SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Počas vyčíňania útočník nepovedal ani slovo, opísala detaily útoku riaditeľka vrútockej školy

Riaditeľka Erika Repková hľadela vrahovi do očí, zachránilo ju zakopnutie.

V základnej škole vo Vrútkach vo štvrtok vyčíňal útočník s nožom. V základnej škole vo Vrútkach vo štvrtok vyčíňal útočník s nožom. (Zdroj: SITA)

VRÚTKY - Päť dní po smrtiacom útoku 22-ročného Ivana Čuloka v Spojenej škole vo Vrútkach, pri ktorom prišiel o život pedagóg Jaroslav Budz, sa riaditeľka Erika Repková rozhodla priblížiť detaily tragickej udalosti.

Ako uviedla na sociálnej sieti na profile školy, útočník za celú dobu svojho vyčíňania nepovedal ani slovo, ju samotnú zachránilo pred vážnejšími zraneniami zakopnutie.

Útok sa udial krátko pred desiatou hodinou doobeda, keď riaditeľka počula rinčanie skla.

„Otvorila som dvere na riaditeľni, a to už pán zástupca pre gymnázium bežal k triedam 1. stupňa, za ním ja a pani zástupkyňa pre základnú školu. Začuli sme krik školníka, ktorý nás varoval, že útočník má nôž.

Skryť Vypnúť reklamu

V snahe zachrániť deti a kolegyňu, ktorá učila v 4.B, sme jeden za druhým bežali. Na kolegyne z vedľajších tried sme kričali, aby sa zamkli. Páchateľ vošiel do triedy, zavrel za sebou dvere a počuli sme krik," načrtla okamihy pred tragédiou Repková.

Podľa jej slov z triedy vybehli tri deti, ktoré zástupkyňa ZŠ viedla do priestoru kancelárií, kde poskytli prvú pomoc žiačke s reznými ranami na krku a hrudi. V prednej časti školy sa zatiaľ odohrával boj o záchranu ostatných detí a ich učiteľky.

„Kolega Jaroslav Budz chcel otvoriť dvere triedy, no z vnútornej strany ich otvoril útočník a keďže sa mu postavil na odpor a chcel ho asi odsotiť, pichol ho rovno do srdca. Kolega sa oprel o stenu, padal k zemi a ostal ležať v kaluži krvi," uviedla riaditeľka školy.

Práve ona sa stala ďalším terčom útoku. Ako sama priznala, v útočníkovi spoznala bývalého žiaka Ivana Čuloka.

Skryť Vypnúť reklamu

So slovami: „Nerob to, Ivan, nerob to!" pred ním ustupovala.

„Pocítila som ostrie noža, avšak pri cúvaní som spadla, a to ma zachránilo. Nôž sa šmykol po ľavej strane hrudníka, nevbodol hlboko, spadla som, udrela som si chrbticu, kostrč a hlavu. Viac si nepamätám, ale akosi som vstala a bežala do kancelárie," opísala Repková.

Ako ďalej na sociálnej sieti uviedla, za celú dobu vyčíňania útočník nepovedal ani slovo.

„Medzitým školník utekal pre náradie, ktorým by nás chránil. Prítomný bol aj majiteľ automatu, ktorý ho chcel naplniť. Spoločne po opustení budovy útočníka sledovali a ihneď volali políciu a informovali ich o jeho pohybe," dodala riaditeľka školy.

Na Spojenej škole na Ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach usmrtil vo štvrtok 11. júna 22-ročný Martinčan zástupcu školy a zranil ďalšie tri osoby.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri zásahu, po ktorom prišiel útočník o život, boli zranení aj dvaja policajti.

Tí boli aj s ranenou učiteľkou školy a dvomi žiakmi prevezení do martinskej nemocnice, všetci sú mimo ohrozenia života.

Motív útoku nateraz nie je známy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.
Slovensko

Pri testovaní uprednostníme občanov z Oravy a Bardejova, povedal Naď

"Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu," zdôvodnil.

Polovica z radu v Záskalí.