SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Koalícia by mala hovoriť o zmenách pri voľbe zo zahraničia, povedal Kollár v Česku

Predseda parlamentu počas návštevy v Prahe navštívi aj hrob Karla Gotta. "Kľudne ma za to ukrižujte, ale majstra si vážim a veľmi rád sa na jeho hrob pôjdem pokloniť," podotkol.

Zľava predseda NR SR Boris Kollár a predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil počas prijatia v Senáte Parlamentu ČR.Zľava predseda NR SR Boris Kollár a predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil počas prijatia v Senáte Parlamentu ČR. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

PRAHA - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár a predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček zdôraznili úlohu spolupráce Česka a Slovenska aj v rámci viacerých medzinárodných formátov.

Uviedli to v utorok po spoločnom rokovaní počas prvej oficiálnej zahraničnej cesty Kollára po nástupe do funkcie.

"Dobre sme si porozumeli, rozprávali sme spolu aj o budúcej spolupráci v rámci Slavkovského formátu, V4, ktorú naša strana podporuje. Chceme, aby sme udržiavali kontakty a cez V4 aj presadzovali názory, aby nás bolo viac počuť v Európe," skonštatoval Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

Priblížil, že témou spoločných rokovaní bol aj spoločný postup vo viacerých oblastiach, napríklad v oblasti čerpania finančnej pomoci z EÚ či imigrácie.

Pripomenul spoločnú históriu Čechov a Slovákov, ako aj tradíciu, že prvá oficiálna cesta slovenských ústavných činiteľov vedie do ČR. Ospravedlnil sa, že návštevu neuskutočnil skôr.

Vondráček priblížil, že sa dohodli na potvrdení viacerých medzinárodných formátov i na spoločnej agende.

Dodal, že pred každým spoločným medzinárodným rokovaním si zavolajú a spoločnú agendu preberú.

V rámci legislatívneho procesu sa podľa neho majú parlamenty oboch krajín vzájomne čím inšpirovať. Ako príklad uviedol rokovací poriadok slovenského parlamentu.

"Samozrejme, pán Kollár má prístup o to lepší, že má aj opozičný aj koaličný pohľad," povedal Vondráček.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutia s premiérom i prezidentom

Kollára prijal aj predseda Senátu Miloš Vystrčil, okrem toho sa stretne aj s českým premiérom Andrejom Babišom. Príjme ho tiež český prezident Miloš Zeman.

Okrem oficiálnych stretnutí si šéf parlamentu pripomenie aj pamiatku Jozefa Gabčíka, Jana Kubiša a ďalších, ktorí sa podieľali na operácii Antropoid a spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Kollár položí kyticu k Národnému pamätníku hrdinov heydrichiády.

Šéf slovenského parlamentu sa okrem iného stretne aj s krajanmi žijúcimi v Českej republike.

Na záver cesty navštívi cintorín Malvazinky, kde položí kyticu k hrobu Karla Gotta.

Kollár navštívi aj Gottov hrob. Súkromne

Zdôraznil, že to nie je jediné miesto, ktoré v Prahe navštívi. Vysvetlil, že návšteva Gottovho hrobu je jeho súkromná záležitosť, a poukázal na význam Gotta aj pre Slovákov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kľudne ma za to ukrižujte, ale majstra si vážim a veľmi rád sa na jeho hrob pôjdem pokloniť," podotkol.

Voľby zo zahraničia

Slovenská vládna koalícia by mala hovoriť o tom, či Slovákom žijúcim v Českej republike umožní hlasovať v slovenských voľbách na zastupiteľských úradoch v ČR.

Potvrdil to v utorok predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas svojej prvej oficiálnej zahraničnej cesty v Prahe.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus koncom mája naznačil, že možnosť voľby zo zahraničia by sa mohla rozšíriť o voľby na zastupiteľských úradoch, hoci v programe vlády sa píše o elektronickom hlasovaní.

Momentálne môžu Slováci voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, a to poštou.

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne voliť všetci občania SR bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Európska únia

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.