SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Marian Kočner zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

Súd zamietol žiadosť obžalovaného. Konštatoval, že dôvody väzby sú všetky tri, úteková, kolúzna a predstihová, a zároveň nenahradil väzbu žiadnou alternatívou, takže obžalovaný zostáva vo väzbe, informoval prokurátor.

Marian Kočner na súde.Marian Kočner na súde. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Marian Kočner, ktorý je neprávoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek, zostáva vo väzbe.

Na stredajšom neverejnom zasadnutí o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu SR. Informoval o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

"Najvyšší súd na dnešnom neverejnom zasadnutí žiadosť Mariana K. o prepustenie z väzby zamietol ako nedôvodnú," informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Alexandra Važanová.

Proti rozhodnutiu nie je prípustný žiaden opravný prostriedok, vzhľadom na to, že NS SR v predmetnej veci rozhodoval ako odvolací súd.

SkryťVypnúť reklamu

"Súd zamietol žiadosť obžalovaného. Konštatoval, že dôvody väzby sú všetky tri, či už úteková, kolúzna alebo predstihová, a zároveň nenahradil túto väzbu žiadnou väzobnou alternatívou, takže obžalovaný zostáva vo väzbe," informoval Šanta.

Čo sa týka útekového dôvodu väzby, Šanta pripomenul komunikáciu obžalovaného, v ktorej sa vyjadroval pred vzatím do väzby, že je vhodný čas odísť na Nový Zéland. Prokurátor tiež pripomenul hrozbu 19-ročného trestu väzenia.

V otázke kolúznej väzby zase Šanta poukázal na kauzu vynášania motákov, ovplyvňovania trestného stíhania a najmä jednotlivých svedkov.

"Predstihová väzba je o tom, že je obžalovaný stíhaný pre viaceré trestné činy, ktoré sú už v pokročilom štádiu konania," vysvetlil Šanta.

SkryťVypnúť reklamu

"My sme napádali jednak uplynutie dostatočne dlhého času od posledného rozhodovania o väzbe s tým, že my sme nezaťažovali súdy s nejakou veľmi neprimeranou mierou periodicity opakujúcich sa podaní," vysvetlil žiadosť o prepustenie obhajca obžalovaného Marek Para.

Za problém tiež považuje dátum, keď Šanta predložil komunikáciu Mariana Kočnera. Podľa jeho slov dátami prokurátor nemohol v tom čase disponovať, keďže mali byť na Slovensko dodané až neskôr, čo podľa Paru Šanta nevysvetlil.

V otázke ovplyvňovania trestného konania si Para myslí, že jednotlivé dokazovania sú v takom štádiu, že by táto obava nebola na mieste.

Obhajca sa tiež sťažoval, že im podľa jeho slov polícia a prokuratúra neumožňujú dokazovať a v jednotlivých kauzách má byť výrazne omeškanie.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto je, samozrejme, dôvod pre prepustenie," uzavrel Para.

Marian Kočner je vo väzbe v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

V tomto konaní ho už odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu na 19-ročný trest odňatia slobody spolu s bývalým riaditeľom televízie Pavlom Ruskom.

Voči rozsudku podali odvolanie obhajoba aj prokurátor.

Šanta zatiaľ nepozná dátum, kedy by mohol Najvyšší súd o odvolaní rozhodovať, očakáva to však v septembri tohto roku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu