SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ak prejdú zmeny v ústave, z Ruska sa stane "džamahírija", tvrdí Putinov oponent

Odporcov navrhovaných zmien v ruskej ústave Chodorkovskij vyzval, aby verejne prejavili svoj postoj.

Ruský kritik politiky Kremľa a bývalý šéf koncernu Jukos Michail Borisovič Chodorkovskij.Ruský kritik politiky Kremľa a bývalý šéf koncernu Jukos Michail Borisovič Chodorkovskij. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Známy oponent politiky Kremľa Michail Chodorkovskij vyzval vo štvrtok odporcov navrhovaných zmien v ruskej ústave, aby verejne prejavili svoj postoj. Uviedol to v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.

Ruskí voliči sa od štvrtka môžu zapojiť do hlasovania o zmenách v ústave, ktoré v prípade schválenia okrem iného umožnia prezidentovi Vladimirovi Putinovi zostať pri moci až do roku 2036. Oficiálnym termínom hlasovania je však 1. júl.

Podľa názoru Chodorkovského momentálne "nie je dôležité, či volič ide odovzdať svoj hlas alebo nie", ale či sú voliči pripravení dať najavo svoj postoj k týmto návrhom.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že ľudia v Moskve či na Západe nechápu, ako je možné, že ľudia na ruskom vidieku nerozumejú dôsledkom ústavných zmien alebo že sa nechajú podviesť propagandou.

Tento niekdajší väzeň Kremľa uviedol, že v prípade prijatia zmien a doplnení do ústavy "Rusko prestane byť demokratickou krajinou" a stane sa "džamahírijou, kde máme doživotného vládcu a musíme s tým ďalej žiť".

Opozícia sa od januára, keď Putin zmeny v ústave avizoval, snažila občanov snažila zburcovať, ale jej kampaň nebola veľmi úspešná - okrem iného aj vzhľadom reštrikcie v zhromažďovaní ľudí počas tzv. lockdownu.

Vo štvrtok polícia v Petrohrade spísala protokol o priestupku so skupinou ľudí, ktorí organizovali protest prebiehajúcemu hlasovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako informovala agentúra Interfax, šlo o skupinu mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí v blízkosti jednej z električkových tratí v meste držali transparent s nápisom: "Zatrúb, ak si proti zmenám" v ústave.

Podľa polície sa tým dopustili "nedodržania pravidiel správania sa v prípade stavu mimoriadnej situácie".

Okrem toho sa v ruských médiách objavili informácie, že štátne inštitúcie sa rôznymi formami pokúšajú kontrolovať prípadne motivovať účasť svojich zamestnancov na hlasovaní.

Vzhľadom na epidemiologickú situáciu povolila Ústredná volebná komisia, aby sa v Moskve a Nižnogorodskej oblasti dalo hlasovať aj elektronicky.

Podľa Echa Moskvy sa už objavili prípady, keď jeden volič mohol voliť dvakrát: elektronicky i fyzicky vo volebnej miestnosti. Volebná komisia to vysvetlila nepochopením inštrukcií nadriadeného orgánu zo strany členov okrskovej komisie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

34m
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

3 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

6 h
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

18 h