SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko otvára hranice s ďalšími 16 krajinami, ruší sa povinná karanténa

Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa ZŠ sa do lavíc vrátia posledný júnový týždeň, rušia sa aj obmedzenia v počte žiakov v MŠ a ZŠ. Rúška na verejnosti nebudú povinné, rušia sa aj opatrenia v reštauráciách, otvárajú sa nočné kluby.

Premiér Igor Matovič na utorňajšej tlačovej konferencii.Premiér Igor Matovič na utorňajšej tlačovej konferencii. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Slovensko otvorí hranice s ďalšími 16 krajinami.

K Maďarsku, Českej republike a Rakúsku pribudne Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island.

S danými krajinami sa obnovujú tiež všetky formy dopravy. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Zároveň sa od stredy (10. 6.) od 7.00 h ruší povinná štátna karanténa pre prichádzajúcich z iných krajín.

"Tieto krajiny konzílium identifikovalo ako bezpečné pre občanov SR," skonštatoval premiér s tým, že platí aj to, že ani obyvatelia daných krajín nie sú hrozbou pre SR.

Skryť Vypnúť reklamu

So všetkými štátmi však neplatia bilaterálne dohody, občania by si mali preto overovať, aké podmienky má krajina, do ktorej cestujú.

"Ruší sa povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu, v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako týchto 19 bezpečných krajín," vysvetlil tiež premiér.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas však vyzval ľudí, aby sami kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva, išli do domácej izolácie a dali sa otestovať na nový koronavírus.

Rúška na verejnosti nebudú povinné

Od stredy sa zmenia podmienky pre nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Ich nosenie na verejnosti do vzdialenosti dvoch metrov bude len odporúčané v prípade stretnutia sa s cudzími ľuďmi.

Vo vnútri ostávajú podľa predsedu vlády rúška povinné, na pracovisku budú však len odporúčané, ak ľudia budú od seba vzdialení aspoň dva metre, pokiaľ ide o známy kolektív.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že rúška v obchodoch a v hromadných dopravných prostriedkoch ostávajú povinné.

Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa ZŠ sa do lavíc vrátia posledný júnový týždeň

Posledný júnový týždeň sa do škôl budú môcť vrátiť aj stredoškoláci či žiaci druhého stupňa základných škôl, uviedol premiér Matovič.

Informoval tiež o tom, že od stredy 10. júna sa spúšťa klasická výučba na základných umeleckých školách a v centrách voľného času.

Od budúceho týždňa, teda od 15. júna, sa rušia obmedzenia v počte žiakov v škôlkach a v základných školách od prvého po piaty ročník.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) zdôraznil, že návrat do škôl bude na dobrovoľnej báze a rodičia sa budú môcť rozhodnúť, či svoje dieťa do školy pošlú.

Skryť Vypnúť reklamu

Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl by sa do lavíc mali vrátiť 22. júna.

„Predpokladáme, že školy využijú tieto dni najmä na odovzdávanie vysvedčení, prípadne na odovzdanie učebníc a ukončenie ročníka,“ priblížil.

Dodal, že testovanie alebo skúšanie nebudú odporúčať. Skôr by podľa neho malo ísť o zistenie či overenie úrovne vedomostí žiakov, aby sa školy vedeli pripraviť na leto alebo na situáciu, ktorá ich čaká v septembri.

Obmedzenia počtu detí v triedach sa rušia od 15. júna. Pôvodný limit bol pre triedu v materskej škole stanovený na 15 a pre základnú školu na 20 detí.

Ruší sa taktiež zákaz zmiešavania detí v triedach, čo bude podľa ministra ďalej fungovať ako forma odporúčania.

Vysvetlil, že by tak školy mohli mať kompletné triedy so stanoveným počtom žiakov. Prevádzka školy by sa mala zvýšiť z deviatich na desať hodín.

Gröhling informoval tiež o tom, že sa v školách ruší povinné meranie teploty, ktoré by malo ostať na úrovni odporúčania a malo by byť náhodné.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruší sa taktiež zákaz besiedok, posedení a podobných hromadných akcií, ktoré sa budú riadiť opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Dodal, že sa ruší aj prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave dieťaťa pre materské školy.

V platnosti však naďalej ostáva čestné prehlásenie o tom, že dieťa neprišlo do priameho kontaktu s osobou chorou na Covid-19.

Pridáva sa zároveň zoznam podmienok, na základe ktorých žiak nemôže nastúpiť do školy. Zverejnené budú na stránke ministerstva školstva.

V reštauráciách sa rušia limity

Pravidlá pre vnútorné priestory prevádzok sa od stredy z povinnosti menia na odporúčanie.

Povinné tak už nebudú nariadenia ako limit 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka v prevádzkach alebo dvojmetrový odstup zákazníkov, či v prípade reštauračných zariadení vzdialenosť rohov stolov minimálne dva metre.

Skryť Vypnúť reklamu

Od stredy sa povoľuje otvoriť aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.

Obchody v nedeľu však zostávajú naďalej zatvorené.

"Pripadá mi rozumné, keď máme hygienické opatrenia, že do obchodov chodíme s rúškom alebo musíme mať rukavice, že jedno z opatrení je sanitárny deň v nedeľu," uviedol premiér.

Dodal, že opätovné otvorenie obchodov v nedeľu je otázka, o ktorej rozhoduje Úrad verejného zdravotníctva, nie koaličná rada.

"Budeme pozorne sledovať situáciu tak, aby sme vedeli v prípade potreby rýchlo a efektívne zareagovať," uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Dodal, že ak sa vyskytne lokálna epidémia, opatrenia nebudú celoplošné, problém by sa riešil lokálne, respektíve regionálne.

Núdzový stav sa nepredĺži, ak sa situácia nezmení

Ak bude situácia stabilná, núdzový stav sa nebude predlžovať, uviedol Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Núdzový stav sa tak automaticky ukončí 14. júna po 90 dňoch od jeho vyhlásenia.

„Ak sa to vymkne spod kontroly, vtedy by sa predlžoval," dodal premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

20 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

21 h