SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Minuloročné ceny neobstoja. V Stredomorí sa bojuje o turistov, píše chorvátsky denník

Chorvátsko nie je tak závislé na leteckej doprave ako Grécko a Turecko. Akých zliav sa turisti dočkajú, je zatiaľ neisté. Niektoré oblasti už s začali s akciami.

Pobrežie na Sicílii, Taliansko.Pobrežie na Sicílii, Taliansko. (Zdroj: flickr.com/gnuckx)

Zjednávanie a zľavy áno, výpredaj nie. To je súčasná filozofia väčšiny stredomorských krajín, ktoré dúfajú, že sa im napriek koronavíruovej pandémii podarí aspoň niečo z tohtoročnej turistickej sezóny získať, píše server idnes.cz.

Všetci v Stredomorí, ktoré každoročne hostí 350 miliónov turistov, sú si vedomí, že ceny z roku 2019 s takto oslabeným dopytom nebudú mať šancu na úspech. Napísal to chorvátsky denník Večernji list.

Či môžu zľavy na ubytovanie vôbec pomôcť v takto netypickom roku, nikto poriadne nevie. Hostitelia ale nemajú veľa manévrovacieho priestoru. Veľa hotelov sa dokonca rozhodlo, že budú mať aj naďalej zatvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Zníženiu cien sa však všetci bráni zubami nechtami s vedomím, že skutočná cenová vojna by priniesla veľké obete. Každá krajina rieši tento problém po svojom.

Sicília sa v týchto dňoch pokúša pritiahnuť pozornosť ponukou, že na každé tri nocľahy pripadne jeden zadarmo.

Niektorí hotelieri v Španielsku, kam budú turisti môcť až od 1. júla, vyhlasujú akcie dvoch za cenu jedného.

Časť hotelov sa v rôznych krajinách snaží predať s výraznou zľavou budúce pobyty, ktoré si zákazníci budú môcť vybrať až do konca roka 2022.

Veľa bude záležať na tom, ako sa k veci postaví Turecko, ktoré je známe veľmi nízkymi cenami a ktoré teraz má pol milióna prázdnych hotelových lôžok.

Krajina, ktorá v roku 2020 počítala s 58 miliónmi návštevníkov, zatiaľ nevytiahla všetky karty. Možno si variantu zníženia cien necháva na neskôr, nečaká však ani so založenými rukami.

SkryťVypnúť reklamu

Už v máji zahájili Turci v sedemdesiatich krajinách takzvanú telefónnu diplomaciu, pri ktorej rozširujú všetky relevantné informácie o dovolenke v Turecku.

Medzi nimi aj tú, že kapacita hotelov bude preventívne udržať maximálne 60 percent. Ukazujú tým starosť o zdravie klientov a cez vyše 60 percent by sa aj tak zrejme nedostali, píše chorvátsky denník.

Turecko je rovnako ako susedné Grécko závislé na leteckom spojení. Do akej miery sa letecká doprava vráti do normálu, je zatiaľ neisté.

Časť európskych touroperátorov hovorí, že bude lietať charterovými letmi a spoje do Stredomoria oznámili už aj nízkonákladové aerolinky.

V konečnom dôsledku však bude všetko záležať od počtu cestujúcich, pretože pri ich malom počte sa organizátorom lietať neoplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonomicky nevychádza dokonca ani to, keď sa predá menej ako 80 percent sedadiel.

Až potom môžu prísť na rad výhodnejšie akcie typu last minute, hovorí konzultant v cestovnom ruchu Ivan Puškar. Podľa neho zostane v lete až polovica ubytovacích kapacít v stredomorských krajinách nevyužitá.

Na španielskom a talianskom pobreží, ak nepočítame Kanárske ostrovy či Sicíliu, ktoré sú na tom lepšie, sú zahraniční hostia skôr želaním než splnitelným cieľom.

V oboch krajinách, ktoré sú silne závislé na domácom cestovnom ruchu, sa preto vlády zaoberajú tým, ako domácich turistov povzbudiť k aktivite.

Napríklad Slovinsko občanom rozdáva poukážky na 200 eur (asi 5 300 Sk) na dovolenku v tuzemsku. To je zlá správa pre susedné Chorvátsko, ktoré každoročne hostí zhruba 1,5 milióna Slovincov.

SkryťVypnúť reklamu

Grécko, ktoré sa môže chváliť tým, ako sa s koronavírusom dobre vysporiadalo, je do značnej miery závislé na hosťoch, ktorí dorazia lietadlom.

Ale ani táto krajina, ktorej premiér nedávno ohlásil "reštart turizmu", sa nevyznačuje cenami za bagateľ.

Napríklad nemecká cestovná kancelária TUI ponúka pobyt na Kréte v hlavnej sezóne vo štvor- alebo päťhviezdičkových hoteloch za 1 100 až 1 300 eur (29 200 až 34 600 Sk).

Výhoda však spočíva len v tom, že ešte vlani by na rovnakú sumu vyšiel pobyt iba mimo hlavnej sezóny.

Či a do akej miery turizmus v júli ožije, záleží v prvom rade na koronavíruse, v druhom rade potom na Nemcoch, ktorých teraz dychtivo vyzerá celé Stredomorie.

Práve Nemecko výrazne ovplyvní tohtoročné cestovateľské trendy. Podľa prieskumov verejnej mienky chce 80 percent Nemcov stráviť plánovanú dovolenku v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Chorvátsko si v tomto ohľade nestojí zle. Pre mnoho európskych štátov ide o najbližšiu stredomorskú krajinu, nie je tak odkázané na letecké spojenie. Jeho veľkou výhodou je aj dobrá epidemiologická situácia.

"A ceny? To bude záležať na dopyte, v niektorých objektoch a termínoch sa možno zníži, v iných naopak vzrastú. V jednej firme na strednom Jadrane tvrdia, že majú v niektorých termínoch v auguste už plno," hovorí šéf Chorvátskeho turistického združenia (HUT) Veljko Ostojic.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu