SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Máš padáka, tvoje miesto dostane Afroameričan. Rasové výmeny sú v USA realitou

Celoplošné médiá píšu o pokojných demonštráciách, zatiaľ čo sa na predmestí veľkomiest v noci stále rabuje, ľudia ničia sochy Krištofa Kolumba a rodiny sa húfne sťahujú na vidiek.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Milionár Alexis Ohanian sa vzdal svojej vedúcej pozície v internetovej spoločnosti Reddit.

Jeho manželka, slávna tenistka Serena Williamsová, je vraj v šoku a Alexis presviedča verejnosť, že to nebol jej nápad.

Médiá toto uvádzajú ako "novodobé hrdinstvo" v čase ďalšej rasovej krízy v USA.

Nikto vša už nepíše o tom, že toto sa v Amerike deje dávno, píše Hedviga Millerová, spolupracovníčka MF DNES v USA v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Tento príbeh je zo školstva, ktoré je logicky na rasovú diskrimináciu v USA veľmi citlivé.

Skryť Vypnúť reklamu

Išlo o školu zvanú Langtree Charter Academy v Severokarolínskej meste Mooresville. Moja umelecká škola s nimi spolupracuje v oblasti popoludňajších záujmových činností.

Riaditeľkou tejto "školské družiny" bola biela päťdesiatročná žena menom Nicki. Túto prácu zastávala po roky a stala sa akousi školský mamou pre všetky deti v popoludňajšom programe.

Na konci minuloročných prázdnin som ale v kancelárii namiesto Nicki objavila Afroameričana, volal sa Dwayne. Nikto nevedel prečo, rodičia aj deti boli veľmi prekvapení, ale v hektickom začiatku školského roka už na prípadné vysvetľovanie nebol čas. V obavách, že sa s Nicki niečo stalo, som sa s ňou spojila.

Príliš veľa bielych

"Nebola mi predĺžená pracovná zmluva, pretože na moje miesto potrebovali Afroameričana. V škole je nadmerná prevaha bielych učiteľov a z patričných orgánov prišlo upozornenie, že sa musí niečo urobiť," zverila sa mi s tým, že jej škola ponúkla slušné odstupné, aby sa funkcia vzdala sama.

Skryť Vypnúť reklamu

Nicki tak bez komentárov odišla a našla si miesto na druhej strane metropoly. Musela sa kvôli tomu aj presťahovať. Až neskôr som zistila, že je v škole aj pár nových afroamerických údržbárov.

V škole je nadmerná prevaha bielych učiteľov a z patričných orgánov prišlo upozornenie, že sa musí niečo urobiť.

S novým Afroameričanom Dwayneom som sa snažila nadviazať rutinnú spoluprácu. Bol priateľský a milý:

"Musíš na mňa pomaly, musím sa ešte len všetko naučiť, neviem ani, ako napísať e-mail."

To som sa nasmiala - hovorila som si, že si robí srandu. Oops! Nerobil.

Korešpondencia bola pod bodom mrazu a dezorganizácie aj po niekoľkých mesiacoch na najvyššom stupni.

Dwayne tak cez zimné prázdniny v rovnakej tichosti odišiel, ako prišiel. Vraj to nešlo a sťažovali si aj rodičia a deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšiu afroamerickú náhradu sa zohnať nepodarilo. Nastúpila biela skúsená učiteľka Michell. Či ju tam nájdem aj po tohtoročných prázdninách, neviem.

Prípad Dwayne nie je jediný. Ak totiž nemáte v tíme určitý počet Afroameričanov, nezodpovedáte príkladu "rôznorodosti". Ak to niekedy s výmenou nevyjde, takticky sa o tom mlčí.

Protesty, napätie a strach

Je samozrejme neospravedlniteľné a hrozné, čo sa stalo 25. mája, keď biely policajt Shauvin brutálne zabil 46-ročného Afroameričana Georgea Floyda.

Kým z Floyda sa stal v priebehu dvoch týždňov národný hrdina a symbol zmeny, tak Shauvin čaká vo väzbe na doživotie a pred policajné stanice hádžu rozzúrené davy zakrvavené prasacie hlavy, celoplošné médiá píšu o pokojných demonštráciách, zatiaľ čo sa na predmestí veľkomiest v noci stále rabuje, ľudia ničia sochy Krištofa Kolumba a rodiny sa húfne sťahujú na vidiek.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odchádzame z mesta, prenajali sme si dom v horách, necítime sa tu v bezpečí ako kvôli koronavírusu, tak kvôli protestom a násiliu," napísala mi štyridsaťpäťročná matka Amanda, ktorá má dve dcéry vo veku 9 a 12 rokov.

Odchádza z päťmiliónovej metropoly Charlotte v Severnej Karolíne a je rada, že obe dcéry môžu pokračovať v lekciách piana a huslí virtuálne.

Podobne sa to deje aj v ďalších mestách, najviac napríklad v New Yorku alebo Chicagu či Los Angeles.

Ľudia sa začínajú skutočne báť. Majú pocit, že krajina sa zmieta v chaose a predajne so strelnými zbraňami majú prázdne regály.

"Sme beznádejne vypredaní, dopyt po brokovniciach, pištoliach a nožoch sa navýšil o 300 percent," hovorí majiteľ obchodu v malom mestečku Spruce Pine v severokarolínskych horách.

Skryť Vypnúť reklamu

Akoby sa tu pripravovali na najhoršie. Na každom dome vlaje nebojácne vlajka Trump 2020. To by si dole v Charlotte nikto nemohol dovoliť!

Kedy a ako sa to všetko skončí?

Je to ťažká situácia. Demokrati ovládajú väčšinu médií a tá sa spätne snaží ovládnuť národ. Nikto nevie, čo vyriešia demonštrácie, čo sa stane po reforme polície, ktorá má teraz úplne zviazané ruky.

Každému sa napríklad vybavia posledné správy o tom, že v Chicagu opäť rekordne narastá počet vrážd a drogové gangy sa rozťahujú aj do miest, kde by ich normálne nikto nečakal.

A do toho ďalšie prípady úmrtia kvôli koronavírusu, ktoré teraz médiá ani veľmi neriešia.

"Nebojíme sa vírusu covid-19, bojíme sa vírusu zvaný rasizmus," vykrikovali demonštranti v New Yorku.

"Vráti sa vôbec ešte niečo do normálu?" diskutujú na sociálnych sieťach vydesení Američania.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zvládneme to, zažili sme už toľko, sme predsa skvelý národ. Vyjdeme z toho lepší a silnejší," opisuje svoje pocity profesor americkej histórie Anthony Yodice.

Nezostáva než si priať, aby mal pravdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

ilustračné foto

Vykonali viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 percenta. Krajčí naznačil, odkedy by sa mohli opatrenia uvoľňovať.

2 h

PCR testami vyšetrili 16 498 osôb, antigénovými vyše pol milióna. Podiel nakazených stúpol na 11,5 percenta (PCR), pri antigénových bol menší ako 1 percento. Celkový počet zaočkovaných občanov je 95 766.

3 h
Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

5 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

18 h