SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Marian Kočner zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

Súd zamietol žiadosť obžalovaného. Konštatoval, že dôvody väzby sú všetky tri, úteková, kolúzna a predstihová, a zároveň nenahradil väzbu žiadnou alternatívou, takže obžalovaný zostáva vo väzbe, informoval prokurátor.

Marian Kočner na súde.Marian Kočner na súde. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Marian Kočner, ktorý je neprávoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek, zostáva vo väzbe.

Na stredajšom neverejnom zasadnutí o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu SR. Informoval o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

"Najvyšší súd na dnešnom neverejnom zasadnutí žiadosť Mariana K. o prepustenie z väzby zamietol ako nedôvodnú," informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Alexandra Važanová.

Proti rozhodnutiu nie je prípustný žiaden opravný prostriedok, vzhľadom na to, že NS SR v predmetnej veci rozhodoval ako odvolací súd.

Skryť Vypnúť reklamu

"Súd zamietol žiadosť obžalovaného. Konštatoval, že dôvody väzby sú všetky tri, či už úteková, kolúzna alebo predstihová, a zároveň nenahradil túto väzbu žiadnou väzobnou alternatívou, takže obžalovaný zostáva vo väzbe," informoval Šanta.

Čo sa týka útekového dôvodu väzby, Šanta pripomenul komunikáciu obžalovaného, v ktorej sa vyjadroval pred vzatím do väzby, že je vhodný čas odísť na Nový Zéland. Prokurátor tiež pripomenul hrozbu 19-ročného trestu väzenia.

V otázke kolúznej väzby zase Šanta poukázal na kauzu vynášania motákov, ovplyvňovania trestného stíhania a najmä jednotlivých svedkov.

"Predstihová väzba je o tom, že je obžalovaný stíhaný pre viaceré trestné činy, ktoré sú už v pokročilom štádiu konania," vysvetlil Šanta.

Skryť Vypnúť reklamu

"My sme napádali jednak uplynutie dostatočne dlhého času od posledného rozhodovania o väzbe s tým, že my sme nezaťažovali súdy s nejakou veľmi neprimeranou mierou periodicity opakujúcich sa podaní," vysvetlil žiadosť o prepustenie obhajca obžalovaného Marek Para.

Za problém tiež považuje dátum, keď Šanta predložil komunikáciu Mariana Kočnera. Podľa jeho slov dátami prokurátor nemohol v tom čase disponovať, keďže mali byť na Slovensko dodané až neskôr, čo podľa Paru Šanta nevysvetlil.

V otázke ovplyvňovania trestného konania si Para myslí, že jednotlivé dokazovania sú v takom štádiu, že by táto obava nebola na mieste.

Obhajca sa tiež sťažoval, že im podľa jeho slov polícia a prokuratúra neumožňujú dokazovať a v jednotlivých kauzách má byť výrazne omeškanie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto je, samozrejme, dôvod pre prepustenie," uzavrel Para.

Marian Kočner je vo väzbe v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

V tomto konaní ho už odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu na 19-ročný trest odňatia slobody spolu s bývalým riaditeľom televízie Pavlom Ruskom.

Voči rozsudku podali odvolanie obhajoba aj prokurátor.

Šanta zatiaľ nepozná dátum, kedy by mohol Najvyšší súd o odvolaní rozhodovať, očakáva to však v septembri tohto roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto