SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Krajiny V4 podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou, povedal Matovič

Potrebujú však zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri prerozdeľovaní prostriedkov.

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič, predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki, predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na zámku Lednice v Českej republike.Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič, predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki, predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na zámku Lednice v Českej republike. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

LEDNICE - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou spôsobenou pandémiou koronavírusu, potrebujú však zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri prerozdeľovaní prostriedkov.

Povedal to vo štvrtok premiér SR Igor Matovič na tlačovej konferencii po skončení stretnutia premiérov krajín V4.

Premiéri na zámku v Lednici diskutovali o viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky 2021 - 2027, fonde na obnovu, ktorý má členským krajinám EÚ pomôcť opätovne naštartovať ekonomiky postihnuté pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

"V mene našich krajín plne podporujeme spoločný postup všetkých krajín Európskej únie v snahe eliminovať dopady najväčšej hospodárskej krízy, na pokraji ktorej stojíme od druhej svetovej vojny," povedal.

Krajiny V4 sú podľa jeho slov "otvorené akejkoľvek diskusii", ale ako rovnoprávne členské krajiny európskeho spoločenstva však potrebujú zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri rozdeľovaní prostriedkov.

"Spoločný program zo strany EK vítame, ale očakávame viac tých základných charakteristík, na ktorých samotná Európska únia vznikla," povedal a v tejto súvislosti zdôraznil dôveru, slobodu a spravodlivosť.

Matovič pripomenul, že výsledok prerozdelenia prostriedkov z fondu na obnovu na základe kritérií EK je pre Slovenskú republiku "v celku pozitívny".

Skryť Vypnúť reklamu

"Patrí sa, vzhľadom na to, že sme súčasťou tohto spoločenstva, byť solidárni aj s našimi partnermi," povedal a dodal, že SR musí chápať postoj Maďarska a Českej republiky, pre ktoré tento výsledok podľa jeho slov "až taký pozitívny nie je".

Matovič dodal, že by nemali nastať situácie, v ktorých by niektoré členské krajiny boli zvýhodnené.

Český premiér Andrej Babiš na úvod tlačovej konferencie povedal, že V4 znovu ukázala svoju užitočnosť, a poďakoval sa svojim kolegom za spoluprácu.

V4 vždy podľa Babiša vždy deklarovala, že má záujem na silnej Európe a záujem na tom, aby Európa prosperovala.

Spoločný cieľ V4 je podľa Babiša zaistiť, aby najbližší rozpočet EU bol správne nastavený, spravodlivý a aby plán obnovy po kríze v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 zodpovedal potrebám ekonomík jednotlivých krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľský premiér Mateusz Morawiecki takisto zdôraznil spravodlivosť v súvislosti s prerozdelením prostriedkov z fondu.

On a ostatní premiéri sa podľa jeho slov zhodli, že podporu potrebuje i priemysel v jednotlivých krajinách.

Maďarsko podľa premiéra Viktora Orbána chce, aby naštartovanie ekonomiky po kríze koronavírusu bolo férové. V súvislosti s prostriedkami z fondu takisto pripomenul, že by nemala nastať situácia, v ktorej by boli niektoré krajiny znevýhodnené.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.

Slovensko

Krajniak na vláde navrhne predĺženie rodičovskej dovolenky

Pandemická OČR podľa neho stále platí. Uvažujú aj o spustení tzv. SOS dotácie pre ľudí, na ktorých sa žiadne opatrenie nevzťahuje.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Slovensko

Testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania, povedal premiér

Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že testovanie odhalilo množstvo šíriteľov vírusu. Vyjadril sa aj k prípadnému úplnému lockdownu.