SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Česi konali podlo a zbabelo a Poliaci si môžu za anexiu Nemeckom sami, napísal Putin

Ruský prezident uverejnil článok k výročiu druhej svetovej vojny. Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Putina z "úmyselného klamstva".

Ruský prezident Vladimir Putin. Ruský prezident Vladimir Putin. (Zdroj: TASR/AP)

Ruský prezident Vladimir Putin skritizoval európskych lídrov, že nechápu "pravé lekcie" druhej svetovej vojny.

Nepriamo tiež osočil Čechov z podlosti a zbabelosti v súvislosti s odstránením sochy sovietskeho vojvodca Ivana Koneva.

Veľký diel jeho kritiky mieril predovšetkým na Poľsko. Podľa jeho názoru si za svoju okupáciu Nemeckom mohlo samo, píše server idnes.cz.

Putin v anglicky písanom článku zverejnenom na serveri The National Interest pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny obviňuje európskych lídrov, že k histórii pristupujú neobjektívne a s cieľom donútiť Rusko k "ospravedlneniam a pocitu viny".

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident opätovne odsúdil rezolúciu Európskeho parlamentu prijatú v septembri minulého roka, podľa ktorej druhá svetová vojna prepukla v priamom dôsledku zmluvy o neútočení medzi ZSSR a nacistickým Nemeckom z roku 1939.

"Európsky parlament prakticky postavil nacistických agresorov aj Sovietsky zväz na rovnakú úroveň. Takmer obviňujú Sovietsky zväz spolu s nacistickým Nemeckom z rozpútania druhej svetovej vojny," vymedzil sa Putin proti rezolúcii.

Putin uvádza odstránenie pamätníka sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe ako jeden z príkladov "historického revizionizmu, ktorého prejavy teraz pozorujeme na Západe" a "podlého znesvätenia a urážania pamäti".

Ako ďalšie príklady uvádza nevymenovanie Sovietskeho zväzu medzi členmi protihitlerovskej koalície či podporu "neonacistov" na Ukrajine.

Skryť Vypnúť reklamu

"Podlosť môže byť ústupčivá, ako je to v situáciách, keď sú ničené pamiatky vztýčené na počesť bojovníkov proti nacizmu a tieto hanebné činy sú ospravedlňované falošnými sloganmi boja s nevítanou ideológiou a údajnou okupáciou," vyjadril sa Putin nepriamo ku kauze Konev, ktorá sa stala predmetom diplomatických rozporov medzi Českom a Ruskom.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová vyhlásila, že odstránenie pamätníka bol "zločin". Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov žiada navrátenie sochy späť na miesto.

Lavrov označil za "detinské" české vysvetľovanie, že o odstránenie Konevovej sochy rozhodol na miestnej úrovni "akýsi starosta".

Anexia Poľska Sovietskym zväzom bola nutnosť

Putin sa v článku tiež vrátil k téme mníchovskej dohody. Tá podľa neho dokazuje vierolomnosť Poliakov a krátkozrakosť európskych vodcov, ktorí sledovali vlastné ciele a ponechali Československo napospas hitlerovskému Nemecku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dnes európski politici, a zvlášť poľskí lídri, by chceli Mníchov ,zamlčať'," píše šéf Kremľa.

Dôvodom podľa neho nie je len skutočnosť, že ich krajiny kedysi porušili svoje záväzky a podporili Mníchovskou dohodu, a niektoré sa dokonca zúčastnili "rozdeľovania koristi".

Ďalším dôvodom je, že "je im trochu nepríjemné si pripomínať, že v oných dramatických dňoch roku 1938 bol Sovietsky zväz jediný, kto stál za Československom," uvádza Putin.

Podľa Putina vina za obsadenie Poľska Nemeckom a Sovietskym zväzom leží výhradne na poľskom vedení, ktoré zabránilo vojenskej aliancii medzi Francúzskom, Britániou a Sovietskym zväzom, ktoré by stála proti nacistickému Nemecku.

Prezident obhajuje sovietsku anexiu Poľska s tým, že išlo o strategickú nutnosť. Inak by podľa neho ZSSR bolo v značnej nevýhode, ak by Nemecko zaútočilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Putin v decembri vyhlásil, že poľský veľvyslanec v Berlíne v 30. rokoch podľa archívnych dokumentov chválil nacistov za to, že chcú zbaviť Európu Židov.

Ruský prezident pritom tohto diplomata neváhal označiť za "hajzla a antisemitské prasa".

Poliaci odmietli Putinove slová ako "historické ohováranie", "stalinistický historický príbeh" a "propagandu totalitného štátu".

Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Putina z "úmyselného klamstva".

Hoci podľa šéfa Kremľa osud Československa ilustruje neúčinnosť predvojnovej Spoločnosti národov, Putin obhajuje dôležitosť jej nástupkyne Organizácie spojených národov (OSN).

Právo veta držané päticou stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Čína, Francúzsko, Ruská federácia, USA a Veľká Británia) považuje za "jedinú rozumnú alternatívu k priamej konfrontácii medzi hlavnými krajinami".

Skryť Vypnúť reklamu

Putin potvrdil, že lídri stálych členov rady súhlasili s budúcim summitom. Nie je zatiaľ jasné, kedy prebehne a aká agenda sa na ňom bude riešiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

13 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

12 h
Predseda Smeru Robert Fico.

Fico uviedol, že šéf migračného úradu Orlovský dlhé roky zastupoval nadáciu, ktorá prezentuje iné názory na migráciu, aké sú v záujme Slovenska.

14 h
Taliansky prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Prezident v stredu začne konzultácie s lídrami politických strán o zostavení novej vlády. Pravicová strana Liga Mattea Salviniho, a stredopravá opozícia presadzujú predčasné voľby.

16 h