SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Majetok odsúdeného Bašternáka zablokovali. Štát inicioval odvolanie konkurznej správkyne

Pred právoplatným odsúdením previedol podnikateľ Ladislav Bašternák väčšinu svojho majetku na manželku a ďalšie spriaznené osoby.

Podnikateľ Ladislav BašternákPodnikateľ Ladislav Bašternák (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý bol pred jeho právoplatným odsúdením sporne prevedený na jeho príbuzenstvo a ďalšie osoby.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Barbara Túrosová, ide konkrétne o pozemky a nehnuteľnosti na Donovaloch, byty a spoluvlastnícke podiely v Bratislave, obchodné podiely, či štvorkolky a motocykle.

Súd podľa rezortu vnútra, ktorý v sporte o majetok zastupuje štát, takisto zakázal manželke odsúdeného a ďalším žalovaným prevádzať, prenajímať, dávať do užívania alebo zaťažovať vecnými bremenami majetok, ktorý na nich odsúdený previedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo zároveň pre porušenie povinností iniciovalo odvolanie konkurznej správkyne majetku Lenky Ivanovej.

Súd sa podľa ministerstva stotožnil s názorom právneho zástupcu štátu, podľa ktorého má SR v konkurznom konaní postavenie veriteľa a má právo odporovať vykonaným právnym úkonom úpadcu, v tomto prípade odsúdeného Ladislava Bašternáka.

„Súčasná správkyňa Lenka Ivanová napriek počiatočnému prísľubu odporovacie žaloby nepodala s odôvodnením, že v priebehu konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Žaloby nakoniec koncom mája podala na súd advokátska kancelária zastupujúca štát.

Ministerstvo na základe rozhodnutia súdu konštatuje, že postoj správkyne Lenky Ivanovej bol nedôvodný a v rozpore s jej zákonnou povinnosťou obhajovať záujmy veriteľov s odbornou starostlivosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Okresný úrad v Bratislave preto navrhol súdu jej odvolanie a zároveň ustanovenie nového správcu konkurznej podstaty.

„Súd vydal uvedené rozhodnutia 8. júna, uznesenia sú vykonateľné dňom doručenia, čiže od 12. júna. Žalovaní však môžu podať odvolanie,“ vysvetlil rezort vnútra.

Ministerstvo dodalo, že ďalším krokom v tomto, dosiaľ úspešnom procese, bude návrh na zápis obmedzujúcich poznámok k majetku Ladislava Bašternáka v katastri nehnuteľností.

Podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku.

Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia.

Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur.

SkryťVypnúť reklamu

Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba.

Ešte pred rozsudkom previedol podnikateľ väčšinu svojho majetku na manželku a ďalšie spriaznené osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu