SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Digitálny Moloch III: Na hranicu s kacírom!

Krátky príbeh novinára Lee Fanga, ktorý uverejnil príbeh černocha, ktorý sa sťažuje na násilie - medzi černochmi. Progresívni kolegovia žiadali jeho hlavu. Teda hlavu novinára, pochopiteľne.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Ilustračné foto: čtk)

Lee Fang pracuje ako reportér pre online magazín The Intercept. Politicky je skôr doľava, lenže v tom "skôr" sa skrýva nepríliš kladný vzťah k dnešnej fixácii ľavice na rasové a iné identity, píše Marián Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Vo svojich tridsiatich troch už za sebou má úspechy, z ktorých asi najväčším je odhalenie nezákonného financovania kampane Jeba Busha v primárkach roku 2016.

To vlani skončilo vysokou pokutou pre republikánsky PAC. Vlastne by ľavica mala byť rada, že tak schopného človeka má.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže Fang sa dopustil masívnej herézy tým, že na Twitteri zverejnil dvojminútový rozhovor s jedným černochom z Kalifornie.

(Spovedaný muž menom Max vlastne nie je 100% černoch, sám hovorí, že je miešanec, ale že vyzerá ako černoch.)

Kameňom úrazu je to, že dotyčný pán sa sťažuje na vysoké násilie vnútri černošských komunít, na to, že mu zavraždili dvoch bratrancov, a že BLM (Black Lives Matter) túto tému úplne ignoruje a sústreďuje sa len na policajné násilie.

"Prečo na čiernych životoch záleží, len keď ich vezme beloch? ... Keby ma dnes večer zabil beloch, bolo by to v celoštátnych správach, ale ak ma zabije černoch, nebude sa o tom vôbec hovoriť," sťažuje sa Max.

Prásk! Twitterová sféra večne podráždených progresívcov explodovala zúrivo na adresu svojho kolegu.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrovská kriminalita v černošských štvrtiach, ktorej miera drasticky presahuje čokoľvek, čo dokáže urobiť americká polícia (rok 2016: 2570 vrážd medzi černochmi, polícia za rok 2017 zabila 223 černochov) sa nedá označiť za fake news, na to je až veľmi dobre zdokumentovaná.

Lenže vo valnej väčšine veľkých miest s tými nejnotorickejšími getami vládnu už roky demokrati a pripútavať pozornosť na to, že pod ich vládou kriminalita len kvitne, je zo strany progresivcov považované za hate fact.

Lee Fangovi tiež vzápätí začali riadne umývať hlavu na sociálnych sieťach, ako to už býva v poslednej dobe zvykom. A tú hlavu tiež požadovali.

Fang si nakoniec dokázal uhájiť svoje pracovné miesto dlhým a poníženým ospravedlnením, v ktorom vysvetľuje, že vyrastal v problémovej štvrti a otázka endemického násilia v getách sa ho osobne dotýka.

Skryť Vypnúť reklamu

Z tónu tohto ospravedlnenia trochu zamrazí, človek z neho má pocit, ako by ju diktoval rukojemník, ktorému niekde v jaskyni pod Hindukušom Talibanci mieria na hlavu samopalom a filmujú ho pri tom.

Matt Taibbi, iný prominentný komentátor, použil Fangov príbeh čoby základný motív článku "Americká tlač ničí samu seba".

Cituje v ňom aj Maxa, toho černocha, ktorého výpoveď celý škandál odštartovala:

"Nechápem, že ho chceli vyhodiť z práce kvôli niečomu, čo som povedal. Veď to ani nebol Leeov názor. Bol to môj názor."

Nuž, takto, pán Max, fungujú ľudia, ktorí vedia všetko najlepšie. Vrátane toho, aké máte mať čoby černoch názory a kedy ich máte hovoriť nahlas a kedy nie.

