SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Digitálny Moloch IV.: Kto nesie kožu na trh a kto nie

Upozornenie, že najviac černochov zabijú práve černosi, progresívci zúrivo odmietajú. Narušuje to čistotu svätého boja, pretože násilie medzi susedmi je ťažšie zviesť na systémový rasizmus praktizovaný belochmi, ktorí pri tom neboli.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Nassim Nicholas Taleb vydal roku 2018 knihu "Skin in the Game" (česky vyšla ako "Nasadiť vlastnú kožu").

Na môj vkus je akosi moc "unadávaná", ako by sa Taleb s plynúcimi rokmi stával čoraz žlčovitejším dedkom.

Ale jej základnú myšlienku beriem ako veľmi dôležitú - o to viac, že ​​na počúvanie síce znie samozrejme, ale v praxi sa ňou riadi len máloktorá inštitúcia, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Je nebezpečné, keď o nejakej téme rozhodujú jedinci, ktorí v prípade neúspechu nič osobne neriskujú.

SkryťVypnúť reklamu

Taleb sa ako bývalý burzový maklér koncentruje hlavne na ekonomickú oblasť, tj. situáciu, keď niekto rozhoduje o tom, čo sa urobí s peniazmi cudzích ľudí, a to ako v štátnom aj súkromnom sektore.

Ale ten princíp sa dá samozrejme uplatniť i inde, napríklad na súčasné hnutia Black Lives Matter (BLM).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo včerajšom článku som sa zmieňoval o tom, že video, v ktorom černoch Max Fr. z Oaklandu kritizuje nedostatočné sústredenie BLM na to, čo sa deje vo vnútri giet samotných, vyvolalo na sociálnych sieťach podráždené reakcie a novinár Lee Fang sa zaň nakoniec ospravedlnil.

Všimnite si, že z hľadiska čistej logiky je to trochu divné. Tí mŕtvi sú práve tak rovnako mŕtvi, či už smrtiacu zbraň držal v ruke policajt alebo sused-gangster, a ich príbuzní pre nich nebudú smútiť o nič menej.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ však jedných je desaťkrát viac ako druhých, a ak vám teda naozaj na životoch černochov záleží, mali by ste asi tomu väčšiemu problému prikladať väčšiu prioritu.

Sústrediť sa na ten menší dáva asi rovnaký zmysel, ako keď sa plavci na člne snažia zapchať jednu dieru pod čiarou ponoru a zároveň si zakazujú čo i len pohovoriť o tej druhej, oveľa väčšie diere, ktorou do ich plavidla tečie ohromné ​​množstvo vody.

Lenže to začne dávať zmysel, keď si uvedomíte, že tí najhlasnejší zástancovia radikálnych reforiem (typu "zoberieme peniaze polícii") vôbec na tom člne nie sú.

Kričia svoje rady, názory a rozhorčené požiadavky z brehu, ktorý sa im nijako nehrozí potopiť pod nohami. A nech bude konečným výsledkom čokoľvek, ich osobne to nepostihne.

SkryťVypnúť reklamu

Ani ich príbuzných, ani firmy a organizácie, v ktorých pracujú.

Na celej veci môžu len zarobiť, totiž povesť statočného bojovníka proti diskriminácii, čo sa napríklad časom premietne v nejakom pracovnom povýšení alebo v udelenia prestížnej ceny.

A žiadne problémy im nehrozia, aj keby sa nimi presadzované riešenia časom ukázali ako nefunkčné, zlé či trebárs úplne katastrofálne.

Akademickí pracovníci, študenti, novinári, umelci, politickí aktivisti, majitelia firiem, ktoré školia korporátne zamestnanca z kultúrnej diverzity - to sú všetko ľudia, ktorí v getách nežijú a nikdy nebudú musieť riešiť, že sa ich pätnásťročný syn chce dať do gangu a ako ho od toho odradiť, alebo či náhodou po nejakých násilnostiach neusúdi posledný zvyšný obchodný reťazec, že ​​prevádzkovať supermarket v takej štvrti je príliš nebezpečné a nezavrie jediný krám, kde sa dalo kúpiť jedlo a hygienické potreby.

SkryťVypnúť reklamu

Nebudú musieť prežiť vo štvrti, kde násilný zločin dosahuje úroveň porovnateľnú s Johannesburgom.

Jediní, ktorí aspoň trochu riskujú, sú volení politici - ale nie tí, ktorí kandidujú za "isté" okrsky, kde je opozícia veľmi slabá a kde je nepravdepodobné, že by mohli o kreslo prísť.

Potom začnete chápať, prečo Lee Fang aj Max Fr., ktorého vyspovedal, tak podráždili sociálne bublinu klávesnicových bojovníkov na Twitteri.

Obaja v tých problémových štvrtiach skutočne vyrástli a vedia, že čiernobiela (pun intended) politická línia razená progresívnou ľavicou má k reálnym pomerom ďaleko a že skutočnosť je podstatne komplikovanejšia.

Lenže to narušuje čistotu svätého boja, pretože vraždy, prepadnutia či znásilnenia medzi susedmi je ďaleko ťažšie vierohodne zviesť na systémový rasizmus praktizovaný bohatými belochmi, ktorí pri tom ani neboli.

SkryťVypnúť reklamu

(To slovo vierohodne je v tomto prípade dôležité, s trochou snahy dokážete vždy dať dohromady nejaké zdôvodnenie. Iná otázka je, koľko ľudí vám to bude veriť. Vyslovená sofistika je dosť priehľadná.)

No dobre. V čom teda tí vyššie spomenutí "kožu na trhu" majú?

Jedna vec, ktorá ma napadá, sú výsledky volieb. V minulom článku som spomínal, že tým nejproblémovejším mestám USA napospol dlhodobo vládnu demokrati.

Na Forbese je tabuľka miest s najväčšou násilnou kriminalitou na 100 000 obyvateľov. Keď sa pozrieme na Top 10, vyzerá to takto:

Mesto - Kto vládne - Ako dlho nepretržite (zaokrúhlené na roky) - odkedy

1. Detroit - demokrati - 58 rokov - (od roku 1962)

2. St. Louis - demokrati 71 rokov (od roku 1949)

3. Oakland - demokrati - 43 rokov - (od roku 1977)

SkryťVypnúť reklamu

4. Memphis - demokrati - 29 rokov - (od roku 1991)

5. Birmingham - demokrati - 45 rokov - (od roku 1975)

6. Atlanta - demokrati - 138 rokov - (od roku 1882)

7. Baltimore - demokrati - 53 rokov - (od roku 1967)
8. Stockton - demokrati - 3 roky - (od roku 2017)
9. Cleveland - demokrati - 35 rokov - (od roku 1985)
10. Buffalo - demokrati - 55 rokov - (od roku 1965)

Jednou zo slabín americkej politickej scény je, že v tamojšom systéme dvoch veľkých strán sú veľké oblasti (mestá, regióny, celé štáty), kde fakticky dlhodobo vládne strana jedna.

Vo vyššie uvedenej tabuľke je ich deväť z desiatich. A to je samozrejme sprevádzané rôznymi patológiami, keď ruka ruku umýva a zavedené autority si robia, čo chcú.

Domnievam sa, že jedným z dôvodov, prečo politické hlavy hnutia BLM tak zúrivo reagujú na zmienky o násilí v getách, je práve snaha odviesť pozornosť od týchto veľmi zlých výsledkov existujúcich politických elít.

SkryťVypnúť reklamu

Ak niekde vládnete štyridsať rokov a pritom sa vaše mesto stále umiestňuje v prvej kriminálnej lige, ťažko potom v kritickej diskusii obhájite, že ste úprimným a schopným bojovníkom za kvalitnejší život rasových menšín.

V súkromnej sfére by manažér, ktorý dlhodobo dosahuje takéto mizerné výsledky, dávno letel na dlažbu. Možno sa zlatým padákom, ale letel.

V takejto situácii je najlepšie tu diskusiu stopnúť hneď v zárodku, nepripustiť, aby vôbec vznikla, a namiesto toho obrátiť pozornosť verejnosti inam.

Inak by sa mohlo stať, že napríklad vaši voliči dôjdu k nejakým nelichotivým záverom a zvolia niekoho iného.

Nie nevyhnutne republikána, v komunálnej sfére sa občas nájdu aj úspešní nezávislí kandidáti. Tí by možno pre zavedené záujmy predstavovali vôbec najväčšie ohrozenie.

SkryťVypnúť reklamu

Tu si myslím, že tá "koža v hre" - v podobe udržania kontroly nad volebnými baštami a možného získania prezidentského úradu - skutočne je a čiastočne vysvetľuje to súčasné besnenie.

Zaujímavý odkaz na záver - anonymný list, ktorý na Medium.com údajne zaslal čierny profesor z kalifornskej univerzity v Berkeley.

V súčasnej chvíli pri ňom visí tučné varovanie, že obsah bol nahlásený ako možné porušenie pravidiel servera. Ale ešte sa na neho dostanete.

List je písaný krásnou až skvostnou angličtinou, ktorá sa v poslednom čase moc často nevidí, ale je z neho až príliš dobre poznať, že autor si s kožou na trh netrúfa. Riziká sú príliš veľké.

Zatiaľ si ho prečítajte v angličtine. Zvažujem, že ho preložím do českého jazyka.

Najviac ma od toho odrádza skutočnosť, že to bude ťažké. Pôvodný text je písaný naozaj veľmi elegantný a bohatou rečou, ktorá poteší srdce každého čitateľa s jazykovým citom. Bude ťažké tento charakter pri preklade zachovať, zvlášť keď sa toho ujme amatér môjho typu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale ak ho z toho servera zmažú, preložím ho určite. Zatiaľ pri ňom "len" vypli čitateľskú diskusiu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu