SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ruská televízna stanica zakončila film zábermi nepokojov v USA. Vyvolala pobúrenie

Kľúčové hodnoty slobodného sveta sú rozbíjané pod údermi policajných obuškov, horia v plameňoch vyrabovaných obchodov a utápajú sa v hneve nekompromisnej konfrontácie, hodnotil zábery hlas komentátora.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Ruská provládna televízna stanica Prvý kanál pripojila k záveru ruského kriminálneho filmu Brat 2 zábery z amerických protestov proti policajnej brutalite.

Záznam vyvolal veľké pobúrenie na ruských sociálnych sieťach. Stanica tvrdí, že zábery sú z nasledujúceho spravodajského segmentu, píše server idnes.cz.

Zábery, ktoré nahrádzajú záverečné titulky filmu režiséra Alexeja Balabanova z roku 2000, ukazujú rabovanie obchodov, zapálené budovy či policajta napádajúceho demonštrantov.

Sprevádzala ich skladba Goodbye America (Zbohom Amerika) ruskej rockovej skupiny Nautilus Pompilius.

Skryť Vypnúť reklamu

Akonáhle hudba odznela, mohli ruskí diváci v nedeľu počul voiceover podľa ktorého "kľúčové hodnoty slobodného sveta sú rozbíjané pod údermi policajných obuškov, horia v plameňoch vyrabovaných obchodov a utápajú sa v hneve nekompromisnej konfrontácie."

Po viac než minúte nasledovala reportáž spravodajského programu Čas, nasledujúceho po filme, venovaná rasovým nepokojom v Spojených štátoch.

Načítavam video...


Niektorých ruských užívateľov ruských sociálnych sietí zábery pobúrili. Kritizovali stanicu, že sa dopúšťa politickej manipulácie.

"Nedokážem si predstaviť, ako by kremelskí propagandisti kričali, keby nejaký americký program ukázal zábery z Norilsku po katastrofickom filme," napísal jeden, s odkazom na únik ropy z tepelnej elektrárne v Norilsku, ktorá zamorila vody na severe krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zaujíma ma, či im Balabanov k tomu dal súhlas," cituje stanica Rádio Slobodná Európa ďalšieho používateľa.

Ani príbuzní Balanova, ani členovia kapely Nautilus Pompilius sa ku kauze verejne nevyjadrili.

Stanica o deň neskôr vysvetlila, že záznam protestov v USA patril k spravodajskému programu.

"Prvý kanál ako iné veľké stanice, neukazuje záverečné titulky filmov... Film presne o 21:00 skončil, spravodajský program Čas začal, a prvá reportáž bola sprevádzaná piesňov skupiny Nautilus Pompilius," uviedla stanica prostredníctvom svojho hovorcu.

Podľa Prvého kanála film skončil v okamihu, keď sa na obrazovke objavila mená už nežijúceho režiséra Balabanova a hlavného herca snímku Sergeja Bodrova Jr. Stanica tak chcela osláviť dvadsaťročné výročie filmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rádio Slobodná Európa uvádza, že ruské provládne programy využívajú nepokoje, aby skritizovali "pokrytectvo USA".

Podobným spôsobom sa vyjadrujú aj ruskí politickí predstavitelia. Hovorkyňa ruskej diplomacie Mária Zacharovová povedala, že USA nebudú v nasledujúcich rokoch "mať právo nikoho trestať".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

10 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

14 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

15 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h