SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Prokurátor haagskeho tribunálu obvinil z vojnových zločinov kosovského prezidenta Thaciho

Zvláštny tribunál pre Kosovo tvoria medzinárodní sudcovia a je financovaný EÚ. Kvôli zaisteniu bezpečnosti svedkov má sídlo v Haagu. Niekoľko ľudí svedčiacich proti bývalým veliteľom UCK totiž za podozrivých okolností zomrelo.

Hashim Thaci.Hashim Thaci. (Zdroj: SITA)

HAAG - Kosovský prezident Hashim Thaçi je medzi desiatimi osobami, ktoré prokurátor osobitného tribunálu v Haagu obvinil z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti, vrátane takmer stovky vrážd.

Podľa tlačových agentúr to v stredu oznámil prokurátorův úrad, píše server lidovky.cz.

Zvláštny tribunál pre Kosovo bol po mnohých odkladoch a silnom nátlaku medzinárodného spoločenstva na kosovských predstaviteľov schválený v roku 2015. Súdi bývalých veliteľov povstalcov z Kosovskej oslobodeneckej armády (UCK), ktorá koncom 90. rokov viedla ozbrojený boj za odtrhnutie vtedajšej juhosrbskej autonómnej oblasti Kosovo.

SkryťVypnúť reklamu

V stredajšom vyhlásení prokurátora tribunálu sa uvádza, že Thaçi a ďalších deväť podozrivých "sú trestne zodpovední za takmer 100 vrážd".

Na svedomí majú podľa dokumentu aj ďalšie obete z radov kosovských Albáncov, Srbov a Rómov a tiež politických odporcov. Tých sa týkajú ďalšie body obžaloby spojené s miznutím ľudí, proti ktorým bolo použité sily, s prenasledovaním a s mučením.

Thaçi patril počas ozbrojeného boja proti srbským silám v rokoch 1998 a 1999 k veliteľom UCK. Vedľa neho je v skupine obžalovaných tiež bývalý predseda kosovského parlamentu a vodca opozičnej Demokratickej strany Kosova (DSK) Kadri Veseli, ktorý tiež patril k veliteľom povstaleckých oddielov.

Ďalší z bývalých veliteľov UCK, expremiér Ramush Haradinaj bol do Haagu k tribunálu pozvaný dvakrát ako svedok, ale nie je jasné, či je teraz medzi obžalovanými.

SkryťVypnúť reklamu

Obžalobu musí ešte pred začatím procesu potvrdiť špeciálne poverený sudca.

Prokurátor obžalobu vzniesol po dlhom vyšetrovaní a vo vyhlásení vyjadril presvedčenie, že "môže dokázať všetky obvinenia nepochybne".

Prokurátor pritom obvinil Thaciho a Veseliho z opakovanej snahy "mariť a podkopávať" prácu tribunálu.

Zvláštny tribunál pre Kosovo je považovaný za kosovský justičný orgán, ale tvoria ho medzinárodní sudcovia a je financovaný Európskou úniou. Kvôli zaisteniu bezpečnosti svedkov má sídlo v holandskom Haagu.

Niekoľko ľudí svedčiacich proti bývalým veliteľom UCK totiž za podozrivých okolností zomrelo.

Priština sa vytvoreniu špeciálneho súdu dlho bránila a súhlasila až v roku 2015 po silnom medzinárodnom tlaku.

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa vystupňoval po zverejnení správy Rady Európy v roku 2010 o podozreniach týkajúcich sa násilia a zabíjania páchaného členmi UCK na srbských a rómskych zajatcoch, ale aj na Albáncoch, ktorí nepodporovali separatistov.

Thaçi zrušil cestu do USA

Osobitný vyslanec USA pre mierové rokovania medzi Srbskom a Kosovom Richard Grenell v stredu oznámil, že kosovský prezident pre obvinenie zrušil návštevu Washingtonu, kde sa mal v sobotu zúčastniť na rozhovoroch o normalizácii vzťahov so Srbskom. Napísala o tom agentúra AFP.

Sobotňajšie stretnutie v Bielom dome sa bude konať za účasti srbského prezidenta Aleksandara Vučiča a nového kosovského premiéra Avdullaha Hotiho, napísal Grenell na Twitteri.

Zrušenie prezidentovej účasti na stretnutí potvrdila aj jeho kancelária a dodala, že prezident Thaci sa do Kosova vráti vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

Kancelária o tom, kde sa prezident momentálne nachádza, neinformovala.

