SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Slovensko otvára hranice s ďalšími 16 krajinami, ruší sa povinná karanténa

Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa ZŠ sa do lavíc vrátia posledný júnový týždeň, rušia sa aj obmedzenia v počte žiakov v MŠ a ZŠ. Rúška na verejnosti nebudú povinné, rušia sa aj opatrenia v reštauráciách, otvárajú sa nočné kluby.

Premiér Igor Matovič na utorňajšej tlačovej konferencii.Premiér Igor Matovič na utorňajšej tlačovej konferencii. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Slovensko otvorí hranice s ďalšími 16 krajinami.

K Maďarsku, Českej republike a Rakúsku pribudne Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island.

S danými krajinami sa obnovujú tiež všetky formy dopravy. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Zároveň sa od stredy (10. 6.) od 7.00 h ruší povinná štátna karanténa pre prichádzajúcich z iných krajín.

"Tieto krajiny konzílium identifikovalo ako bezpečné pre občanov SR," skonštatoval premiér s tým, že platí aj to, že ani obyvatelia daných krajín nie sú hrozbou pre SR.

SkryťVypnúť reklamu

So všetkými štátmi však neplatia bilaterálne dohody, občania by si mali preto overovať, aké podmienky má krajina, do ktorej cestujú.

"Ruší sa povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu, v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako týchto 19 bezpečných krajín," vysvetlil tiež premiér.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas však vyzval ľudí, aby sami kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva, išli do domácej izolácie a dali sa otestovať na nový koronavírus.

Rúška na verejnosti nebudú povinné

Od stredy sa zmenia podmienky pre nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Ich nosenie na verejnosti do vzdialenosti dvoch metrov bude len odporúčané v prípade stretnutia sa s cudzími ľuďmi.

Vo vnútri ostávajú podľa predsedu vlády rúška povinné, na pracovisku budú však len odporúčané, ak ľudia budú od seba vzdialení aspoň dva metre, pokiaľ ide o známy kolektív.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že rúška v obchodoch a v hromadných dopravných prostriedkoch ostávajú povinné.

Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa ZŠ sa do lavíc vrátia posledný júnový týždeň

Posledný júnový týždeň sa do škôl budú môcť vrátiť aj stredoškoláci či žiaci druhého stupňa základných škôl, uviedol premiér Matovič.

Informoval tiež o tom, že od stredy 10. júna sa spúšťa klasická výučba na základných umeleckých školách a v centrách voľného času.

Od budúceho týždňa, teda od 15. júna, sa rušia obmedzenia v počte žiakov v škôlkach a v základných školách od prvého po piaty ročník.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) zdôraznil, že návrat do škôl bude na dobrovoľnej báze a rodičia sa budú môcť rozhodnúť, či svoje dieťa do školy pošlú.

SkryťVypnúť reklamu

Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl by sa do lavíc mali vrátiť 22. júna.

„Predpokladáme, že školy využijú tieto dni najmä na odovzdávanie vysvedčení, prípadne na odovzdanie učebníc a ukončenie ročníka,“ priblížil.

Dodal, že testovanie alebo skúšanie nebudú odporúčať. Skôr by podľa neho malo ísť o zistenie či overenie úrovne vedomostí žiakov, aby sa školy vedeli pripraviť na leto alebo na situáciu, ktorá ich čaká v septembri.

Obmedzenia počtu detí v triedach sa rušia od 15. júna. Pôvodný limit bol pre triedu v materskej škole stanovený na 15 a pre základnú školu na 20 detí.

Ruší sa taktiež zákaz zmiešavania detí v triedach, čo bude podľa ministra ďalej fungovať ako forma odporúčania.

Vysvetlil, že by tak školy mohli mať kompletné triedy so stanoveným počtom žiakov. Prevádzka školy by sa mala zvýšiť z deviatich na desať hodín.

Gröhling informoval tiež o tom, že sa v školách ruší povinné meranie teploty, ktoré by malo ostať na úrovni odporúčania a malo by byť náhodné.

SkryťVypnúť reklamu

Ruší sa taktiež zákaz besiedok, posedení a podobných hromadných akcií, ktoré sa budú riadiť opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Dodal, že sa ruší aj prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave dieťaťa pre materské školy.

V platnosti však naďalej ostáva čestné prehlásenie o tom, že dieťa neprišlo do priameho kontaktu s osobou chorou na Covid-19.

Pridáva sa zároveň zoznam podmienok, na základe ktorých žiak nemôže nastúpiť do školy. Zverejnené budú na stránke ministerstva školstva.

V reštauráciách sa rušia limity

Pravidlá pre vnútorné priestory prevádzok sa od stredy z povinnosti menia na odporúčanie.

Povinné tak už nebudú nariadenia ako limit 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka v prevádzkach alebo dvojmetrový odstup zákazníkov, či v prípade reštauračných zariadení vzdialenosť rohov stolov minimálne dva metre.

SkryťVypnúť reklamu

Od stredy sa povoľuje otvoriť aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.

Obchody v nedeľu však zostávajú naďalej zatvorené.

"Pripadá mi rozumné, keď máme hygienické opatrenia, že do obchodov chodíme s rúškom alebo musíme mať rukavice, že jedno z opatrení je sanitárny deň v nedeľu," uviedol premiér.

Dodal, že opätovné otvorenie obchodov v nedeľu je otázka, o ktorej rozhoduje Úrad verejného zdravotníctva, nie koaličná rada.

"Budeme pozorne sledovať situáciu tak, aby sme vedeli v prípade potreby rýchlo a efektívne zareagovať," uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Dodal, že ak sa vyskytne lokálna epidémia, opatrenia nebudú celoplošné, problém by sa riešil lokálne, respektíve regionálne.

Núdzový stav sa nepredĺži, ak sa situácia nezmení

Ak bude situácia stabilná, núdzový stav sa nebude predlžovať, uviedol Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Núdzový stav sa tak automaticky ukončí 14. júna po 90 dňoch od jeho vyhlásenia.

„Ak sa to vymkne spod kontroly, vtedy by sa predlžoval," dodal premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu