SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Filip Šebesta: Prečo si južné štáty nepožičajú samé? (Tak ako my)

Ďalšie kolo prerozdeľovania medzi severom a juhom posunie európske štáty opäť o niečo bližšie "full scale" politickej únii a je morálnym hazardom dosiaľ nepoznaných rozmerov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Štáty južného krídla EU sú predlžené. Kvôli tomu sú schopné financovať svoj dlh, požičiavať si, relatívne drahšie.

Na trhoch, kde upisujú svoje dlhopisy, musí platiť veriteľom rizikovú prirážku v podobe vyššieho úroku.

Drahá dlhová služba odčerpáva stále väčší podiel finančných prostriedkov, úrokové výdavky na obsluhu štátneho dlhu rastú.

Financovanie vládnych deficitov sa tým stáva čoraz nákladnejšie. Štáty si preto nie sú schopné požičiavať samy či iba v obmedzenej miere, píše Filip Šebesta v analytickom komentári uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa (IVK).

Skryť Vypnúť reklamu

Trh ich správanie (ak je mu to umožnené) v tomto smere prirodzene reguluje, rovnako ako v prípade akéhokoľvek iného dlžníka.

Teda, tak nejako by to v normálnom svete teoreticky malo fungovať.

Cieľom nového "fondu obnovy" je toto trhové obmedzenie, ktoré za normálnych okolností dlžníka limituje a "disciplinuje" jeho dlžnícke správanie, jednoducho obísť.

Krajina si prostredníctvom spoločného ručenia za novo emitovaný dlh (dlhopisy nového fondu budú uplatňované a budú konkurovať iným nástrojom na finančných trhoch) prenesene vypožičia dlžnícku kredibilitu / spoľahlivosť severného krídla EÚ spolu s ich relatívne nižšími úrokovými sadzbami.

A to prostredníctvom fondu, za ktorého dlh - upísané dlhopisy - budú však ručiť všetky štáty únie (nielen eurozóna ako v prípade série predošlých mechanizmov).

Skryť Vypnúť reklamu

V realite teda severné krídlo európskej únie s lepším dlžníckym štatútom a dlžníckou históriou a s tým aj schopnosťou si na trhoch požičiavať relatívne lacnejšie a ľahšie (Nemecko, Rakúsko, Dánsko, Luxembursko, Švédsko, ostatne aj my, Česko atď.) bude tým, kto za dlhy mieriace dominantne na juh ponesie jedinú zodpovednosť.

To povedie k ďalšiemu uvoľneniu "tlaku trhu", ktorému by napríklad Taliansko bolo vystavené, keby si muselo požičiavať samé za seba.

Keď si Taliansko samé za seba požičiavalo naposledy (a so svojou vlastnou menou) šplhali sadzby talianskych dlhopisov (so splatnosťou 10 rokov) aj ku 12-13%.

V predizbe európskej menovej únie klesli k 5%, aby sa po vzniku eura v roku 2002 až do krízy 2008/2009 pohybovali okolo 3-4%.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie zníženie prišlo s mechanizmami zavedenými v období krízy eurozóny v rokoch 2011/2012 a kvantitatívnym uvoľňovaním Európskej centrálnej banky (od roku 2015). Ale ani tieto sadzby a "záruky" dnes už nestačia.

Vládny dlh medzi tým, s výnimkou obdobia tesne pred prijatím eura, takmer nepretržite rástol. Hospodársky rast bol v posledných dekádach veľmi slabý, takmer žiadny.

Taliansko sa rozhodne nestávalo úspešnejšou a makroekonomicky stabilnejšou krajinou, čomu by vývoj úrokových sadzieb, za ktoré financovao svoje zadlženie, zodpovedal.

Taliansky vládny dlh dosahoval na konci roka 2019 134,8% HDP. Tento rok Rím počíta s ďalším navýšením dlhu. Ten by sa mal v roku 2020 vyšplhať na 155-159% HDP.

Keby si malo Taliansko požičať sumu, s ktorou sa v návrhu "fondu obnovy" pre Taliansko počíta (173 mld. EUR), narástol by dlh krajiny o ďalších cca 10%.

Skryť Vypnúť reklamu

To by znamenalo medziročný nárast o viac ako 30 percentuálnych bodov.

Akokoľvek sú snáď aktuálne úrokové sadzby, za ktoré si Taliansko teraz požičiava relatívne nízke (ale len z vyššie uvedených príčin), tak markantné zvýšenie štátneho dlhu by, bez záruk kredibilnejších dlžníkov, celkom nepochybne nebolo investormi na trhu ponechané bez reakcie.

Nejde preto o aktuálnej sadzby. Tie sa môžu zdať na prvý pohľad skutočne nízke. Znovu, práve preto, že neodrážajú trhovú realitu talianskeho dlhu, ale iba stav, keď je zaručený niekým iným.

Ide o sadzby potenciálne. Tým by krajina čelila vo chvíli, keby od nej dali kredibilní ručitelia zo severu ruky preč.

V tej chvíli by veritelia museli nutne prehodnotiť riziko a úrokové sadzby talianskych bondov by išli celkom určite hore. Rovnako ako v roku 2012 v Grécku (február 2012 29,24%), napokon aj v Taliansku.

Skryť Vypnúť reklamu

Obdobnej situácii potom čelia nielen Taliansko, ktoré slúži pre potreby tohto textu ako prípadová štúdia, ale aj ďalšie krajiny stredozemného pásu od Francúzska až po Grécko.

Preto je potrebné sa pýtať. (Po koľký raz už?)

Povedie tento mechanizmus ku zodpovednejšiemu hospodáreniu a k vyriešeniu tohto nezdravého dlhu? K návratu k ekonomickej racionalite?

A odpovedať, opäť o niečo dôraznejšie, že nie!

Toto nové kolo rozdelenia rizika je len morálnym hazardom dosiaľ nepoznaných rozmerov.

V konečnom dôsledku prispeje k ďalšej motivácii krajín sa ľahšie financovať prostredníctvom "fondov", a tým aj k ustáleniu podobných mechanizmov.

Ďalšie kolo prerozdeľovania medzi severom a juhom tak posunie európske štáty opäť o niečo bližšie "full scale" politickej únii.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.