SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Merkelová a Macron vyzvali EÚ, aby sa lepšie pripravila na ďalšiu pandémiu

Lídri dodali, že chaotická reakcia Európy na prepuknutie pandémie koronavírusu "vyvolala otázky o pripravenosti EÚ na druhú vlnu pandémie.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron.Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Lídri Francúzska, Nemecka a ďalších štyroch členských štátov Európskej únie v utorok upozornili na nedostatočnú reakciu Európy v boji proti šíreniu koronavírusového ochorenia COVID-19 a vyzvali Brusel, aby zvážil spôsoby, ako sa lepšie pripraviť na ďalšiu pandémiu. Informovala o tom agentúra AFP.

Lídri dodali, že chaotická reakcia Európy na prepuknutie pandémie koronavírusu "vyvolala otázky o pripravenosti EÚ na pandémiu a zdôraznila potrebu celoeurópskeho prístupu", najmä čo sa týka prípadnej druhej vlny koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

V liste a spoločnom politickom dokumente adresovanom predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej lídri uviedli:

"Veríme, že tento dokument môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie plodné diskusie na európskej úrovni o tom, ako zabezpečiť pripravenosť EÚ na budúce pandémie."

Zmienený list podpísali francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, poľský premiér Mateusz Morawiecki, predseda španielskej vlády Pedro Sánchez, belgická premiérka Sophie Wilmesová a dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Podľa AFP ide o pokus najvplyvnejších lídrov eurobloku podnietiť exekutívu EÚ, aby našla spôsoby, ako vyriešiť nejednotný prístup krajín, ktorý sa prejavil počas krízy, a to najmä na jej začiatku.

Skryť Vypnúť reklamu

V liste lídri poukázali najmä na nedostatok nevyhnutne potrebných zdravotníckych pomôcok, keď koronakríza zasiahla Európu. Zároveň v ňom podporili návrhy na spoločný výskum a vývoj vakcíny.

Lídri 27 členských krajín EÚ budú o následkoch krízy diskutovať 19. júna prostredníctvom videokonferencie.

Počet osôb nakazených novým koronavírusom na celom svete presiahol sedem miliónov a vyžiadal si už najmenej 407 914 obetí. V Európe bolo zaznamenaných 184 807 obetí a vyše 2,3 milióna nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

11 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

16 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

18 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

19 h