SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Demokrati schválili v snemovni tvrdší návrh policajnej reformy, v senáte však majú prevahu republikáni

Návrh síce prešiel Snemovňou reprezentantov, no vyhliadky na jeho schválenie v Senáte s prevahou Trumpových republikánov, kde demokrati v stredu zablokovali republikánsky návrh policajnej reformy, sú malé.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila vo štvrtok prísnejší návrh zákona o policajnej reforme.

Návrh predložený demokratmi, s ktorým nesúhlasí prezident Donald Trump a jeho spojenci z Republikánskej strany v Kongrese, tak smeruje do Senátu.

Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Za návrh zákona hlasovalo 236 a proti sa vyslovilo 181 kongresmanov.

K hlasovaniu, ktoré prebehlo zhruba po straníckej línii, prišlo mesiac po násilnej smrti Georgea Floyda v meste Minneapolis v štáte Minnesota. Tá vyvolala vlnu protestov proti rasovej nespravodlivosti a reformám v radoch polície.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh zákona zavádza konkrétne zmeny v právnych predpisoch a politike, aby už viac nedochádzalo k pochybeniam príslušníkov polície.

Návrh síce prešiel Snemovňou reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati, no vyhliadky na jeho schválenie v jeho súčasnej podobe sú už menej pravdepodobné v Senáte s prevahou Trumpových republikánov, kde demokrati v stredu zablokovali republikánsky návrh policajnej reformy.

Návrh predložený demokratmi okrem iného zakazuje použitie tvrdých praktík, akou je škrtiaci chvat. Republikánsky návrh, ktorý podporuje prezident Donald Trump, by od nich odrádzal, avšak nezakazoval by ich.

Ide o ústrednú otázku kritiky vzhľadom na to, že Floyd zomrel po tom, ako mu belošský policajt v Minneapolise pri zatýkaní kľačal na krku takmer deväť minút.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump obvinil demokratov, že republikánsky návrh zastavili, "pretože chcú oslabiť našu políciu" a ukončiť imunitu policajtov.

Avizoval tiež nesúhlas so sprísnením zákona o reforme, ktoré by "poškodilo našu políciu".

Návrh totiž taktiež obmedzuje tzv. kvalifikovanú imunitu, čo je v USA doktrína chrániaca policajtov pred žalobami za pochybenia pri výkone funkcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 4 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 6 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 6 h