SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Václav Klaus: Čo sa teraz deje v USA a umelo sa prenáša do Európy, je úplne nedôstojné až smiešne

Rozhovor Václava Klausa pre MF Dnes o koronavíruse, rasových búrkach, Číne a voľbách.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: ČTK - Michal Krumphanzl)

Český exprezident Václav Klaus poskytol rozhovor Jaroslavovi Pleslovi a Petrovi Kolářovi z Mladej Fronty Dnes, ktorý uverejnili na svojom webe server idnes.cz a Inštitút Václava Klausa (IVK).

Uplynulý piatok ste oslávil 79. narodeniny, slávite ich v trochu inej spoločenskej atmosfére ako vlani. Máme za sebou odstávku svetovej ekonomiky v dôsledku epidémie, ulice amerických miest horia, stúpa napätie medzi veľmocami a v Nemecku stavajú sochy Lenina, zatiaľ čo pomníky iných historických osobností padajú k zemi. Dostávate tento rok k narodeninám novú svetovú revolúciu?

SkryťVypnúť reklamu

- Váš úvod o tom, ako sa vytvorila úplne nová spoločenská atmosféra ako pred rokom, je úplne presný. Áno, pre mňa je táto spoločenská atmosféra desivá zo všetkých týchto štyroch dôvodov, ktoré ste spomenuli. Hry s koronavírusovou epidémiou na strane jednej, ohne, ktoré horia údajne kvôli novej fáze rasovej neznášanlivosti, je vec druhá, veľmoci sa dostali do sporu a búranie a stavanie staronových sôch, to je niečo nevídaného. To je mix, ktorý je úplne výbušný a úplne nový. Svet sa naozaj mení. To je fráza, ktorá sa opakuje pomerne často, a myslím, že sa zneužíva. Urobili sme chybu, keď sme predtým tú frázu odseknutím nezarazil rovno, aby sme si ju nechali pre horšie chvíle, ako sú teraz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme sa na to pozrieť detailne a začnime koronavírusom. Prečo sú to podľa vás "hry"?

SkryťVypnúť reklamu

- Hovoril som od začiatku: nezbláznime sa z toho, čo sa deje, ale zas to nebagatelizujme. To som hovoril už vo februári. Dnes by som viac kládol dôraz na prvú časť, čiže nezbláznime sa z toho. Ukazuje sa, že tento vírus je jedným zo známych, štandardných vírusov, nie je to nič úplne nové. Nie je pravda, že na to ľudský druh nemá žiadnu imunitu, to by sme už všetci pomreli. Preto sa domnievam, že zásahy, ktoré sa okolo toho stali, boli úplne prestrelené. Som zhrozený, keď vidím, ako niektorí ľudia behajú s rúškom po Prahe, a nechápem to.

Avšak aj Vás sa to dotklo. Každý rok mávate v Inštitúte Václava Klausa záhradnú slávnosť pri príležitosti vašich narodenín, a tento rok ste ju zrušili. Takže tiež nejako reagujete na tú hrozbu.

- Reagujeme, ale skôr tým, že nechceme provokovať. Tu nikdy nie je kde zaparkovať desiatky áut našich hostí, sú tu televízne kamery a fotografi za plotom. Tento rok sme nadobudli dojem, že nie je potrebné toto vyvolávať. Rozhodli sme sa tak pred mesiacom a spätne si hovorím, že sme napríklad mohli rozhodnúť inak, ale to je vec druhá.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pozeráte na udalosti v USA?

- Považujem to za umelo vyvolanú vec. Síce nepochybujem o tom, že Amerika je veľmi rozpoltená krajina z mnohých dôvodov a nepochybne ten rasový rez tam existuje. O tom, že sa americká polícia chová celkom brutálne, sa presvedčil každý, kto tam prekročil rýchlostný limit na ceste. A to je jednoduché, pretože limity sú tam oveľa nižšie ako u nás. Tá tvrdosť je niečo, čo tu nepoznáme - a ja to nijako neobhajujem. Ale to, čo sa teraz deje v USA a umelo sa to prenáša do Európy, to je úplne nedôstojné až smiešne.

Niektorí ľudia porovnávajú udalosti v USA s arabskou jarou alebo s najrôznejšími farebnými revolúciami, ako bola tá oranžová na Ukrajine alebo ružová v Gruzínsku. Vidíte tam paralelu?

- Myslím, že nie je nutné robiť nejaké paralely a hľadať farbu revolúcie, ktorú teraz prežívame. Keď spomíname búranie sôch a stavanie nových, ako je tá Leninova v Gelsenkirchene a pred pár rokmi aj Marxova v Trieri, tak tam by sme mohli pokojne dodať farbu červenú. To je nová červeň. A ja v tom všetkom samozrejme cítim aj zelenú. Asi by to bola viacfarebná vlajka, ktorá symbolizuje súčasnú krízu. My sa stále trápime tým, že toho nášho dnešného nepriateľa nedokážeme presne onálepkovať, ľahko pomenovať. Raz im hovoríme progresivisti, pokrokári, tí či oni. Ale možno je to márne hľadanie, možno tá mnohofarebnosť je kvalitou, ktorá tomu dáva novú dimenziu.

