SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Nemeckí neonacisti jazdia na výcvik do Ruska, trénujú streľbu a boj zblízka

Predsedom klubu a zakladateľom výcvikového tábora je údajne Denis Gariev, ktorý je kľúčovou postavou v Ruskom cisárskom hnutí, ktoré vláda USA v apríli označila za teroristickú organizáciu.

Neonacisti v uliciach Berlína - ilustračná fotografia.Neonacisti v uliciach Berlína - ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Nemeckí pravicoví extrémisti sa zúčastňujú polovojenského výcviku v ruskom Petrohrade, kde sa učia bojovať zblízka alebo zaobchádzať so zbraňami a výbušninami.

K účastníkom tréningu patria napríklad členovia nemeckého neonacistického zoskupenia Tretia cesta, píše server idnes.cz.

Nemecká spravodajská služba o probléme vie, ale nemôže radikálom cestovania do Ruska zakázať. Školenia v Rusku podstúpili tiež ďalší cudzinci.

Účasť na polovojenskom výcviku je v Rusku legálna. Tréning sa koná pod záštitou Dobrovoľníckej spoločnosti pre spoluprácu s armádou, letectvom a námorníctvom, ktorá vznikla ešte za Sovietskeho zväzu.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotné školenie, ktorého sa Nemci zúčastnili, organizuje klub vystupujúci pod názvom "Partizán".

Školenie sa podľa stanice Deutsche Welle odohráva vo vojenskom zariadení na okraji Petrohradu. Až do roku 2018 na oficiálnych stránkach petrohradského úradu stálo, že členovia klubu pôsobia v meste ako občianska hliadka.

Cvičenie sa podľa magazínu Focus zúčastnili okrem Nemcov aj ďalší cudzinci, napríklad Švédi či Fíni. Účastníci absolvovali lekcie zaobchádzania so zbraňami a výbušninami.

Muži boli tiež vyškolení v boji zblízka a niektorí z nich sa po dokončení školenia pridali k ruským milíciám na východnej Ukrajine.

Centrum na svojich stránkach ponúka široké spektrum kurzov, na ktorých sa záujemcovia môžu okrem manipulácie so zbraňami naučiť tiež vojenskú topografiu a ďalšie armádne zručnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Len tento rok v júni ponúka centrum šesť rôznych kurzov, ktoré si možno rezervovať prostredníctvom ruskej sociálnej siete VKontakte.

Školiace stredisko a organizátori klubu majú navyše veľmi úzke väzby na ruských pravoslávnych extrémistov. Predsedom klubu a zakladateľom výcvikového tábora je totiž údajne Denis Gariev.

Tento muž je kľúčovou postavou v Ruskom cisárskom hnutí (RIM), ktoré vláda USA tento rok v apríli označila za teroristickú organizáciu.

Hnutie sa samo považuje za "monarchistickú, ortodoxnú, vlasteneckú, pravicovú a konzervatívnu" organizáciu bojujúcu za "bielu nadvládu".

Hoci ruská vláda RIM nemá za teroristickú skupinu, ruské ministerstvo spravodlivosti jej webovú stránku aj rad jej článkov označilo za extrémistické.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým webová stránka RIM je teraz dočasne neprístupná, hnutie ďalej pôsobí na sociálnych sieťach Telegram a VKontakte.

RIM sa v posledných dňoch vyjadrilo ku globálnym protestom súvisiacim so zabitím černocha George Floyda v USA, ktoré označila za "peklo", pri ktorom dochádza k uctievaniu "čierneho idolu".

Monarchisti čakajú na znovuzrodenie

Koronavírusovú pandémiu pre zmenu členovia RIM označili za medzinárodné sprisahanie.

Skupina tiež tvrdí, že spasenie Ruska bude "znovuzrodením" kresťanskej pravoslávnej monarchie, ktorá bude v prípade nutnosti obnovená silou.

"Pravoslávni kresťania sú zakaždým bojovníci," vyhlásila.

Podľa Focusu patria niektorí účastníci ruských kurzov k Mladým nacionalistom - mládežníckemu krídlu krajne pravicovej Národnodemokratickej strane Nemecka.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší absolventi školenia potom patrí k nemeckej strane Tretia cesta, ktorá zastáva nacionalistickú ideológiu ovplyvnenú nacizmom a odmieta demokraciu.

Nemecká spravodajská služba BfV uviedla, že o probléme vie, ale z právnych dôvodov nemôže Nemcom cestovania do Ruska zakázať.

Nemecké ministerstvo vnútra uviedlo, že momentálne nemá konkrétne informácie o ľuďoch podozrivých z účasti na polovojenskom cvičenie v Rusku.

"Pravicoví extrémisti zúčastňujúci sa táborov v zahraničí sú i naďalej predmetom nášho záujmu," vyhlásilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

9 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

13 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

18 h