Milionár Alexis Ohanian sa vzdal svojej vedúcej pozície v internetovej spoločnosti Reddit.
Jeho manželka, slávna tenistka Serena Williamsová, je vraj v šoku a Alexis presviedča verejnosť, že to nebol jej nápad.
Médiá toto uvádzajú ako "novodobé hrdinstvo" v čase ďalšej rasovej krízy v USA.
Nikto vša už nepíše o tom, že toto sa v Amerike deje dávno, píše Hedviga Millerová, spolupracovníčka MF DNES v USA v článku uverejnenom na webe idnes.cz.
Tento príbeh je zo školstva, ktoré je logicky na rasovú diskrimináciu v USA veľmi citlivé.
Išlo o školu zvanú Langtree Charter Academy v Severokarolínskej meste Mooresville. Moja umelecká škola s nimi spolupracuje v oblasti popoludňajších záujmových činností.
Riaditeľkou tejto "školské družiny" bola biela päťdesiatročná žena menom Nicki. Túto prácu zastávala po roky a stala sa akousi školský mamou pre všetky deti v popoludňajšom programe.
Na konci minuloročných prázdnin som ale v kancelárii namiesto Nicki objavila Afroameričana, volal sa Dwayne. Nikto nevedel prečo, rodičia aj deti boli veľmi prekvapení, ale v hektickom začiatku školského roka už na prípadné vysvetľovanie nebol čas. V obavách, že sa s Nicki niečo stalo, som sa s ňou spojila.
Príliš veľa bielych
"Nebola mi predĺžená pracovná zmluva, pretože na moje miesto potrebovali Afroameričana. V škole je nadmerná prevaha bielych učiteľov a z patričných orgánov prišlo upozornenie, že sa musí niečo urobiť," zverila sa mi s tým, že jej škola ponúkla slušné odstupné, aby sa funkcia vzdala sama.
Nicki tak bez komentárov odišla a našla si miesto na druhej strane metropoly. Musela sa kvôli tomu aj presťahovať. Až neskôr som zistila, že je v škole aj pár nových afroamerických údržbárov.
V škole je nadmerná prevaha bielych učiteľov a z patričných orgánov prišlo upozornenie, že sa musí niečo urobiť.
S novým Afroameričanom Dwayneom som sa snažila nadviazať rutinnú spoluprácu. Bol priateľský a milý:
"Musíš na mňa pomaly, musím sa ešte len všetko naučiť, neviem ani, ako napísať e-mail."
To som sa nasmiala - hovorila som si, že si robí srandu. Oops! Nerobil.
Korešpondencia bola pod bodom mrazu a dezorganizácie aj po niekoľkých mesiacoch na najvyššom stupni.
Dwayne tak cez zimné prázdniny v rovnakej tichosti odišiel, ako prišiel. Vraj to nešlo a sťažovali si aj rodičia a deti.
Ďalšiu afroamerickú náhradu sa zohnať nepodarilo. Nastúpila biela skúsená učiteľka Michell. Či ju tam nájdem aj po tohtoročných prázdninách, neviem.
Prípad Dwayne nie je jediný. Ak totiž nemáte v tíme určitý počet Afroameričanov, nezodpovedáte príkladu "rôznorodosti". Ak to niekedy s výmenou nevyjde, takticky sa o tom mlčí.
Protesty, napätie a strach
Je samozrejme neospravedlniteľné a hrozné, čo sa stalo 25. mája, keď biely policajt Shauvin brutálne zabil 46-ročného Afroameričana Georgea Floyda.
Kým z Floyda sa stal v priebehu dvoch týždňov národný hrdina a symbol zmeny, tak Shauvin čaká vo väzbe na doživotie a pred policajné stanice hádžu rozzúrené davy zakrvavené prasacie hlavy, celoplošné médiá píšu o pokojných demonštráciách, zatiaľ čo sa na predmestí veľkomiest v noci stále rabuje, ľudia ničia sochy Krištofa Kolumba a rodiny sa húfne sťahujú na vidiek.
"Odchádzame z mesta, prenajali sme si dom v horách, necítime sa tu v bezpečí ako kvôli koronavírusu, tak kvôli protestom a násiliu," napísala mi štyridsaťpäťročná matka Amanda, ktorá má dve dcéry vo veku 9 a 12 rokov.
Odchádza z päťmiliónovej metropoly Charlotte v Severnej Karolíne a je rada, že obe dcéry môžu pokračovať v lekciách piana a huslí virtuálne.
Podobne sa to deje aj v ďalších mestách, najviac napríklad v New Yorku alebo Chicagu či Los Angeles.
Ľudia sa začínajú skutočne báť. Majú pocit, že krajina sa zmieta v chaose a predajne so strelnými zbraňami majú prázdne regály.
"Sme beznádejne vypredaní, dopyt po brokovniciach, pištoliach a nožoch sa navýšil o 300 percent," hovorí majiteľ obchodu v malom mestečku Spruce Pine v severokarolínskych horách.
Akoby sa tu pripravovali na najhoršie. Na každom dome vlaje nebojácne vlajka Trump 2020. To by si dole v Charlotte nikto nemohol dovoliť!
Kedy a ako sa to všetko skončí?
Je to ťažká situácia. Demokrati ovládajú väčšinu médií a tá sa spätne snaží ovládnuť národ. Nikto nevie, čo vyriešia demonštrácie, čo sa stane po reforme polície, ktorá má teraz úplne zviazané ruky.
Každému sa napríklad vybavia posledné správy o tom, že v Chicagu opäť rekordne narastá počet vrážd a drogové gangy sa rozťahujú aj do miest, kde by ich normálne nikto nečakal.
A do toho ďalšie prípady úmrtia kvôli koronavírusu, ktoré teraz médiá ani veľmi neriešia.
"Nebojíme sa vírusu covid-19, bojíme sa vírusu zvaný rasizmus," vykrikovali demonštranti v New Yorku.
"Vráti sa vôbec ešte niečo do normálu?" diskutujú na sociálnych sieťach vydesení Američania.
"Zvládneme to, zažili sme už toľko, sme predsa skvelý národ. Vyjdeme z toho lepší a silnejší," opisuje svoje pocity profesor americkej histórie Anthony Yodice.
Nezostáva než si priať, aby mal pravdu.