SkryťVypnúť reklamu

Znepokojuje vás rastúce napätie medzi tromi základnými veľmocami, čiže hlavne medzi Spojenými štátmi a Čínou, prípadne Ruskom?

- Po prvé je jasné, že žijeme vo svete dvoch superveľmocí. My sme dlho žili v bipolárnom svete, potom sme si na chvíľu oddýchli, že je to preč - aj keď aj v tej dobe sa odohrával interpretačný súboj o to, či žijeme v unipolárnom, či multipolárnom svete. Ale to sme nedoriešil, pretože čoskoro nastúpila nová bipolarita. Rodiaca sa nová veľmoc nutne usiluje o rozširovanie svojho panstva a strácajúca veľmoc je kvôli tomu veľmi nervózna a snaží sa útoky vracať. To je realita, ktorá nesúvisí s tým, kto je prezidentom v Číne alebo v USA. Tí jednotlivci tomu dávajú nejaký tón a štýl, ale je to úplne objektívna realita a my sa z toho nemôžeme nijako vymaniť. Nechcem znieť nijako pasívne, ale my nemáme šancu v tom niečo pozmeniť. Európa v žiadnom prípade nie je takou veľmocou, aby niečo zmohla. A nie je to ani žiadny európsky štát. To by bývali museli inak dopadnúť prvá a druhá svetová vojna.

SkryťVypnúť reklamu

Tento súboj sa premieta aj do českej politiky. Posledným príkladom je ohlásená cesta predsedu Senátu Miloša Vystrčila na Taiwan. Ako to hodnotíte?

- Po prvé by som sa vrátil k výroku, ktorý som urobil asi pred týždňom, keď som túto aktivitu pána Vystrčila označil za detinskosť. Nemám na tom čo meniť, je to výraz nevyspelosti, nedospelosti tohto politika. Nie som pre to, aby sme poklonkovali Číne, aj v tejto budove IVK som x-krát prijal delegáciu taiwanského zastúpenia. Proti Taiwanu vôbec nič nemám a nie je dôvod, aby niekto mal. Ale pokúšať sa svoju detinskosť vmiesiť do zásadnej debaty súčasnosti, to nemá žiadny zmysel. Nikdy nezabudnem na moju návštevu Číny na začiatku 90. rokov. Teraz sa hovorí, že Zeman bol prvý ... Ja som bol prvý, kto išiel do Číny, pretože prezident Havel to nechcel urobiť. Čiže ja som v Číne považovaný za človeka, ktorý otvoril česko-čínske vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy som celkom dlho priateľsky hovoril s čínskym premiérom Li Pchengom. V čase, keď otázka Taiwanu nebola vôbec tak dravá, som sa ho v rámci môjho politicky nekorektného rokovania spýtal, prečo im to za to stojí. Hovoril som: Pán premiér, vás je miliarda tristo miliónov, ich je pár, je to taký malý kúsok pôdy. Čo keby ste mávli rukou a povedali: Tak ich nechajme ísť. On totálne zvážnel a povedal mi: Ja vás ubezpečujem, že zo mňa teraz nehovorí komunistický politik. Ja som v úlohe následníka piatich tisíc rokov existujúcej Číny a mojou historickou povinnosťou je nedopustiť, aby Čína stratila čo i len jeden štvorcový meter svojej pôdy. Na to jeho zvážnenie nikdy nezabudnem, poučilo ma to a niečo som vďaka tomu pochopil. Mali by to chápať aj niektorí ľudia u nás, títo Vystrčilovia a podobní.

SkryťVypnúť reklamu

Ohrozí Vystrčilova cesta reálne naše vzťahy s Čínou? Názory na to sa líšia...

- No, tak vzťahy s Čínou sa dostali na bod mrazu. To je pravda a myslím, že aj keby sa teraz ktokoľvek staval na hlavu, tak na tom bode mrazu dlhší čas zostanú. Čína nepanáčkuje tak rýchlo na naše minisignály, myslím, že si nechá svoj čas.

Keď Miloš Vystrčil ohlasoval, že na Taiwan pôjde, citoval Václava Havla. S príklonom k ​​jeho myšlienkam - alebo ak chcete, tak vašimi slovami k havlizmu - nie je v rámci ODS ojedinelý. Čo napríklad hovoríte na to, že zatiaľ čo v Prahe 1 sa ODS, TOP 09 a STAN zhodli na spoločnej kandidatúre Miroslavy Němcovej, v Prahe 5 za nich bude kandidovať do Senátu riaditeľ Knižnice VH a váš niekdajší politický protivník z ODA Michael Žantovský?

SkryťVypnúť reklamu

- Myslím, že dnešná ODS nemá s pôvodnou ODS vôbec nič spoločné. Ten posun nastával v ére Mirka Topolánka a definitívne bol dokončený v ére pána Fialu, ktorý s ODS naozaj nikdy nič spoločného nemal. Ak majú pravdu rôzne chýry, že sa stal skôr predsedom než členom ODS, tak to je signál všetkého. ODS je dnes do značnej miery stranou, ktorá by v 90. rokoch stála jednoznačne na druhej strane barikády proti mne.

Topolánkovu aj Fialovu éru spája meno Alexandra Vondru, ktorý sa pri januárovej úspešnej kandidatúre na podpredsedu strany sám označil za "starého havloida". Dnes zastáva názory, ktoré sa tej pôvodnej "klausovskej" ODS blížia asi najviac, nie?

- Tak Saša Vondra má veľmi zaujímavý vývoj. Na začiatku 90. rokov skoro pochopil, že nemôže byť jednoduchým havlistom. Na to bol do značnej miery sebou samým. Nechcem sa takto rozhovoriť, ale kedy inokedy než teraz, keď už mám takmer 80 rokov. Musím povedať, že pri celom rade debát v Občianskom fóre, keď som mohol vyletieť z kože z toho, čo hovoril Václav Havel, potom prišiel Saša Vondra a hovoril: To tak neber, my to potom urobíme inak. Táto tónina medzi nami, myslím, bola vždy. Myslím, že fakt, že sa dostal do role veľvyslanca v Spojených štátoch, pre neho všeličo znamenal. Na rozdiel od mnohých iných našich veľvyslancov vo svete roky v Spojených štátoch využil. Veľmi sa zdokonalil v jazyku, chodil na jednu prednášku za druhou, veľmi sa vzdelal. Takže v nejakej chvíli začal mať odlišné názory, aj keď to jadro tam zostalo. Súhlasím, že dnes je na strane realistickejšie uvažujúcich politikov. Myslím, že ho poučil aj pobyt v Európskom parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Už sme počuli aj názory, že by Vondra mohol byť dobrým budúcim predsedom ODS. Povedané s Havlovou hrou Audience: To sú ale paradoxy, pán Klaus, čo?

Bez komentára. Naozaj.

Avšak Alexander Vondra má politický záber aj v priestore, ktorý si asi pôvodne osoboval váš syn Václav so svojím hnutím Trikolóra. Lenže sa zdá, že sa tam Vondrovi darí lepšie, nie?

- Jemu sa darí lepšie, pretože má silnejší mikrofón, väčšiu hlásnu trúbu. Názory môjho syna boli tiež viac počuť, keď bol v ODS, ako dnes. Takže by som tieto dve veci nerád porovnával. Trikolóru naozaj nechcem komentovať, pretože by som liezol svojmu synovi do kapusty. Myslím, že sa snaží, ale či to snaženie bude korunované úspechom, neviem povedať. Avšak naša krajina by stranu môjho syna potrebovala ako soľ, a preto by som mu veľmi prial, aby sa do parlamentu dostala.

SkryťVypnúť reklamu

Za hnutie vašeho syna bude v Znojme do Senátu kandidovať bývalý riaditeľ TV Nova, niekdajší senátor a europoslanec Vladimír Železný. Čo na to hovoríte a myslíte, že dnes môže eště niekoho zaujímať?

To ukážu voľby. S pánom Železným som čas od času v kontakte, ale o jeho kandidatúre som sa dozvedel

vo štvrtok ráno z internetu. Tým chcem povedať, že to so mnou nikto nekonzultoval, maximálne sa o tom Vašek niekedy zmienil. Vladimír Železný je mimoriadne politicky mysliaci a vyspelý človek, politiku vidí veľmi čisto, jasne a zreteľne, je mimoriadne sčítaný, mimoriadny rečník, pisateľ. Určite by bol obohatením nášho Senátu, kiež by tam takých Železných bolo viac.

Vráťme sa k celoštátnej politike. Líder spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář teraz skôr než do Andreja Babiša tepe do opozície za to, že nie je schopná sa dohodnúť a spojiť. Čo tomuto vývoju v Milióne chvilek hovoríte?

SkryťVypnúť reklamu

- Existenciu Milionu chvílek si neprajem. Považujem ju za totálne absolútne negatívnu, nešťastnú a akýkoľvek ďalší súd nad to je pre mňa zbytočný. Že teraz ich ... Nie, fakt je zbytočný!

Avšak je pre opozičné strany typu ODS, TOP 09, KDU-ČSL či STAN cestou k porážke Andreja Babiša to, že sa spoja? Je reálne, že by tak vznikol silný opozičný blok, ktorý by mal väčšiu nádej, ako keď budú kandidovať samostatne?

- Hlavne by som chcel vidieť, aby prišli s jasnou politikou postavenou nie na výkrikoch, frázach a negativizme. Potom by ma mohli zaujímať. Ale to tam zatiaľ nevidím. Úvaha o tom, že spájaním vznikne nová sila a entita, je úsmevná. Myslím, že keby sa nám tu s Petrom Macinkom (hovorca IVK, pozn. KW) spojilo naše tenisové umenie, tak Rogera Federera aj tak neporazíme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu