SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Občianska vojna v New York Times a koniec nezávislej žurnalistiky

Pre uverejnený názor konzervatívneho senátora skončil potenciálny šéfredaktor denníka. Tie isté noviny pritom bez akejkoľvek odozvy progresívnych redaktorov predtým uverejnili komentár zástupcu veliteľa Talibanu, ktorý zabíjal deti i amerických vojakov.

Vedúci komentátorského oddelenia James Bennet, ktorý "bol odídený" z New York Times, pretože uverejnil článok republikánskeho senátora Toma Cottona.Vedúci komentátorského oddelenia James Bennet, ktorý "bol odídený" z New York Times, pretože uverejnil článok republikánskeho senátora Toma Cottona. (Zdroj: SITA/AP)

V Amerike dobubláva revolta v denníku New York Times, pri ktorej prišiel vydavateľ o autoritu, výhľadový šéfredaktor o miesto a denník o časť svojej povesti.

Konzervatívni republikáni, ktorí nemôžu najznámejšiemu denníka sveta prísť na meno, si to užívajú, čo maskujú do starostlivých úvah o osud americkej žurnalistiky.

Ale tie sú na mieste, pretože sa ukázalo niečo, čo všetci vedeli, ale neradi to hovorili, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

Čo sa stalo: v stredu vyšiel v internetovej verzii denníka v názorovej rubrike článok republikánskeho senátora Toma Cottona s titulkom Vyšlite tam vojakov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podstata textu: tam, kde polícia pri terajších demonštráciách sprevádzaných plienením nezvládne udržať poriadok, tam by ju mala zastúpiť armáda.

Hoci v článku bolo jasne povedané, že oddeľuje mierumilovných demonštrantov od výtržníkov, o ktorých píše, proti jeho zaradeniu sa zdvihla medzi redaktormi denníka vlna odporu s tým, že je rasistický a "jeho zaradenie vystavilo čiernych reportérov, editory a ďalších zamestnancov NYT nebezpečenstvu".

Ostatné média pri popise situácie v denníku používali slová ako vzbura, rebélia či povstanie.

Potom sa do veci vložil vydavateľ a súčasne zástupca rodiny majiteľov A. G. Sulzberger, ktorý výrečne obhajoval zaradenie článku:

"Verím v princíp otvorenosti voči širokej palete názorov vrátane tých, s ktorými nemusíme súhlasiť, a tento článok bol v tomto duchu uverejnený."

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže redaktori sa búrili ďalej a ešte viac. Vznikla petícia, ktorú ich podpísalo osemsto. A vydavateľ úplne otočil. Kapituloval pred redaktormi.

Článok bol zrazu "pohŕdavý", "nespĺňal náš štandard".

A vedúci komentátorského oddelenia James Bennet, liberálny demokrat všeobecne považovaný za budúceho šéfredaktora denníka, v nedeľu skončil, vyhadzov maskovaný rezignáciou, čo vraj oplakal. Jeho zástupca bol preložený v rámci redakcie.

Takže výpovede za vytlačenie názoru, ktorý oznamoval to isté, čo si v tých dňoch myslelo podľa prieskumov verejnej mienky 58 percent ľudí (podľa časopisu Forbes) či 52 percent (podľa televízie ABC).

Denník New York Times trestal a sľúbil vyvodiť zásadné poučenie aj zmeny za článok amerického senátora, hoci vo februári zverejnil názor zástupcu veliteľa Talibanu, ktorý zabíjal deti i amerických vojakov.

Skryť Vypnúť reklamu

Perlička: 22. júna 1941 zverejnil výňatky z knihy Mein Kampf, pričom v úvode článku, kam sa dáva meno reportéra, bolo napísané Adolf Hitler; nikto sa nevzbúril.

Toľko dej. Teraz čo to znamená.

Stranícka žurnalistika

Redaktori denníka New York Times zrejme radi diskutujú o vnútorných problémoch redakcie na sieťach.

Rovnako, ako tam ventilovali svoje rozhorčenie, pripísala tam svoj pohľad na vec aj komentátorka denníka Bari Weissová.

Bol v opačnom garde a stojí za to.

Píše sa v ňom o "občianskej vojne v redakcii" medzi mladými uvedomelými novinármi a staršími liberálmi, pričom tí prví veria v pokrokárske krédo, že právo ľudí nebyť vystavení názorom, ktoré sa im nepáči, prebíja včerajšie základné liberálne hodnoty, ako je sloboda prejavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Weissová to ukazuje na slávnom mottu denníka, ktoré znie - Všetky správy, ktoré sú vhodné na vytlačenie.

Kým staršia novinárska generácia - rovnako ako to chápali aj tie predchádzajúce - dáva dôraz na slovo VŠETKY, pre mladých je rozhodujúce slovo VHODNÉ.

Teda z názorov budeme vyberať len tie, ktoré nám vyhovujú a ktoré my považujeme za správne, ostatné pre nás neexistujú.

Kolegovia Weissovú rýchlo zasypali nesúhlasnými reakciami, ale vývoj novín aj americkej žurnalistiky v posledných rokoch dáva za pravdu skôr jej.

Médiá sa s príchodom Donalda Trumpa premenili.

Objektivita, akokoľvek to bol aj pred rokmi skôr len ideál než realita, ustúpila straníckosti. Figový list je preč.

Redaktori nechávajú prehovárať skrz udalosti svoje politické názory.

Majú pocit vyššieho poslania: chcú stáť proti Trumpovi a klasický nestranný ideál žurnalistiky, ktorý si vypočuje obe strany, sa im javí zastaraný, pretože im uberá palebnú silu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako teraz napísal jeden komentátor New York Times, nová situácia si vyžaduje hlavne jasnú morálnu pozíciu.

A tak zatiaľ čo sa balil šéf komentátorskej rubriky jeho denníka, skončil náhle aj šéfredaktor denníka Philadelphia Inquirer.

Väz mu zlomil komentár kritičky architektúry o tom, že by vandali pri demonštráciách nemali ničiť ulice s titulkom "Na budovách tiež záleží", čo bola skutočne necitlivá narážka na názov hnutie Na černošských životoch záleží.

Šéfredaktor skončil po dvadsiatich rokoch v redakcii, pričom jeho rozčúlení redaktori mu napísali:

"Už máme dosť toho, aby nám niekto hovoril, že máme ukázať obe strany problémov, ktoré dve strany nemajú."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h