SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

K Pellegrinimu sa pridáva ďalších desať poslancov Smeru-SD

Predsedu Smeru-SD Roberta Fica mrzí, že odchádzajúca skupina poslancov triešti sociálnu demokraciu. Pozrite si, kto od neho odchádza.

Do Pellegriniho projektu vstúpi ďalších desať ľudí zo Smeru.Do Pellegriniho projektu vstúpi ďalších desať ľudí zo Smeru. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Ďalších desať poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa pridáva k projektu Petra Pellegriniho.

Sú medzi nimi dvaja podpredsedovia strany Richard Raši a Peter Žiga, členka predsedníctva Denisa Saková a tiež poslanci Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč.

Oznámili to na spoločnej stredajšej tlačovej konferencii.

Pellegrini verí, že toto číslo nie je konečné a že do septembra sa im podarí zaregistrovať novú politickú stranu.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceme byť hlasom sociálnej demokracie na Slovensku," zdôraznil Pellegrini s tým, že nový projekt má stáť na pilieroch ochrany sociálne slabších, má niesť silný humanitný odkaz i protifašistickú tradíciu.

Predstavovať má podľa jeho slov spojenie profesionality, skúsenosti, odhodlania a energie.

Priblížil, že v najbližšom čase začnú procesy na registráciu politického subjektu.

Má to byť strana "s transparentným otvoreným financovaním bez pokútnych oligarchov v pozadí". Dodal, že dvere do nového projektu sú naďalej otvorené.

Pellegrini deklaroval, že nový projekt nemá byť opozíciou voči predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi či strane samotnej.

"Našim súperom je terajšia vládna koalícia, jej prešľapy, amaterizmus, neschopnosť viesť krajinu v týchto zložitých časoch. To sú naši hlavní nepriatelia politickí," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcel konkretizovať, s kým ďalším by projekt mohol spolupracovať, vylúčil len ĽSNS.

Deklaroval, že po zaregistrovaní strany vytvoria aj transparentný účet. Odmieta, že by dostal ponuky či stretnutia s oligarchami. Nechce, aby sa s projektom spájali podozrenia z prepojení na oligarchov, aby to neublížilo sociálnej demokracii.

Zopakoval, že majetky a prostriedky Smeru-SD prenechávajú jeho vedeniu.

Na začiatok vidí cestu vo financovaní prostredníctvom ich vlastných príspevkov, keďže ako poslanci majú relatívne slušné platy. Dodal, že nepotrebujú ani masívnu kampaň, pretože ich už ľudia poznajú.

Na otázky o vzniku klubu či poste podpredsedu parlamentu Pellegrini odpovedal, že sa tým budú zaoberať v septembri po vzniku strany a ustálení počtu jej poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že nebudú robiť preteky, aby získali 19 poslancov a stali sa najsilnejším opozičným zoskupením v parlamente. Dodal, že vníma aj odkazy, že im plénum nemusí vznik klubu odsúhlasiť.

"Ponúkame skúsenosť, odbornosť, aby sme mohli pracovať pre ľudí, aby sme ich mohli zastupovať vo vrcholnej politike. Verím, že vytvoríme takú politickú silu, ktorá bude príťažlivá pre ľudí, ktorá bude presadzovať ich potreby," povedal Ferenčák a vyzval kolegov starostov a primátorov, aby sa rovnako k projektu pridali.

Tomáš na otázku, prečo sa rozhodol opustiť Smer-SD, odpovedal, že v strane necítili úprimnú snahu o zmenu.

Dodal, že všetci chápu legitímny postoj Fica, ktorý chce stranu ako zakladateľ viesť naďalej. Rovnako by mal podľa neho Fico chápať ich legitímny postoj a odchod do nového projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini nedávno oznámil, že končí v strane Smer-SD, vzdáva sa funkcie jej podpredsedu a značku Smer-SD podľa vlastných slov necháva "otcovi zakladateľovi", predsedovi Robertovi Ficovi.

Tvrdí, že oficiálnu ponuku od Fica na post predsedu nedostal.

Fico: Trieštia sociálnu demokraciu

Predsedu opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica mrzí, že odchádzajúca skupina poslancov Národnej rady SR (NR SR) triešti a oslabuje sociálnu demokraciu na Slovensku.

Napísal to vo svojom profile na sociálnej sieti.

