SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Traja poslanci požiadali hlavného hygienika, aby zrušil zákaz nedeľného predaja

Upozorňujú ho na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorým sa zakázal nedeľný maloobchodný predaj.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) požiadali hlavného hygienika SR Jána Mikasa o zrušenie zákazu nedeľného predaja.

Upozorňujú ho na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorým sa zakázal nedeľný maloobchodný predaj. Dostál o tom informoval na sociálnej sieti.

Možnú protiústavnosť poslanci vidia vo viacerých smeroch. Dostál tvrdí, že zákaz je neodôvodnený legitímnym verejným záujmom.

"Máme pochybnosti o tom, že skutočným dôvodom zákazu nedeľného maloobchodného predaja je ochrana verejného zdravia, keďže prevádzky sú povinné vykonávať dezinfekciu a preventívne opatrenia pravidelne aj počas týždňa," spresnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákaz podľa poslancov ide nad rámec rozsahu nevyhnutného na splnenie deklarovaného cieľa.

"Považujeme za nepreukázaný dôvod, pre ktorý je potrebné dezinfikovať celý deň a každú nedeľu," poznamenal Dostál s tým, že ÚVZ SR nevysvetlil, prečo sa nariadenie netýka všetkých prevádzok.

Rovnako si myslí, že sanitárnym dňom môže byť akýkoľvek deň v týždni. Rozhodnutie, aby tým dňom bola práve nedeľa, vnímajú poslanci ako politické dôvody.

Úrad: Opatrenia sú v súlade s legislatívou

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) k tvrdeniam o neprimeranosti opatrenia, ktorým zakázal nedeľný maloobchodný predaj uviedol, že opatrenia ÚVZ pri ohrození verejného zdravia sú vydávané v súlade s platnou legislatívou.

Konkrétne so zákonom o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na základe záverov odborného konzília, ktoré pravidelne sleduje a vyhodnocuje epidemiologickú situáciu, ako aj primeranosť opatrení, informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ SR.

Každá potravinárska prevádzka musí mať podľa ÚVZ SR aj počas obvyklej situácie v rámci vlastnej dokumentácie HACCP (Systému analýzy rizika a stanovenia kritických kontrolných bodov) alebo dokumentácie správnej výrobnej praxe vypracovaný aj hygienicko-sanitačný plán podľa typu, veľkosti prevádzky a podobne.

"Celý proces sanitácie si vyžaduje profesionálny prístup a dostatok času na realizáciu, čo nie je možné v bežné pracovné dni zabezpečiť. V súčasnej epidemiologickej situácii je potrebné týmto postupom venovať náležitú pozornosť, ktorá zahŕňa aj zvýšenú frekvenciu sanitačného dňa. Bežne podľa prevádzkového poriadku zariadenia sa sanitačný deň vykonáva jedenkrát za mesiac, eventuálne podľa charakteru práce alebo potreby aj častejšie. Súčasná situácia si vyžaduje častejšiu realizáciu sanitačného dňa," ozrejmil v stanovisku ÚVZ SR Marek Eliáš.

Na otázku, prečo je ako sanitárny deň v aktuálnej situácii plošne určená nedeľa ÚVZ uviedol, že nemálo prevádzok je aj v obvyklej situácii počas tohto dňa zatvorených, respektíve má výrazne obmedzené otváracie hodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Epidemiológom preto prišlo v aktuálnej situácii ako prijateľné riešenie stanoviť sanitárny deň na nedeľu," dodal Marek Eliáš.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Daniel Lipšic v rozhovore pre denník SME.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga skonštatoval, že na Lipšicovi sa ešte koalícia nezhodla a všetci štyria kandidáti majú svoje kvality.

19m
ilustračné foto

Vykonali viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 percenta. Krajčí naznačil, odkedy by sa mohli opatrenia uvoľňovať.

2 h

PCR testami vyšetrili 16 498 osôb, antigénovými vyše pol milióna. Podiel nakazených stúpol na 11,5 percenta (PCR), pri antigénových bol menší ako 1 percento. Celkový počet zaočkovaných občanov je 95 766.

4 h
Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

6 h