Bojujú za vašu rovnoprávnosť presne tak, ako si ju definovali na vysokej škole v protirasistickom klube. A vy im to svojou tvrdohlavosťou kazíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale ešte viac im to kazí Lee Fang, pretože ten jeho Twitter sleduje 167-tisíc ľudí, ktorí si tie vaše reakcionárske prejavy vypočuli.

Tak pekne mlčte a nechajte lepšie ľudí robiť Dobro, oni tomu rozumejú viac ako vy a jedného dňa vás toho rasizmu určite zbavia.

Koniec sarkazmu, keby to niekto nepochopil.

Výprask, ktorý od svojich vlastných súkmeňovcov utrpel Lee Fang, je ďalšou ilustráciou pseudonáboženského charakteru moderného pokrokového hnutia.

K sektám patrí obvykle aj prenasledovanie odpadlíkov a kacírov (heretikov), ktorí ohrozili čistotu ideologickej línie.

Nesúhlas, alebo aj len drobná myšlienková odchýlka, je v takom videní sveta druhom zrady. A zradcovia sú oddávna nenávidení viac ako obyčajný radový nepriateľ.

Ak ste rozumným človekom v čím ďalej viac sa fanatizujúcej skupine, vaše postavenie je nezávideniahodné. Vaše sociálne väzby, aj keby to nebola úplná bublina, sú napospol zakotvené medzi ľuďmi, ktorí budú mať strach sa vás tvárou v tvár takému útoku zastať, aby podozrenie z rasizmu nezostalo aj na nich.

Skryť Vypnúť reklamu

To musí bolieť dvojnásobne, je to podraz od priateľov, ktorým ste verili.

Citát z rozhovoru v podobnej kauze, ktorý vyšiel na blogu Legal Insurrection a opisuje pomery na Cornellovej univerzite:

"Niečo také som nikdy nevidel. Chcem povedať, toto je tak ďaleko od politickej korektnosti, to je skoro totalitná mentalita, v ktorej všetko, čo poviete, a všetko, čo urobíte, je sledované. A ak sa nedržíte straníckej línie úplne presne, budete ostrakizovaný a budú na vás útočiť. Čo je presne to, čo sa stalo. " William A. Jacobson.

A na otázku, či sa ešte nájdu klasickí liberáli, ktorí obhajujú právo profesora Jacobsona na slobodu prejavu, odpovedal:

"No, ešte ich zostalo celkom dosť, ale vždy hovoria veľmi ticho. Hovoria s vami tlmeným tónom a za zatvorenými dverami. Na kampusoch panuje veľmi represívna atmosféra... Bývalo to tak, že kým človek sklonil hlavu a riešil iba svoje veci, mohol akosi ujsť pozornosti davu. To už ale nie je pravda. Tá študentská skupina, ktorá po mne ide, má na svojich facebookových stránkach "Ticho je násilie". To je úplne šialené."

Skryť Vypnúť reklamu

Je to úplne šialené, je.

Ale na druhej strane, to sú presne tie semienka skazy celého systému šialenstva. Stavil by som sa, že aj Lee Fang si už pripravil plán B v podobe kariéry nezávislého žurnalistu.

A ani slávny Cornell si nebude môcť získať dobré mozgy, ak tam natrvalo zavládne inkvizičná atmosféra. Byť mladým odborníkom, stokrát si rozmyslím, než nastúpim do inštitúcie, ktorá sa takto zvrhla. Bolo by to ako dobrovoľný nástup do väzenskej cely.

A propos ... trocha britského humoru.

"Dobrý deň, my sme vaše popravčia čata!"

Načítavam video...

Lenže popravčie čaty z Twitteru smiech nepoznajú.

Základným vybavením moderného online pokrokového bojovníka je tvár zoškľabená neliečiteľnou zlosťou. A kŕč v spotených prstoch, ktoré vyťukávajú na klávesnici ďalšiu požiadavku k spoločenskej likvidácii osoby X či Y.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.