SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Merkelová a Macron vyzvali EÚ, aby sa lepšie pripravila na ďalšiu pandémiu

Lídri dodali, že chaotická reakcia Európy na prepuknutie pandémie koronavírusu "vyvolala otázky o pripravenosti EÚ na druhú vlnu pandémie.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron.Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Lídri Francúzska, Nemecka a ďalších štyroch členských štátov Európskej únie v utorok upozornili na nedostatočnú reakciu Európy v boji proti šíreniu koronavírusového ochorenia COVID-19 a vyzvali Brusel, aby zvážil spôsoby, ako sa lepšie pripraviť na ďalšiu pandémiu. Informovala o tom agentúra AFP.

Lídri dodali, že chaotická reakcia Európy na prepuknutie pandémie koronavírusu "vyvolala otázky o pripravenosti EÚ na pandémiu a zdôraznila potrebu celoeurópskeho prístupu", najmä čo sa týka prípadnej druhej vlny koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

V liste a spoločnom politickom dokumente adresovanom predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej lídri uviedli:

"Veríme, že tento dokument môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie plodné diskusie na európskej úrovni o tom, ako zabezpečiť pripravenosť EÚ na budúce pandémie."

Zmienený list podpísali francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, poľský premiér Mateusz Morawiecki, predseda španielskej vlády Pedro Sánchez, belgická premiérka Sophie Wilmesová a dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Podľa AFP ide o pokus najvplyvnejších lídrov eurobloku podnietiť exekutívu EÚ, aby našla spôsoby, ako vyriešiť nejednotný prístup krajín, ktorý sa prejavil počas krízy, a to najmä na jej začiatku.

Skryť Vypnúť reklamu

V liste lídri poukázali najmä na nedostatok nevyhnutne potrebných zdravotníckych pomôcok, keď koronakríza zasiahla Európu. Zároveň v ňom podporili návrhy na spoločný výskum a vývoj vakcíny.

Lídri 27 členských krajín EÚ budú o následkoch krízy diskutovať 19. júna prostredníctvom videokonferencie.

Počet osôb nakazených novým koronavírusom na celom svete presiahol sedem miliónov a vyžiadal si už najmenej 407 914 obetí. V Európe bolo zaznamenaných 184 807 obetí a vyše 2,3 milióna nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

25m
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

2 h
Prílet poľských lekárov a zdravotníkov na víkendové skríngové testovanie na Slovensku.

Na bratislavskom letisku pristálo v piatok 65 z nich, ďalších 60 prichádza na Kysuce a Oravu, ostatní do okolia Starej Ľubovne.

4 h
Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

7 h