SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Marxistická strana odhalila v Nemecku sochu Lenina, pochádza z Česka

Mestská časť, kde socha stojí, je názoru, že Lenin stelesňuje násilie, útlak, teror a nezmerné ľudské utrpenie. Súd však inštaláciu sochy povolil.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: www.fremont.com)

V nemeckom Gelsenkirchene stojí od soboty socha boľševického vodcu Vladimira Iľjiča Lenina, ktorú v meste inštalovala krajne ľavicová Marxisticko-leninská strana Nemecka (MLPD).

Slávnostného odhalenia dvojmetrovej sochy, ktorá bola odliata v roku 1957 v niekdajšom Československu, sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí.

Mesto sa pokúšalo inštalácii sochy zabrániť, zákaz ale zvrátil súd, píše server idnes.cz.

Mestská časť, kde socha novo stojí, je toho názoru, že Lenin stelesňuje násilie, útlak, teror a nezmerné ľudské utrpenie, ktoré zachvátilo Sovietsky zväz po boľševickej revolúcii v roku 1917.

Skryť Vypnúť reklamu

Domáhala sa preto na súde toho, aby takýto "antidemokratický" symbol strana na verejnom mieste inštalovať nemohla.

Svoju požiadavku však zdôvodnila tým, že socha ohrozuje pamiatkovú hodnotu priľahlých budov, čo súd v Münsteri v marci odmietol.

Predsedníčka MLPD Gabi Fechtnerová sa naproti tomu domnieva, že revolučný vodca je "svetoznámym pokrokovým mysliteľom a bojovníkom za slobodu a demokraciu pre masy".

Podľa ľavicovej strany ide o vôbec prvú Leninovu sochu na území niekdajšieho Západného Nemecka, ktorá sa vraj k robotníckemu mestu, akým je podľa nej Gelsenkirchen, skvele hodí.

Pred odhalením sochy sa pri rečníckom pulte vystriedal rad hovorcov, ktorí hovorili napríklad o nebezpečenstve kapitalizmu.

Lenin, ktorý stojí v zamyslení s rukou v bok, sa nakoniec objavil za hlasitého potlesku, nasledoval spev Internacionály.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo v Nemecku majú od soboty o jednu kontroverznú sochu navyše, v mnohých západných štátoch naopak v posledných týždňoch z verejného priestoru miznú sochy osobností, ktoré sú spájané s rasovým útlakom.

Ide o súčasť protestov proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vyvolala májová smrť černocha George Floyda pri zatýkaní v americkom Minneapolise.

V USA tak zmizli napríklad sochy Krištofa Kolumba či predstaviteľov Konfederácie, ktorá za americkej občianskej vojny v 19. storočí obhajovala otroctvo.

V Británii bola strhnutá socha Edwarda Colstona, ktorý v 17. storočí zarobil imanie na obchode so západoafrickými otrokmi, v Belgicku sa hnev zameral proti sochám kráľa Leopolda II., za ktorého vlády krajina krvavo kolonizovala Kongo.

Na Novom Zélande potom nechali odstrániť sochu britského veliteľa Johna Fanea Charlesa Hamiltona, ktorý bojoval s domorodými Maormi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.