SME
Sobota, 4. júl, 2020 | Meniny má ProkopKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Policajti cez palubu? Nemecko rozčúlil zákon, ktorý začal platiť v Berlíne

Kontrolovaná osoba môže odmietnuť identifikáciu a žiadať odškodné. Policajt musí dokázať opak. Zelení môžu byť spokojní, díleri drog jasajú.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Predstavme si nasledujúcu situáciu: mestský policajt v Berlíne chce v rámci svojho povolania vykonať náhodnú kontrolu totožnosti.

Dotknutá osoba odmietne spolupracovať a policajta obviní z rasizmu a diskriminácie. Následne podá sťažnosť a žiadosť o odškodnenie.

Nemusí dokazovať, či sa jej popísaná verzia udalosti skutočne stala a či je sťažnosť oprávnená. Je na policajtovi, aby dokázal opak, píše Jana Šafaříková v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Práve to umožňuje nový zákon proti diskriminácii, ktorý začal platiť v Berlíne. Zákon, ktorý prijala berlínska koalícia zložená zo sociálnych demokratov (SPD), Zelených a postkomunistickej Ľavice, nemá na celoštátnej úrovni ani v iných spolkových krajinách obdobu.

Skryť Vypnúť reklamu

Za veľmi problematické sa považuje predovšetkým to, že dôkazné bremeno v sporných prípadoch bude ležať na policajtovi, teda na strane obvineného.

"Je to hlúposť"

Rad spolkových krajín tento zákon považuje za absurdné a ohlásila, že ak mesto bude v krízovej situácii potrebovať posily, svojich policajtov do Berlína nepošlú.

"Nedopustím, aby sa právna situácia našich policajtov ešte viac zhoršila," zdôvodnil to brandenburský minister vnútra Michael Stübgen.

Tvrdá kritika prišla tiež z Bavorska, Severného Porýnia-Vestfálska, Bádenska-Württemberska alebo Meklenburska-Predného Pomoranska.

Rovnako ostrý odkaz Berlín dostal tiež od ministra vnútra Horsta Seehofera: "Je to hlúposť."

Berlín podľa neho nemá počítať ani s prípadnou pomocou štátnej polície vrátane špeciálnych zásahových jednotiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Odmietnutie vzájomnej pomoci by však bol extrémny krok, ktorý by reálne mohol len ťažko fungovať.

Ministri vnútra krajinských vlád preto po upokojení vášní po berlínskej vláde požadovali písomné potvrdenie, že zákon sa nebude vzťahovať na policajtov z ostatných častí Nemecka, ak budú zasahovať v Berlíne. Tá na to pristúpila.

"Dohodli sme sa, že každej spolkovej krajine ešte zašlem písomné ubezpečenie," povedal berlínsky minister vnútra Andreas Geisel s tým, že tamojší zákon sa bude vzťahovať iba na členov berlínskej mestskej polície.

Ako na dílerov

Aj v Berlíne sú však časti mesta, kde sa nový antidiskriminačný zákon bude dodržiavať ťažko, rovnako ako oblasti, kde môže byť kontraproduktívny.

Jednou z nich je Görlitzer Park v štvrti Kreuzberg, všeobecne známy ako obľúbené miesto pre dílerov a priekupníkov drog, ktorými sa tam často Afričania.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak v tomto parku kolegovia budú vykonávať bežné kontroly, potom môžu byť vystavení sťažnostiam, keď medzi kontrolovanými osobami budú vo väčšej miere černosi," povedal podpredseda policajných odborov Jörg Radek spravodajskému serveru Tagesschau.

Ani on nemá pre berlínsky zákon pochopenie.

"Túto paušálnu nedôveru voči všetkým policajtom, ktorí sa starajú o našu bezpečnosť, nemožno ničím ospravedlniť," povedal Radek.

Kontroverzný berlínsky zákon bol tiež hlavnou témou počas stretnutia krajinských ministrov vnútra v Erfurte koncom minulého týždňa.

Zdalo by sa, že schválenie tohto zákona, ktorý má podľa svojich tvorcov znížiť rasovú diskrimináciu, prišlo vo vhodnom čase, priamo doprostred diskusií ohľadom policajného násilia a rasovej diskriminácie, ktoré sa do Európy rozšírili zo Spojených štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to však skôr zhoda okolností, o takýto zákon usilovali berlínski Zelení už dlhodobo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Históriu USA sa snaží zmazať nový krajne ľavicový fašizmus, myslí si Trump

"Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil americký prezident, dôkazy však nepripojil.

Americký prezident Donald Trump.
Európska únia

Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia

"Aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa a správna výchova, aby poľský štát zabezpečil práva detí, domnievam sa, že takýto zápis by mal existovať," vysvetlil.

Poľský prezident Andrzej Duda.
Zahraničie

V Stredozemnom mori takmer došlo k ozbrojenému konfliktu medzi Tureckom a Francúzskom

Dva štáty NATO na seba takmer zaútočili. Dôvodom bola podozrivá turecká obchodná loď, ktorá podľa Francúzov viezla napriek zákazu zbrane do Líbye. Merkelová to označila za veľmi závažný konflikt.

Ilustračná snímka.
Európska únia

Pravicová opozícia pod vedením Salviniho vyzýva na predčasné voľby

"Tím, ktorý bude vládnuť Taliansku v nasledujúcich rokoch, je dnes na tomto námestí," vyhlásil líder strany Liga Severu Matteo Salvini.

Protest pravicovej opozície v Ríme.