SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Miera nezamestnanosti na Slovensku v máji vzrástla na 7,2 percenta

Mesačná miera nezamestnanosti v máji vzrástla v súlade s očakávaniami. Úrady zaevidovali medzimesačne o 17 500, medziročne o 64-tisíc nezamestnaných viac.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: archív)

BRATISLAVA - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v máji tohto roka stúpla o 0,63 percentuálneho bodu na 7,2 %.

Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 2,32 percentuálneho bodu.

V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrady práce evidovali na konci piateho mesiaca tohto roka 198 256 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s aprílom ide o nárast o 17 500 ľudí.

Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v máji stúpol o 64 132 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,96 %. V porovnaní s aprílom tohto roka išla nahor o 0,53 percentuálneho bodu, medziročne stúpla o 1,96 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci mája tohto roka 219 159 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzimesačne išlo o nárast o 14 679 osôb, v porovnaní s májom minulého roka je to viac o 54 202 ľudí.

"Mesačná miera nezamestnanosti meraná úradmi práce v máji vzrástla o 0,6 percentuálneho bodu na 7,2 % v súlade s očakávaniami," uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Mesačný prírastok bol minulý mesiac podľa nej miernejší ako prudký nárast zaznamenaný v apríli.

"Od marca pribudlo približne 55-tisíc disponibilných uchádzačov o zamestnanie, čo odráža dopad pandémie," tvrdí.

O prácu prišli podľa Muchovej ľudia nielen v službách a obchode, ale aj v priemysle a nezamestnaných pribudlo naprieč regiónmi.

"V nadchádzajúcich letných mesiacoch sa dá očakávať nárast miery nezamestnanosti, aj keď miernejším tempom ako v apríli. Negatívny vplyv na trh práce môžu zmierniť štátne opatrenia na ochranu pracovných miest, ale veľa závisí od miery a rýchlosti ich využitia," dodala analytička Slovenskej sporiteľne.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák po májovom menšom náraste nezamestnanosti ďalšie zmiernenie rastu nezamestnanosti aj v júni nateraz neočakáva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Do evidencie úradov totiž začnú prúdiť nezamestnaní, ktorí boli prepustení už v marci, teda v počiatkoch pandémie, avšak zatiaľ im plynula dvojmesačná výpovedná lehota," upozornil.

Prílev takýchto nezamestnaných by však podľa neho mohla zmierniť štátna pomoc, ktorá postupne prekonala "detské choroby" a začala aspoň čiastočne plniť svoj účel.

"Časť výpovedí tak mohla byť predsa len stiahnutá. S uvoľnením opatrení a reštartom časti služieb by nárast nezamestnanosti mohol zmierňovať aj návrat do práce časti „aprílových“ nezamestnaných, ktorí boli len formálne prepustení," uviedol.

Čísla nezamestnanosti však podľa Koršňáka takmer s istotou zvýšia absolventi vysokých škôl, ktorí sa budú tento rok registrovať na úradoch najmä v júni a vzhľadom na ospalý trh práce sa dá očakávať, že v porovnaní s minulými rokmi bude ich prílev na úrady silnejší.

Miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac stúpla vo všetkých krajoch na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvýraznejší nárast, o 0,85 percentuálneho bodu, vykázal Banskobystrický kraj.

Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj, a to 10,93 %.

Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 9,56 % a Košický kraj s 9,77 %.

Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola v okrese Rimavská Sobota (20,66 %).

Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti (3,19 %) dosiahol okres Bratislava V.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

7 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

8 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

10 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

15 h