Thaçi čelí obvineniu z vojnových zločinov vrátane takmer stovky vrážd

- Thaçi patril k vodcom povstaleckej Kosovskej oslobodeneckej armády (UCK), ktorá v 90. rokoch bojovala proti belehradskému režimu s cieľom odtrhnúť Kosovo od Srbska. Od apríla 2016 je prezidentom Kosova, ktorého nezávislosť k marcu 2020 uznávalo 97 zo 193 členských štátov OSN, vrátane Českej republiky. Nezávislosť Kosova okrem Srbska neuznáva okrem iného aj päť členských štátov Európskej únie: Slovensko, Rumunsko, Cyprus, Grécko a Španielsko.

- Thaçi, prezývaný Had (vraj kvôli nepredvídateľnosti, aj kvôli tomu, že dokázal neustále unikať srbskej polícii, ktorá po ňom intenzívne pátrala), sa stal koncom 90. rokov jednou z hlavných postáv kosovského hnutia za nezávislosť. Predstavoval jeho agresívnu a násilnú podobu, ktorá pri ceste za svojím cieľom neváhala používať zbrane, na rozdiel od Ibrahima Rugovu, ktorý presadzoval nenásilný odpor proti režimu srbského prezidenta Slobodana Miloševiča.

SkryťVypnúť reklamu

- Koncom 90. rokov počas bojov v Kosove Thaçi podľa niektorých zdrojov fyzicky likvidoval svojich odporcov a mučil zajatcov. Pred rokmi sa objavili aj tvrdenia, podľa ktorých bol zapletený do ilegálnych obchodov s ľudskými orgánmi, ktoré kosovskí Albánci údajne počas konfliktu odoberali zajatým Srbom, ale aj krajanom, ktorí nesúhlasili s praktikami povstalcov. V roku 2015 Thaciho nazval vojnovým zločincom aj český prezident Miloš Zeman.

- Prokurátor osobitného tribunálu pre Kosovo, ktorý sídli v holandskom Haagu obžaloval Thaciho z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti. V dnešnom vyhlásení prokurátora tribunálu sa uvádza, že Thaçi a ďalších deväť podozrivých "sú trestne zodpovední za takmer 100 vrážd". Na svedomí majú podľa dokumentu aj ďalšie obete z radov kosovských Albáncov, Srbov a Rómov a tiež politických odporcov. Tých sa týkajú ďalšie body obžaloby spojené s miznutím ľudí, proti ktorým bolo použité sily, s prenasledovaním a mučením.

SkryťVypnúť reklamu

- Thaçi v sebe v minulosti dokázal prebudiť diplomatické nadanie, napríklad keď sa začiatkom roka 1999 zúčastnil medzinárodných mierových rokovaní na francúzskom zámku Rambouillet. V ich priebehu dokázal svojich spolubojovníkov presvedčiť o kompromisnej dohode, ktorá negarantovala nezávislosť Kosova a stroskotala až na vetu Belehradu. Krach rokovaní potom vyústil v nálety NATO na Miloševičovu Juhosláviu a v konečnom dôsledku viedli k nezávislosti Kosova.

- Od apríla 1999 bol Thaçi niekoľko mesiacov predsedom dočasnej vlády "Kosovskej republiky", po rozpustení jej štruktúr zostal vodcom Demokratickej strany Kosova (PDK). Odvtedy pôsobil kvôli volebným porážkam PDK zo strany Rugovového Demokratického zväzu Kosova (DSK) prevažne ako opozičný líder. Ako šéf druhej najsilnejšej politickej sily v provincii sa od jari 2006 aktívne zúčastnil tiež rozhovorov o budúcnosti Kosova a po vyhlásení nezávislosti vo februári 2008 bol sedem rokov premiérom. Od decembra 2014 do apríla 2016 potom pôsobil ako minister zahraničia. Potom, čo bol zvolený parlamentom hlavou Kosova, už mu nacionalistická opozícia vyčítala okrem iného prílišnou ústretovosť voči srbskej menšine.

SkryťVypnúť reklamu

- Kosovský prezident sa narodil 24. mája 1968 v Srbici (albánsky Skenderaj) v centrálnom kosovskom regióne Drenica, ktorý bol základňou albánskeho odporu voči Srbom. Do neho sa Thaçi zapojil už v mladosti, začiatkom 90. rokov ako poslucháč histórie na univerzite v Prištine bol hlavou študentskej únie. Krátko potom odišiel do Švajčiarska, kde v Zürichu postgraduálne študoval dejiny juhovýchodnej Európy a medzinárodné vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu