SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poľskí vyšetrovatelia zvažujú zatykač na komunistu Štrougala

Vyšetrovanie sa týka prípadov zabitia poľských občanov, ktorí v čase komunizmu utekali na Západ cez Československo a zabili ich pri rakúskej hranici.

Lubomír Štrougal.Lubomír Štrougal. (Zdroj: TASR)

VARŠAVA - Vyšetrovatelia z poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN), ktorý skúma zločiny z obdobia nacizmu a komunizmu, uvažujú o tom, že sa obrátia na súd so žiadosťou o vydanie medzinárodného zatykača na niekdajšieho československého komunistického premiéra Lubomíra Štrougala, píše server echo24.cz.

Na pondelňajší článok poľského denníka Rzeczpospolita upozornil portál Aktuálně.cz.

Vyšetrovatelia krakovského oddelenie IPN chcú, aby bol Štrougal zatknutý a vydaný do Poľska v súvislosti so zločinmi na československo-rakúskej hranici, ktoré sa stali v 60. rokoch minulého storočia.

Skryť Vypnúť reklamu

Vtedy bol teraz 95-ročný Štrougal ministrom vnútra.

Vyšetrovanie sa týka prípadov zabitia poľských občanov, ktorí v čase komunizmu utekali na Západ cez Československo.

Poľský prokurátor Wojciech Pardyak pripomína, že pozdĺž československo-rakúskej hranice pohraničníci vybudovali tri rovnobežné rady ostnatých drôtov. V prostrednej bol elektrický prúd s napätím 4000 až 5000 voltov.

Chýbali tam však cedule varujúce pred nebezpečenstvom smrti po zasiahnutí elektrickým prúdom.

IPN má podľa denníka Rzeczpospolita informácie, že niektorí niekdajší československí pohraničníci s poľskými utečencami zaobchádzali brutálne.

Jeden z nich vypovedal, že po zásahu istého Poliaka sa elektrický prúd vypol, ale pohraničníci namiesto toho, aby tohto človeka zo zátarasy dali dole, do nej prúd znovu pustili, aby ho zabili.

Skryť Vypnúť reklamu

Pardyak so svojimi kolegami zistil identitu 31 Poliakov, ktorí zahynuli na československo-rakúskej hranici.

Po kremácii boli ich ostatky uložené v bezmenných hroboch v Brne, Českých Budějoviciach a Bratislave.

Vypátrať, koľko Poliakov presne pri úteku cez Československo zomrelo, je podľa Pardyaka nesmierne ťažké, pretože v dokumentoch československej Štátnej bezpečnosti sú mená poľských obetí často skomolené.

Z Poľska sa navyše najčastejšie snažili utiecť mladí ľudia, ktorí ešte nezaložili rodiny, a ktorých najbližší príbuzní už nežijú.

Avšak Pardyak tvrdí, že aj tak sa podarilo zhromaždiť kompletný dôkazový materiál a vyšetrovanie sa dostalo do fázy, keď sa skúma, či je možné pohnať pred spravodlivosť osoby, ktoré spôsobili smrť poľských občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Český policajný Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) vlani v novembri začal stíhanie Štrougala, niekdajšieho generálneho tajomníka Komunistickej strany Československa Miloša Jakeša a exministra vnútra Vratislava Vajnar kvôli strieľaniu na československých hraniciach.

Kriminalisti tvrdia, že kvôli nečinnosti trojici funkcionárov bolo od marca 1976 do konca roku 1989 zastrelených či roztrhaných psami deväť ľudí, ktorí sa snažili prekročiť československé. hranice, a najmenej ďalších sedem ľudí bolo zranených.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.