SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poľskí vyšetrovatelia zvažujú zatykač na komunistu Štrougala

Vyšetrovanie sa týka prípadov zabitia poľských občanov, ktorí v čase komunizmu utekali na Západ cez Československo a zabili ich pri rakúskej hranici.

Lubomír Štrougal.Lubomír Štrougal. (Zdroj: TASR)

VARŠAVA - Vyšetrovatelia z poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN), ktorý skúma zločiny z obdobia nacizmu a komunizmu, uvažujú o tom, že sa obrátia na súd so žiadosťou o vydanie medzinárodného zatykača na niekdajšieho československého komunistického premiéra Lubomíra Štrougala, píše server echo24.cz.

Na pondelňajší článok poľského denníka Rzeczpospolita upozornil portál Aktuálně.cz.

Vyšetrovatelia krakovského oddelenie IPN chcú, aby bol Štrougal zatknutý a vydaný do Poľska v súvislosti so zločinmi na československo-rakúskej hranici, ktoré sa stali v 60. rokoch minulého storočia.

Skryť Vypnúť reklamu

Vtedy bol teraz 95-ročný Štrougal ministrom vnútra.

Vyšetrovanie sa týka prípadov zabitia poľských občanov, ktorí v čase komunizmu utekali na Západ cez Československo.

Poľský prokurátor Wojciech Pardyak pripomína, že pozdĺž československo-rakúskej hranice pohraničníci vybudovali tri rovnobežné rady ostnatých drôtov. V prostrednej bol elektrický prúd s napätím 4000 až 5000 voltov.

Chýbali tam však cedule varujúce pred nebezpečenstvom smrti po zasiahnutí elektrickým prúdom.

IPN má podľa denníka Rzeczpospolita informácie, že niektorí niekdajší československí pohraničníci s poľskými utečencami zaobchádzali brutálne.

Jeden z nich vypovedal, že po zásahu istého Poliaka sa elektrický prúd vypol, ale pohraničníci namiesto toho, aby tohto človeka zo zátarasy dali dole, do nej prúd znovu pustili, aby ho zabili.

Skryť Vypnúť reklamu

Pardyak so svojimi kolegami zistil identitu 31 Poliakov, ktorí zahynuli na československo-rakúskej hranici.

Po kremácii boli ich ostatky uložené v bezmenných hroboch v Brne, Českých Budějoviciach a Bratislave.

Vypátrať, koľko Poliakov presne pri úteku cez Československo zomrelo, je podľa Pardyaka nesmierne ťažké, pretože v dokumentoch československej Štátnej bezpečnosti sú mená poľských obetí často skomolené.

Z Poľska sa navyše najčastejšie snažili utiecť mladí ľudia, ktorí ešte nezaložili rodiny, a ktorých najbližší príbuzní už nežijú.

Avšak Pardyak tvrdí, že aj tak sa podarilo zhromaždiť kompletný dôkazový materiál a vyšetrovanie sa dostalo do fázy, keď sa skúma, či je možné pohnať pred spravodlivosť osoby, ktoré spôsobili smrť poľských občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Český policajný Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) vlani v novembri začal stíhanie Štrougala, niekdajšieho generálneho tajomníka Komunistickej strany Československa Miloša Jakeša a exministra vnútra Vratislava Vajnar kvôli strieľaniu na československých hraniciach.

Kriminalisti tvrdia, že kvôli nečinnosti trojici funkcionárov bolo od marca 1976 do konca roku 1989 zastrelených či roztrhaných psami deväť ľudí, ktorí sa snažili prekročiť československé. hranice, a najmenej ďalších sedem ľudí bolo zranených.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump usporadúva vlastnú oslavu, pred inauguráciou bude mať vojenskú prehliadku

Odchádzajúceho prezidenta vraj nahnevalo, koľko hviezd šoubiznisu prijalo Bidenove pozvanie na inauguráciu.

Prezident Trump s manželkou Melaniou.
Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.