SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Česi konali podlo a zbabelo a Poliaci si môžu za anexiu Nemeckom sami, napísal Putin

Ruský prezident uverejnil článok k výročiu druhej svetovej vojny. Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Putina z "úmyselného klamstva".

Ruský prezident Vladimir Putin. Ruský prezident Vladimir Putin. (Zdroj: TASR/AP)

Ruský prezident Vladimir Putin skritizoval európskych lídrov, že nechápu "pravé lekcie" druhej svetovej vojny.

Nepriamo tiež osočil Čechov z podlosti a zbabelosti v súvislosti s odstránením sochy sovietskeho vojvodca Ivana Koneva.

Veľký diel jeho kritiky mieril predovšetkým na Poľsko. Podľa jeho názoru si za svoju okupáciu Nemeckom mohlo samo, píše server idnes.cz.

Putin v anglicky písanom článku zverejnenom na serveri The National Interest pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny obviňuje európskych lídrov, že k histórii pristupujú neobjektívne a s cieľom donútiť Rusko k "ospravedlneniam a pocitu viny".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident opätovne odsúdil rezolúciu Európskeho parlamentu prijatú v septembri minulého roka, podľa ktorej druhá svetová vojna prepukla v priamom dôsledku zmluvy o neútočení medzi ZSSR a nacistickým Nemeckom z roku 1939.

"Európsky parlament prakticky postavil nacistických agresorov aj Sovietsky zväz na rovnakú úroveň. Takmer obviňujú Sovietsky zväz spolu s nacistickým Nemeckom z rozpútania druhej svetovej vojny," vymedzil sa Putin proti rezolúcii.

Putin uvádza odstránenie pamätníka sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe ako jeden z príkladov "historického revizionizmu, ktorého prejavy teraz pozorujeme na Západe" a "podlého znesvätenia a urážania pamäti".

Ako ďalšie príklady uvádza nevymenovanie Sovietskeho zväzu medzi členmi protihitlerovskej koalície či podporu "neonacistov" na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

"Podlosť môže byť ústupčivá, ako je to v situáciách, keď sú ničené pamiatky vztýčené na počesť bojovníkov proti nacizmu a tieto hanebné činy sú ospravedlňované falošnými sloganmi boja s nevítanou ideológiou a údajnou okupáciou," vyjadril sa Putin nepriamo ku kauze Konev, ktorá sa stala predmetom diplomatických rozporov medzi Českom a Ruskom.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová vyhlásila, že odstránenie pamätníka bol "zločin". Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov žiada navrátenie sochy späť na miesto.

Lavrov označil za "detinské" české vysvetľovanie, že o odstránenie Konevovej sochy rozhodol na miestnej úrovni "akýsi starosta".

Anexia Poľska Sovietskym zväzom bola nutnosť

Putin sa v článku tiež vrátil k téme mníchovskej dohody. Tá podľa neho dokazuje vierolomnosť Poliakov a krátkozrakosť európskych vodcov, ktorí sledovali vlastné ciele a ponechali Československo napospas hitlerovskému Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes európski politici, a zvlášť poľskí lídri, by chceli Mníchov ,zamlčať'," píše šéf Kremľa.

Dôvodom podľa neho nie je len skutočnosť, že ich krajiny kedysi porušili svoje záväzky a podporili Mníchovskou dohodu, a niektoré sa dokonca zúčastnili "rozdeľovania koristi".

Ďalším dôvodom je, že "je im trochu nepríjemné si pripomínať, že v oných dramatických dňoch roku 1938 bol Sovietsky zväz jediný, kto stál za Československom," uvádza Putin.

Podľa Putina vina za obsadenie Poľska Nemeckom a Sovietskym zväzom leží výhradne na poľskom vedení, ktoré zabránilo vojenskej aliancii medzi Francúzskom, Britániou a Sovietskym zväzom, ktoré by stála proti nacistickému Nemecku.

Prezident obhajuje sovietsku anexiu Poľska s tým, že išlo o strategickú nutnosť. Inak by podľa neho ZSSR bolo v značnej nevýhode, ak by Nemecko zaútočilo.

SkryťVypnúť reklamu

Putin v decembri vyhlásil, že poľský veľvyslanec v Berlíne v 30. rokoch podľa archívnych dokumentov chválil nacistov za to, že chcú zbaviť Európu Židov.

Ruský prezident pritom tohto diplomata neváhal označiť za "hajzla a antisemitské prasa".

Poliaci odmietli Putinove slová ako "historické ohováranie", "stalinistický historický príbeh" a "propagandu totalitného štátu".

Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Putina z "úmyselného klamstva".

Hoci podľa šéfa Kremľa osud Československa ilustruje neúčinnosť predvojnovej Spoločnosti národov, Putin obhajuje dôležitosť jej nástupkyne Organizácie spojených národov (OSN).

Právo veta držané päticou stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Čína, Francúzsko, Ruská federácia, USA a Veľká Británia) považuje za "jedinú rozumnú alternatívu k priamej konfrontácii medzi hlavnými krajinami".

SkryťVypnúť reklamu

Putin potvrdil, že lídri stálych členov rady súhlasili s budúcim summitom. Nie je zatiaľ jasné, kedy prebehne a aká agenda sa na ňom bude riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu