SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Chaos v uliciach francúzskeho Dijonu. Vypukla vojna medzi Arabmi a Čečencami

Samopaly, streľba, barikády, horiace autá. Prezident Macron vyzýva ministerstvo vnútra, aby vyhostilo všetkých cudzincov-násilníkov z krajiny.

Jedno z horiacich áut v Dijone.Jedno z horiacich áut v Dijone. (Zdroj: SITA/AP)

DIJON - Úplne prvýkrát došlo v západnej krajine k masívnemu otvorenému stretu v uliciach medzi migrantskými gangami.

V centrálnom meste Burgundska, v Dijone, na východe Francúzska už štvrtý deň v rade zúri vojna medzi Arabmi a Čečencami, píše server echo24.cz.

Na predmestí Grésilles horeli nielen autá a odpadkové koše, maskovaní útočníci zničili aj bezpečnostné kamery.

Ozýva sa aj streľba a na videách sú vidieť maskovaní ozbrojenci so samopalmi, pištoľami a železnými tyčami.

Polícia, ktorá sa drží späť, zatiaľ len štyri osoby zatkla, všetci majú štatút utečencov, a poslala na miesto posily.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa niektorých informácií nemá problém vôbec pod kontrolou.

Násilnosti odsúdil starosta François Rebsamen a ministerstvo vnútra.

Prezident Emmanuel Macron vyzval ministerstvo vnútra k vypovedaniu všetkých násilníkov zo zeme.

Násilné strety začali v piatok po tom, čo miestna Čečenská komunita uviedla, že na jedného z jej členov, 16-ročného mladíka, zaútočil drogový dealer.

Čečenci sa potom vydali na trestnú výpravu a cez víkend už v štvrti rástli barikády a horeli autá. Zranenia utrpelo niekoľko ľudí, jeden človek bol postrelený.

"Je to niečo úplne nebývalého a nemožno to tolerovať," uviedol starosta Rebsamen.

"Pretože spravodlivosť prichádza príliš neskoro a polícia nemá prostriedky na konanie, čečenská komunita prišla presadzovať svoje vlastné práva. Už nie sme v republike, keď sa to stane," povedal starosta Dijone François Rebsamen v tamojšom denníku Le Bien Public.

Skryť Vypnúť reklamu

Do Dijonu včera popoludní pricestoval štátny tajomník ministerstva vnútra Laurent Nunez a stretol sa s miestnou políciou.

Do inkriminovanej štvrti Grésilles, kam mal pôvodne namierené, ale nakoniec nezavítal. Odsúdil "veľmi závažné, netolerovateľné skutočnosti" a pripomenul, že "vo Francúzsku je spravodlivosť vykonávaná štátom, právnym štátom. Nikto nemôže robiť spravodlivosť sám."

Prezident Emmanuel Macron dal pokyn ministerstvu vnútra, aby cudzincov a migrantov, ktorí sa dopustili násilia, vyhostilo.

"Ak sa cudzinci zúčastňujú narušenia verejného poriadku, budeme systematicky skúmať v súlade so správnymi a prípadne súdnymi postupmi možnosť ich vyhostenia," reagovalo večer ministerstvo.

Na rade videách šírených na sociálnych sieťach sú vidieť maskovaní násilníci v uliciach so samopalmi v rukách. Podľa televízie BFMTV, ktorá sa odvoláva na políciu, je v súčasnej dobe ťažké určiť, či ide o skutočné alebo neúčinné zbrane.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Prefekt Bourgogne-Franche-Comté Bernard Schmeltz bránil podľa mnohých laxný postup polície, teda nezasahovanie proti Čečencom a Arabom v Dijone s tým, že to bola jediná praktická stratégia.

Do Dijone včera narýchlo prišla šéfka Národného zhromaždenia (bývalého Národného frontu) Marine Le Penová a vyhlásila, že "už nevieme, či sme na Divokom západe alebo v Bagdade."

Pred hotelom, kde sa tlačová konferencia konala, čakalo na Le Penovú asi 200 demonštrantov a nakoniec ich po násilnostiach musela rozohnať polícia slzným plynom.

Podľa konzervatívneho politika Philippa de Villiers, ktorý bol členom vlád Jacquesa Chiraca, vypukla v Dijone pre-občianska vojna.

"Politici tu vytvorili kolónie barbarov," dodal.

Miestny denník Le Bien Public v utorok večer napísal, že situácia na predmestí sa už pomaly upokojuje po tom, čo polícia v masívnom nasadení obsadila niektoré ulice a križovatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré denníky si kladú otázku, ako rýchlo a nečakane sa situácia zvrhla.

Čečenci v snahe pomstiť svojho mladíka sa do Dijonu okamžite mobilizovali a zišli sa nielen z ďalších regiónov Francúzska, ale aj z iných miest Európy.

Podobné strety sa v posledných dňoch odohrávali podľa AFP tiež v Nice v južnom Francúzsku.

Podľa miestneho starostu prepukli kvôli sporom čečenskej komunity s rivalmi v obchode s drogami.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h