Reagoval tým k odchodu 10 poslancov k Petrovi Pellegrinimu.

„Pri odchode poslancov z klubu a prípadne aj strany býva zvykom usporiadať tlačovú konferenciu a zareagovať. Zatiaľ však dám prednosť čisto môjmu ľudskému pohľadu. Je zvláštne, že tieto tzv. ´nové tváre´ v politike som pred 20 rokmi učil abecede politiky. Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy a keď robí prvé nesmelé kroky. Celé roky sme spolu diskutovali na tému moderná sociálna demokracia. Robil som to rád, lebo som chcel vychovať novú generáciu socialistov, ktorí budú aj reálne v politike napĺňať hodnoty sociálnej demokracie a nielen o tom hovoriť," uviedol Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že pri poslancoch, ktorí sa pridávajú k vznikajúcej strane Petra Pellegriniho, vždy stál a postupne im dával priestor, funkcie a zodpovednosť.

Fico taktiež vyjadril poľutovanie nad tým, že okrem všeobecných fráz nepočul nič iné o tejto „novej sociálnej demokracii" a že o nej rozprávajú predstavitelia, ktorých novinári dlhodobo označovali za tzv. „biznis krídlo“ v Smere-SD a „deti“ Roberta Kaliňáka.

Spomenul bývalú ministerku vnútra Denisu Sakovú či niekoľkoročného člena strany Erika Tomáša.

„Mrzí ma, že po 20 rokoch v Smere-SD dokážu niektorí politici vôbec predstierať, že sú ´nové tváre´ a zabudnúť odkiaľ prišli, čo robili a čo presadzovali," priblížil šéf Smeru-SD.

Ich slová o sociálnodemokratických hodnotách vníma ako masku, ktorú si nasadili na svoje tváre, „aby prekryli svoje egoistické ciele a zmiatli našich voličov".

SkryťVypnúť reklamu

Čas podľa neho ukáže, kto to so sociálnodemokratickými hodnotami myslí úprimne a vážne, kto sa s nimi narodil, kto ich zdieľa a cíti.

„Úspešnú ľavicu a sociálnu demokraciu vždy reprezentovali činy a nie slová. Ako predseda strany Smer-SD môžem hrdo povedať, že odkedy som v politike, tak som presvedčený ľavičiar a nikdy nepodľahnem slniečkárskym a neoliberálnym trendom," uzavrel Fico.

Smer-SD: Odídenci by mali zvážiť vrátenie funkcií

Poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí v stredu avizovali svoj odchod zo Smeru-SD do nového projektu Petra Pellegriniho, by mali zvážiť vrátenie funkcií strane.

Informoval o tom hovorca strany Ján Mažgút. Zdôraznil, že Smer-SD bude pokračovať v razantnej, konštruktívnej a ľavicovej opozičnej politike.

"Vyzývame poslancov, ktorí sa dnes prezentovali ako úprimný, nový politický subjekt, aby sa takto úprimne a novo postavili aj k svojim mandátom. Tie nezískali ako súkromné osoby, ale vďaka účasti na kandidátke strany Smer-SD. Preto by mali zvážiť vrátenie funkcií, ktoré získali v NR SR," uviedla strana.

SkryťVypnúť reklamu

Ohlásením založenia nového subjektu podľa slov hovorcu de facto vyjadrili, že prestávajú byť členmi strany, pričom to tak vníma aj Smer-SD.

Podotkol tiež, že odídenci nemôžu zakladať novú stranu a zároveň byť členmi Smeru-SD.

Predstavitelia strany zároveň podľa slov hovorcu odmietajú zúžiť politickú diskusiu len na debaty s odídencami. Zdôraznil, že v čase koronakrízy sú dôležitejšie iné témy. Ak sa členovia rozhodli odísť, považuje strana túto tému za uzavretú.

Mažgút skonštatoval, že prostredníctvom predsedu strany avizovali návrh na potrebné zmeny v Smere-SD, ktorými sa bude strana v rámci štruktúr na základe demokratických procesov zaoberať.

Podotkol, že Smer-SD na Slovensku vybudoval základy pre sociálny štát a bude pokračovať v boji za lepšie postavenie zamestnancov, odborárov, podporu pre seniorov a zdravotne či telesne postihnutých či za mladé rodiny a silnejšie zdaňovanie korporácií a finančných skupín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu