tlak na dovozy materiálu môže byť zmiernený naplnenými skladmi z obdobia úvodu pandémie, keď rast zásob materiálu do výroby potvrdili i čísla HDP v prvom štvrťroku.

„Napriek výrazným deficitom v posledných dvoch mesiacoch, a pravdepodobne aj v najbližších pár mesiacoch, za celý rok tak v úhrne stále očakávame, že slovenský zahraničný obchod by mohol vykázať nepatrný prebytok,“ dodal Koršňák.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

5 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

7 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

9 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

14 h