SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Koalícia by mala hovoriť o zmenách pri voľbe zo zahraničia, povedal Kollár v Česku

Predseda parlamentu počas návštevy v Prahe navštívi aj hrob Karla Gotta. "Kľudne ma za to ukrižujte, ale majstra si vážim a veľmi rád sa na jeho hrob pôjdem pokloniť," podotkol.

Zľava predseda NR SR Boris Kollár a predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil počas prijatia v Senáte Parlamentu ČR.Zľava predseda NR SR Boris Kollár a predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil počas prijatia v Senáte Parlamentu ČR. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

PRAHA - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár a predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček zdôraznili úlohu spolupráce Česka a Slovenska aj v rámci viacerých medzinárodných formátov.

Uviedli to v utorok po spoločnom rokovaní počas prvej oficiálnej zahraničnej cesty Kollára po nástupe do funkcie.

"Dobre sme si porozumeli, rozprávali sme spolu aj o budúcej spolupráci v rámci Slavkovského formátu, V4, ktorú naša strana podporuje. Chceme, aby sme udržiavali kontakty a cez V4 aj presadzovali názory, aby nás bolo viac počuť v Európe," skonštatoval Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

Priblížil, že témou spoločných rokovaní bol aj spoločný postup vo viacerých oblastiach, napríklad v oblasti čerpania finančnej pomoci z EÚ či imigrácie.

Pripomenul spoločnú históriu Čechov a Slovákov, ako aj tradíciu, že prvá oficiálna cesta slovenských ústavných činiteľov vedie do ČR. Ospravedlnil sa, že návštevu neuskutočnil skôr.

Vondráček priblížil, že sa dohodli na potvrdení viacerých medzinárodných formátov i na spoločnej agende.

Dodal, že pred každým spoločným medzinárodným rokovaním si zavolajú a spoločnú agendu preberú.

V rámci legislatívneho procesu sa podľa neho majú parlamenty oboch krajín vzájomne čím inšpirovať. Ako príklad uviedol rokovací poriadok slovenského parlamentu.

"Samozrejme, pán Kollár má prístup o to lepší, že má aj opozičný aj koaličný pohľad," povedal Vondráček.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutia s premiérom i prezidentom

Kollára prijal aj predseda Senátu Miloš Vystrčil, okrem toho sa stretne aj s českým premiérom Andrejom Babišom. Príjme ho tiež český prezident Miloš Zeman.

Okrem oficiálnych stretnutí si šéf parlamentu pripomenie aj pamiatku Jozefa Gabčíka, Jana Kubiša a ďalších, ktorí sa podieľali na operácii Antropoid a spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Kollár položí kyticu k Národnému pamätníku hrdinov heydrichiády.

Šéf slovenského parlamentu sa okrem iného stretne aj s krajanmi žijúcimi v Českej republike.

Na záver cesty navštívi cintorín Malvazinky, kde položí kyticu k hrobu Karla Gotta.

Kollár navštívi aj Gottov hrob. Súkromne

Zdôraznil, že to nie je jediné miesto, ktoré v Prahe navštívi. Vysvetlil, že návšteva Gottovho hrobu je jeho súkromná záležitosť, a poukázal na význam Gotta aj pre Slovákov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kľudne ma za to ukrižujte, ale majstra si vážim a veľmi rád sa na jeho hrob pôjdem pokloniť," podotkol.

Voľby zo zahraničia

Slovenská vládna koalícia by mala hovoriť o tom, či Slovákom žijúcim v Českej republike umožní hlasovať v slovenských voľbách na zastupiteľských úradoch v ČR.

Potvrdil to v utorok predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas svojej prvej oficiálnej zahraničnej cesty v Prahe.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus koncom mája naznačil, že možnosť voľby zo zahraničia by sa mohla rozšíriť o voľby na zastupiteľských úradoch, hoci v programe vlády sa píše o elektronickom hlasovaní.

Momentálne môžu Slováci voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, a to poštou.

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne voliť všetci občania SR bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Európska únia

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.
Ekonomika

Pandémia posilnila online nakupovanie, oslabila nákupné centrá

Slováci stále viac míňajú v zahraničných e-shopoch ako v slovenských, pandémia však tento pomer vylepšila v prospech tých slovenských.

Ilustračné foto.
Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.