SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Marxistická strana odhalila v Nemecku sochu Lenina, pochádza z Česka

Mestská časť, kde socha stojí, je názoru, že Lenin stelesňuje násilie, útlak, teror a nezmerné ľudské utrpenie. Súd však inštaláciu sochy povolil.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: www.fremont.com)

V nemeckom Gelsenkirchene stojí od soboty socha boľševického vodcu Vladimira Iľjiča Lenina, ktorú v meste inštalovala krajne ľavicová Marxisticko-leninská strana Nemecka (MLPD).

Slávnostného odhalenia dvojmetrovej sochy, ktorá bola odliata v roku 1957 v niekdajšom Československu, sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí.

Mesto sa pokúšalo inštalácii sochy zabrániť, zákaz ale zvrátil súd, píše server idnes.cz.

Mestská časť, kde socha novo stojí, je toho názoru, že Lenin stelesňuje násilie, útlak, teror a nezmerné ľudské utrpenie, ktoré zachvátilo Sovietsky zväz po boľševickej revolúcii v roku 1917.

Skryť Vypnúť reklamu

Domáhala sa preto na súde toho, aby takýto "antidemokratický" symbol strana na verejnom mieste inštalovať nemohla.

Svoju požiadavku však zdôvodnila tým, že socha ohrozuje pamiatkovú hodnotu priľahlých budov, čo súd v Münsteri v marci odmietol.

Predsedníčka MLPD Gabi Fechtnerová sa naproti tomu domnieva, že revolučný vodca je "svetoznámym pokrokovým mysliteľom a bojovníkom za slobodu a demokraciu pre masy".

Podľa ľavicovej strany ide o vôbec prvú Leninovu sochu na území niekdajšieho Západného Nemecka, ktorá sa vraj k robotníckemu mestu, akým je podľa nej Gelsenkirchen, skvele hodí.

Pred odhalením sochy sa pri rečníckom pulte vystriedal rad hovorcov, ktorí hovorili napríklad o nebezpečenstve kapitalizmu.

Lenin, ktorý stojí v zamyslení s rukou v bok, sa nakoniec objavil za hlasitého potlesku, nasledoval spev Internacionály.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo v Nemecku majú od soboty o jednu kontroverznú sochu navyše, v mnohých západných štátoch naopak v posledných týždňoch z verejného priestoru miznú sochy osobností, ktoré sú spájané s rasovým útlakom.

Ide o súčasť protestov proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vyvolala májová smrť černocha George Floyda pri zatýkaní v americkom Minneapolise.

V USA tak zmizli napríklad sochy Krištofa Kolumba či predstaviteľov Konfederácie, ktorá za americkej občianskej vojny v 19. storočí obhajovala otroctvo.

V Británii bola strhnutá socha Edwarda Colstona, ktorý v 17. storočí zarobil imanie na obchode so západoafrickými otrokmi, v Belgicku sa hnev zameral proti sochám kráľa Leopolda II., za ktorého vlády krajina krvavo kolonizovala Kongo.

Na Novom Zélande potom nechali odstrániť sochu britského veliteľa Johna Fanea Charlesa Hamiltona, ktorý bojoval s domorodými Maormi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Registrovať ich môžu prípadne ich príbuzní či praktickí lekári. Prihlásiť sa môžu cez formulár korona.gov.sk alebo využiť telefonickú službu call centra 0800 174 174.

43m

PCR testami vyšetrili 10 950 osôb, antigénovo 244 187. Podiel nakazených pri PCR testoch zostal na úrovni 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 102 692.

3 h
Luxusné sídlo na pobreží Čierneho mora.

Organizátorov demonštrácií na podporu Navaľného prirovnal k teroristom a demonštrácie k útoku na Kapitol.

5 h
Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

16 h