SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Európska únia bude na dosiahnutie klimatických cieľov potrebovať každoročne 260 miliárd eur

Európsky parlament schválil Nariadenie o udržateľných investíciách v EÚ, podľa ktorého má byť každá hospodárska činnosť v únii v súlade s cieľom klimatickej neutrality.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Európska únia bude každoročne potrebovať dodatočné investície v objeme približne 260 miliárd eur, aby bola do roku 2030 schopná dosiahnuť svoje aktuálne klimatické a energetické ciele.

Vyplýva to z odhadu Európskej komisie (EK), na ktorý sa odvoláva Nariadenie o udržateľných investíciách v EÚ.

Návrh legislatívy schválil vo štvrtok Európsky parlament (EP).

Nariadenie prináša šesť cieľov v oblasti ochrany životného prostredia. Hospodársku činnosť umožňuje označiť ako environmentálne udržateľnú iba v prípade, ak prispieva aspoň k jednému z nich a zároveň výrazne neohrozuje dosahovanie žiadneho z ďalších piatich cieľov.

Medzi šesticu cieľov patria zmierňovanie zmien klímy, adaptácia na zmenu klímy, udržateľné využívanie a ochrana vodných a morských zdrojov, prechod na obehové hospodárstvo (vrátane predchádzania vzniku odpadu a zvýšenia miery využívania druhotných surovín), prevencia a kontrola znečisťovania, ochrana a obnova biodiverzity a ekosystémov.

Aktivity, ktoré sú nezlučiteľné s cieľom klimatickej neutrality, zároveň sú však považované za nevyhnutné pri prechode na klimaticky neutrálne hospodárstvo, budú označené ako transformačné alebo podporné činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Úroveň emisií skleníkových plynov pri týchto činnostiach však musí zodpovedať najlepšiemu výkonu v danom odvetví, informoval ďalej EP v tlačovej správe.

Tuhé fosílne palivá ako čierne a hnedé uhlie sú z tohto rámca vyňaté. Zemný plyn a jadrová energia by však mohli byť označené ako transformačné alebo podporné činnosti v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, na základe ktorej nesmú spôsobovať žiadne významné škody.

Nové nariadenie musí byť pred vstupom do platnosti zverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Európska komisia bude pravidelne aktualizovať technické kritériá kontroly transformačných a podporných činností. Do 31. decembra 2021 by ich mala posúdiť a zadefinovať kritériá na identifikáciu činností, ktoré majú výrazne negatívny vplyv na environmentálnu udržateľnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump usporadúva vlastnú oslavu, pred inauguráciou bude mať vojenskú prehliadku

Odchádzajúceho prezidenta vraj nahnevalo, koľko hviezd šoubiznisu prijalo Bidenove pozvanie na inauguráciu.

Prezident Trump s manželkou Melaniou.
Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.