SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Seattle chce zrušiť bezpolicajnú zónu, cez víkend tam postrelili troch ľudí

"Nebolo správne nechať priestor bez dozoru polície. Pokračujúci neporiadok, násilie a dopady na obyvateľov a podniky nemôžu pokračovať," vyhlásila starostka.

Barikády s nápisom CHOP 16. júna 2020 v meste Seattle. Barikády s nápisom CHOP 16. júna 2020 v meste Seattle. (Zdroj: TASR/AP)

Seattle plánuje zrušiť bezpolicajnú autonómnu zónu, v ktorej sa schádzajú ozbrojení protestujúci proti rasizmu a policajnému násiliu.

Cez víkend tam boli traja ľudia postrelení, píše server idnes.cz.

Je na čase obnoviť poriadok, uviedla starostka mesta Jenny Durkanová s tým, že situáciu ťažko znášajú miestni obyvatelia a firmy.

Oznámenie Durkanovej prišlo po tom, čo bol na mieste v noci na sobotu zastrelený devätnásťročný mladík a dvoch ďalších ľudí cez víkend streľba zranila.

"Pokračujúci neporiadok, násilie a dopady na obyvateľov a podniky nie sú len v rozpore s posolstvom spravodlivosti a rovnosti, ale nemôžu pokračovať," vyhlásila podľa denníka KUOW na pondelňajšej konferencii starostka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nebolo správne nechať priestor bez dozoru polície," vyhlásila Durkanová s tým, že strážcovia zákona sa do oblasti vrátia pokojným spôsobom.

"Žiadne násilie nie je prijateľné. Neúnavne sme pracovali na tom, aby sme sa mu postavili," povedala. "Štvrť Capitol Hill patrí všetkým v meste," dodala starostka.

Demonštranti začiatkom júna obsadili niekoľko ulíc v centre mesta. Protestujú proti policajnej brutalite voči černochom a proti zakorenenému rasizmu v americkej spoločnosti. Policajné kontroly sa následne z miesta stiahli.

"Nemôžeme naďalej nechať násilie definovať toto hnutie za zmenu," povedala Durkanová, podľa ktorej násilie v uliciach mesta odvádza pozornosť od zmien, ktoré žiadajú tisíce pokojných protestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Starostka tiež doplnila, že počas dňa bola situácia v zóne pokojná. "V noci to však bolo úplne inak," opísala.

Seattleská policajná náčelníčka Carmen Bestová v pondelok podľa Komo News uviedla, že policajti sa do autonómnej oblasti vrátia čo najskôr, ale presný dátum rovnako ako Durkanová neuviedla.

"Na našom návrate spolupracujeme s radom ľudí. Naši policajti sa musia do východného okrsku vrátiť," vyhlásila.

Bestová pre stanicu Kiro 7 opísala, že keď policajti reagovali na sobotňajšiu streľbu, vrhol sa na nich besniaci dav, ktorý strážnikom aj lekárom bránil v prístupe k raneným.

"Toto nie je o politike. Je to debata o živote a smrti. Nemôžem tu čakať a pozerať sa, ako niekto ďalší umiera v našich uliciach, zatiaľ čo ľudia agresívne maria snahu polície a ďalších zložiek o jeho záchranu," vyhlásila náčelníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident Donald Trump vyčítal Durkanovej a guvernérovi amerického štátu Washington nečinnosť a opakovane žiadal, aby obnovili kontrolu nad mestom.

Protesty, ktoré krajiny nezažila od šesťdesiatych rokov minulého storočia, otriasajú desiatkami amerických miest už viac ako tri týždne.

Demonštrácie spustilo video, na ktorom belošský policajt kľačí takmer deväť minút na krku zatýkaného černocha Georgea Floyda, ktorý opakovane hovorí, že nemôže dýchať. Floyd bol krátko po zákroku vyhlásený za mŕtveho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu