SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Polícia sa stiahla z časti Seattlu, mestskú časť teraz riadia demonštranti

Trump ich označuje za ,domácich teroristov' a snahy o rozpustenie polície považuje za požiadavku radikálov usilujúcich o rozvrátenie verejného poriadku. "Títo hnusní anarchisti musia byť okamžite zastavení," povedal prezident.

Takto to vyzeralo pred budovou policajného okrsku v Capitol Hill v Seattli.Takto to vyzeralo pred budovou policajného okrsku v Capitol Hill v Seattli. (Zdroj: SITA/AP)

SEATTLE - Policajti zo štvrti Capitol Hill v meste Seattle na severozápade USA sa po týždňoch stretov s demonštrantami stiahli z miestnej policajnej stanice a nechali protestujúcim voľnú pôsobnosť.

Ľudia sa tejto príležitosti chopili a ustanovili v oblasti takzvanú autonómnej zónu, ktorá je experimentom pre život bez polície, napísal denník The New York Times (NYT).

Proti tomuto vývoju sa však tvrdo ohradzuje prezident Donald Trump, píše server lidovky.cz.

"Tento priestor je teraz majetkom ľudu zo Seattlu," píše sa na obriom transparente vyvesenom na teraz prázdne policajnej stanici.

Skryť Vypnúť reklamu

NYT opisuje vzniknutú situáciu z polovice ako pouličný festival a z polovice ako komúnu.

Stovky ľudí sa schádzajú, aby si vypočuli príhovory, hudobné vystúpenia či predčítanie poézie. Bývajú na ulici v stanoch a spoločnými silami si zaisťujú jedlo a lekársku starostlivosť.

Verejne sa premietajú filmy o rasizme v Amerike a deti sa hrajú na prázdnych uliciach.

Zóna funguje s tichou podporou úradov. Na mieste bol v stredu šéf miestnych hasičov Harold Scoggins, ktorý sprostredkovával rozhovor medzi protestujúcimi a vedením polície a uisťoval sa, že v štvrti panujú náležitej hygienické podmienky.

"Nemám vôbec tušenie, kam to smeruje," povedal Scoggins.

"Pracujeme krok po kroku na tom, ako si vybudovať vzťahy, budujeme dôveru na malých veciach, aby sme si to dokázali objasniť spoločne," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Desiatkami amerických miest otriasajú viac ako dva týždne protesty, ktoré krajina nezažila od 60. rokov minulého storočia.

Demonštrácie zapálilo video, na ktorom belošský policajt kľačí takmer deväť minút na krku zatýkaného černocha George Floyda, ktorý opakovane hovorí, že nemôže dýchať. Floyd bol krátko po zákroku vyhlásený za mŕtveho.

Demonštranti protestujú proti policajnej brutalite voči černochom a proti zakorenenému rasizmu v americkej spoločnosti.

Na mnohých miestach sa ich požiadavky vyvinuli v heslo "defund the police" (odstráňte financie polícii), ktorým požadujú zníženie rozpočtu policajných zborov a presmerovanie peňazí na sociálne programy.

Protestujúci totiž tvrdia, že medzi občanmi a poriadkovými silami na niektorých miestach panuje taká nedôvera, že pôsobenie polície mnoho ľudí skôr ohrozuje než chráni.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrhy miest na rozpustenie polície

Mnohí činitelia po celej krajine sľúbili rozsiahle policajné reformy a objavujú sa aj návrhy z konkrétnych miest na rozpustenie policajných zborov.

Tie by mali následne znovu vzniknúť v zásadne odlišnej podobe, zatiaľ však nie je celkom jasné v akej.

Donald Trump, ktorý sa sám nazval prezidentom zákona a poriadku, sa však proti tomuto vývoju tvrdo vymedzuje a považuje ho za požiadavku radikálov usilujúcich o rozvrátenie verejného poriadku.

"Domáci teroristi ovládli Seattle, riadia ich samozrejme radikálne-ľavicoví demokrati," napísal Trump na sociálnej sieti twitter.

"Prevezmite hneď kontrolu nad svojím mestom," vyzval v ďalšom príspevku Trump starostku Seattlu.

"Ak to neurobíte, tak to urobím ja. Toto nie je hra. Títo hnusní anarchisti musia byť okamžite zastavení," pokračoval prezident.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zaistite nám všetkým bezpečnosť. Bežte späť do svojho bunkra," odpovedala na twitteri Trumpovi starostka Jenny Durkanová.

Odvolala sa pritom na správu zo začiatku mesiaca, že Trumpa ukryla jeho ochranka kvôli protestom pred Bielym domom asi na hodinu do krytu v Bielom dome.

Trump neskôr vyhlásil, že bol v bunkri na inšpekciu.

Prezident po týždňoch protestov proti policajnej brutalite a rasizmu vyhlásil, že jeho vláda bude viac investovať do výcviku strážcov zákona a tiež prijíma opatrenia, ktoré uľahčia drobnému podnikaniu v menšinových komunitách prístup ku kapitálu.

Spojené štáty potrebujú silnejšie policajné sily a pokroku v tomto smere nepomôže označovanie miliónov Američanov za rasistov, uviedol Trump podľa agentúry Reuters pri návšteve kostola v Dallase.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Škola, na ktorej strieľala žiačka 6. triedy.

Je požehnaním, že ranení nie sú v ohrození života, povedal lekár.

3 h
Ilustračné foto.

V počte obetí pomernom na počet obyvateľov je Slovensko za posledné dva týždne na piatom mieste v Európskej únii. V počte nových prípadov sme na tom oveľa lepšie.

5 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 86-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

7 h
Minister Lengvarský a Ján Mikas.

Od 10. mája bude stále platiť zákaz vychádzania po 21:00, podmienky pre fungovanie fitnescentier, ako aj gastroprevádzok ostávajú nezmenené. „Naším cieľom je postupne otvoriť veci, ktoré sa otvoriť dajú bez epidemiologického rizika,” konštatoval Mikas.

8 h