SME
Sobota, 4. júl, 2020 | Meniny má ProkopKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Forrest Gump je vraj problematický film. "Prestaňte byť idioti," opáčil senátor Cruz

Čitatelia názory Variety tvrdo kritizujú. Niektorí ho označujú za urážku filmového publika. Kde skončí tento hon na čarodejnice?

Tom Hanks ako Forrest Gump.Tom Hanks ako Forrest Gump. (Zdroj: IMDB)

Slávny americký magazín Variety vydal článok viceprezidenta časopisu Tima Graya, v ktorom odporučil "varovanie" u niektorých známych filmov, ktoré vníma v súčasnej atmosfére ako "problematické".

Medzi snímkami figurujú aj také slávne oscarové tituly, ako napríklad film Forrest Gump alebo psychologický horor Mlčanie jahniat.

Časopis teraz schytává kritiku za výber filmov aj dôvody, ktorými svoje názory obhajuje, píše server echo24.cz.

"Trezory Hollywoodu sú plné filmov, ktorým by prospelo vysvetlenie alebo dištancovanie sa od zastaraného vyobrazenia rasy, sexuality, zdravotného postihnutia a ďalších," píše Gray v úvode svojho článku.

Skryť Vypnúť reklamu

Čitatelia pod článkom a na sociálnych médiách názory Variety tvrdo kritizujú.

Mnohí nemôžu veriť, že zoznam myslí vážne, často spochybňujú skúsenosti a dôvody autora. Niektorí označujú článok za urážku filmového publika.

Voči obvineniam snímky Forrest Gump sa zdvihla najväčšia nespokojnosť.

"Forrest Gump bol vytvorený inteligentnými ľuďmi, vyhral šesť Oscarov a je mnohými milovaný. Film pritom okrem iného pristupuje prezieravo k postihnutým, veteránom z Vietnamu a chorým AIDS, a stavia sa nepriateľsky k demonštrantom, aktivistom a kontrakultúre. Ako bonus je milovaná hlavná postava pomenovaná po svojom dedkovi, Nathanovi Bedford Forrestovi, prvom "veľkom čarodejníkovi" Ku-Klux-Klanu," píše sa v článku, ktorého autorom je viceprezident časopisu Tim Gray.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi ďalšie filmy, ktoré Variety kritizuje, patrí napríklad komédia Pravdivé lži s Arnoldom Schwarzeneggrem, ktorá vraj negatívne zobrazuje Arabov ako teroristov a náboženských fanatikov, alebo posledný film režiséra Quentina Tarantina Vtedy v Hollywoode, ktorému zase zazlievajú kontroverzné vyobrazenie herca Brucea Leeho a takmer chýbajúce zastúpenie černochov.

Negatívne sa vyjadrili aj významné osobnosti. Republikánsky senátor, ktorý pred štyrmi rokmi kandidoval i na prezidenta USA, Ted Cruz tweetol: "Prestaňte byť idioti."

Kriticky sa vyjadril aj slávny americký herec James Woods, známy napríklad z filmu Casino.


"To si zo mňa musíte k * rva robiť srandu," napísal komik a herec Matt Rife.

Proti hollywoodskym filmom sa začalo viesť vo svetle protestov organizácie Black Lives Matter ťaženie.

Skryť Vypnúť reklamu

Poskytovatelia on-line filmov a seriálov sťahujú z ponuky snímky kritizované za rasové stereotypy či policajné brutalitu.

Mizne tak napríklad aj filmová klasika Juh proti Severu, ktorú dočasne stiahla spoločnosť HBO.

"Juh proti Severu je produktom svojej doby a zobrazuje niektoré etnické a rasové predsudky, ktoré boli bohužiaľ v americkej spoločnosti bežné. Tieto rasistické vyobrazenia boli zlé vtedy a sú zlé dnes. Cítili sme, že ponechanie titulu bez vysvetlenia a odsúdenia by bolo nezodpovedné, "oznámila podľa Variety spoločnosť.

Podľa nej sa film do ponuky vráti, avšak s upozornením na historický kontext a odsúdenie rasistických scén.

Akadémia filmových umení, ktorá udeľuje každoročne Oscarov, zase plánuje vytvoriť nové "štandardy pre reprezentáciu" pre filmy, ktoré vyberie do svojich kategórií čoby kandidátov na zlatú sošku.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Históriu USA sa snaží zmazať nový krajne ľavicový fašizmus, myslí si Trump

"Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil americký prezident, dôkazy však nepripojil.

Americký prezident Donald Trump.
Európska únia

Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia

"Aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa a správna výchova, aby poľský štát zabezpečil práva detí, domnievam sa, že takýto zápis by mal existovať," vysvetlil.

Poľský prezident Andrzej Duda.
Zahraničie

V Stredozemnom mori takmer došlo k ozbrojenému konfliktu medzi Tureckom a Francúzskom

Dva štáty NATO na seba takmer zaútočili. Dôvodom bola podozrivá turecká obchodná loď, ktorá podľa Francúzov viezla napriek zákazu zbrane do Líbye. Merkelová to označila za veľmi závažný konflikt.

Ilustračná snímka.
Európska únia

Pravicová opozícia pod vedením Salviniho vyzýva na predčasné voľby

"Tím, ktorý bude vládnuť Taliansku v nasledujúcich rokoch, je dnes na tomto námestí," vyhlásil líder strany Liga Severu Matteo Salvini.

Protest pravicovej opozície v Ríme.