SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Markéta Šichtařová: Potravinovou sebestačnosťou až k hladomoru

Predstava potravinovej sebestačnosti je ekonomická hlúposť. Zmysel má zamerať sa na výrobu a vývoz takého tovaru, ktorý dokážeme vyrobiť efektívnejšie my, a naopak kúpiť tovar, ktorý dokážu vyrábať najefektívnejšie iní.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Iste ste to v poslednom čase počuli tiež: ono zaklínadlo potravinová sebestačnosť.

Teda pestovať si, spracovávať aj vyrábať všetky a zvlášť tie základné potraviny len u nás a nespoliehať sa na trh.

V čase post-covidovej akoby zrazu túto mantru skloňoval kdekto, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na webe idnes.cz.

Dokonca aj takí ekonómovia, ktorí boli predtým kdekým označovaní za "pravičiarov ako remeň", sa už tejto myšlienke nebránia.

Tak, ako sa zrazu zázračne nebránia ani väčšiemu verejnému dlhu, väčším dotáciám, väčším reguláciám, podpore domáceho cestovného ruchu na úkor zahraničného...

SkryťVypnúť reklamu

Stačilo nechať sa zavrieť na pár týždňov do domáceho väzenia a omotať si povinne tvár kusom handričky, a nezanedbateľnému množstvu veľmi racionálnych ľudí, ktorí za normálnych okolností vedia pracovať s dátami namiesto s domnienkami, ako by vymekol mozog.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pretože celá slávna predstava potravinovej sebestačnosti, akokoľvek sa masám môže zdať národovecky rajcovná, je predovšetkým dokonalá ekonomická hlúposť.

Je zaujímavé, ako ľudstvo stále a stále tvrdošijne recykluje minulosť, ktorá sa preukázala ako neživotaschopná, a nechápe, že ani po stoprvýkrát nejaký ekonomický nezmysel nebude fungovať.

Takto sa ľudstvo stále pokúša recyklovať komunistické myšlienky, ako by snáď komunizmus v nejakej krajine sveta fungoval.

Takto sa snaží recyklovať tlač peňazí, ako by snáď tlač peňazí vždy neskončila nepríjemnosťami a ochudobnením.

SkryťVypnúť reklamu

A úplne rovnako sa snaží recyklovať aj myšlienku, že si nejaká krajina bude všetko vyrábať sama. Teda aj potraviny.

Pritom už niekedy v roku 1817 veľký ekonóm David Ricardo preukázal, že princíp sebestačnosti, potravinovej či akékoľvek inej, je nezmyselný, pretože to, čo v ekonómii skutočne funguje, má názov komparatívnej výhody:

Zjednodušene povedané, má zmysel zameriavať sa na výrobu a vývoz takého tovaru, ktorý dokážeme vyrobiť proti iným efektívnejšie, a naopak kúpiť od iných krajín tovar, ktorý dokážu vyrábať najefektívnejšie ony.

Akýkoľvek iný politicky tlačený koncept robí z ľudí hlupákov, pretože zneužíva ich ekonomickú nevzdelanosť, aby z nej vytrieskal ľúbivé politické body - ale výsledkom je zhoršenie ekonomickej situácie ľudí.

Aby sme dosiahli tejto politicky populárnej potravinovej sebestačnosti, museli by sme na obchodníkov uvaliť veľmi prísnu reguláciu, aby sme ich násilne donútili predávať domáce potraviny na úkor zahraničných.

SkryťVypnúť reklamu

Iste, je to v rozpore s pravidlami jednotného európskeho trhu - ale pravdupovediac, európske predpisy ma v tejto súvislosti veľmi netrápia, pretože neklamme si, že jednotný európsky trh stále ešte funguje.

Jednotným trhom sa vždy argumentuje, len keď sa to hodí veľkým krajinám, ale v realite nefungoval vlastne nikdy. Už len existencia dvojitých cien medzi nami a napríklad Nemeckom ukazuje, že sme dva oddelené trhy.

Čo ma však zaujíma oveľa viac, je to, že takáto regulácia ublíži českým zákazníkom aj obchodníkom.

Českým zákazníkom sa zníži výber, zvýšia ceny. Pre českého zákazníka je výhodné, keď si môže voliť sám, čo chce kúpiť, nie keď mu to určí zákon.

Prečo sú asi na českých pultoch lacné poľské kurčatá, o ktorých sa traduje, že vraj sú nekvalitné? Pretože sme takí chudáci, že ich tu musíme strpieť?

SkryťVypnúť reklamu

Nie! Pretože ich my, zákazníci, v priemere chceme kupovať.

A teraz ich zakážeme, respektíve obmedzíme, a nahradíme drahšími českými kurčatami. Zarobí na tom český zákazník, ktorý príde o možnosť voľby? Nie.

Naopak, najmä tí chudobnejší zaplačú a radšej kupovať mäso prestanú. A kto na tom zarobí? No predsa najväčší český výrobca kurčiat...

Politici radi argumentujú tým, že trochu toho pohodlia pre českého zákazníka stojí za to obetovať na oltár bezpečia - a potravinová sebestačnosť má vraj práve takéto bezpečie priniesť.

Súhlas - štát sa má starať o našu vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť. Teda má mať armádu pre vonkajšiu bezpečnosť a políciu pre vnútornú bezpečnosť.

Tým by na môj vkus mohlo zasahovanie štátu do našich životov tak nejako končiť. Starosť o našu bezpečnosť je jedinou skutočnou funkciou štátu, ktorú uznávam bez rečí.

SkryťVypnúť reklamu

Až na to, že reči o potravinovej sebestačnosti nemajú s našou bezpečnosťou vôbec nič spoločné. Asi takto:

Predstavte si, že sa rozhodneme byť plne potravinovo sebestační. Teda budeme si tú pestovať banány? Sotva. Ale dajme tomu, že bez banánov sa dá prežiť a draslík budeme zobať syntetický v tabletách.

Tak teda si tu budeme pestovať všetko obilie, zeleninu, ovocie, mäso. No dobre, síce nás to bude stáť možno trikrát viac, než keby sme doviezli zeleninu z južnej Európy či severnej Afriky, kde majú niekoľko zberov, takže zelenina bude taká drahá, že ju bude kupovať len málokto - ale dajme tomu, že pár jedincov na jej nákup mať bude.

No, a potom príde nejaká plesňová choroba a zdecimuje všetku zeleninu v našich skleníkoch. Také choroby rastlín aj zvierat predsa čas od času prichádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne, ako prišiel koronavírus. Takže potom budeme rok či dva bez jediného kúska zeleniny?! Čo na tom, pekne prosím, má byť za výhodu a bezpečie?!

Veď naopak predstava potravinovej sebestačnosti je nebezpečná, pretože sme pri nej závislí len na jednom jedinom zdroji potravín - na tom domácom. A keď náš domáci zdroj potravín zlyhá, pretože, čo ja viem, príde nejaká epidémia, príde sucho, povodeň a u nás zo dňa na deň nebudeme schopní potraviny vyrábať, sme nahraní a bez jedla, pretože sme sa spoliehali len na svoje sily a nemali sme v zálohe žiadne zahraničné zdroje!

Výhoda a bezpečnosť je presne naopak v tom, že sme bohato zapojení do zahraničného obchodu a máme vejár možností, odkiaľ kedykoľvek paradajky doviezť.

Keď to nejde z Moravy, pôjde to zo Španielska. Keď nie zo Španielska, tak z Egypta. Keď to nejde z Egypta, tak napríklad z Izraela.

SkryťVypnúť reklamu

Mať zálohy dané mohutným zapojením do obchodu je lacné, výhodné a bezpečnejšie než byť závislí na jedinom vlastnom a ešte drahom zdroji.

Na rozdiel od potravinovej sebestačnosti, na ktorú sa hrali v Severnej Kórei, kým nezačali mať hlad a nezačali byť závislí na čínskej charite.

Chcete národnú bezpečnosť? Fajn. Tak v tom prípade sa vykašlite na báchorky o tom, ako sa ako Severní Kórejci izolujeme od sveta a tým vytvoríme raj.

Otvorte hranice, zrušte clá, zrušte obmedzenie pre obchod - a obchodujte a zarábajte na slobodnom obchode peniaze.

A žeňte každého, kto vám túto slobodu a bezpečie budú chcieť vziať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu