SME
Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

"Znepokojuje nás, že Hudlického článok zmizol." Českí vedci sa postavili za kolegu

"Posúvame sa späť do čias kalvinizmu a upaľovaniu na hraniciach. To je absurdné! Vyjadril som len svoj názor a moje slová boli úplne vytrhnuté z kontextu," povedal Hudlický.

Tomáš Hudlický. Foto:  Foto: Wikimedia Commons GuacamolemanTomáš Hudlický. Foto: Foto: Wikimedia Commons Guacamoleman

PRAHA - Proti cenzúre a potláčaniu slobodnej diskusie protestujú českí vedci v súvislosti so zmiznutím článku profesora Tomáša Hudlického z odborného časopisu.

45 členov Učenej spoločnosti Českej republiky podpísalo vyhlásenie na podporu slobody slova, píše server echo24.cz.

"Znepokojuje nás skutočnosť, že článok profesora Hudlického, prijatý k publikácii, zmizol z vedeckej literatúry a že jeho autorovi očividne hrozia ďalšie administratívne kroky. Útok na akademickú slobodu je útokom na nás všetkých," stojí vo vyhlásení, ktoré podpísali napríklad rektor Univerzity Karlovej Tomáš Zima alebo psychiater Cyril Höschl.

Skryť Vypnúť reklamu

Profesor Hudlický, ktorý učí na Brock University v kanadskom Ontáriu, publikoval v nemeckom chemickom časopise na začiatku júna článok o rozvoji organickej chémie. Text vyvolal rad negatívnych reakcií a časopis ho vzápätí stiahol.

V eseji s názvom "Organic synthesis - Where now?" Is thirty years old. A reflection on the current state of affairs vyjadril chemik s českými koreňmi svoje názory na faktory ovplyvňujúce tento odbor syntetickej organickej chémie.

Okrem iného kritizoval kľúč, podľa ktorého snaha o viac inkluzívnu a diverzifikovanú vedu, podpora žien a menšín chémii ako odboru ubližuje. Text prešiel bez problémov recenzním riadením a bol publikovaný.

Hudlický v texte kritizuje, že mnohým skupinám a jednotlivcom bol v minulých rokoch priznaný preferenčný štatút, napriek tomu, že percento žien a menšín v akademickej a farmaceutickej oblasti sa výrazne zvýšilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Hudlický z toho vyvodzuje, že preferenčné zaobchádzanie s jednou skupinou vedie logicky k nevýhodám pre inú.

"Objavili sa nové ideológie, ktoré ovplyvnili náborové postupy, propagáciu, financovania a uznávanie určitých skupín. Každý uchádzač by mal mať rovnakú príležitosť na zaistenie pozície, bez ohľadu na osobné identifikáciu / kategorizáciu," píše Hudlický v článku, ktorý pobúril časť chemickej komunity.

Akceptácia kandidátov na základe rovnosti, pokiaľ ide o kvóty na základe absolútnych čísiel pre určité podskupiny, je potom kontraproduktívna, pretože vedie k znevýhodneniu najzaujímavejších kandidátov a u mnohých chemikov je tak dôležitejšie ich sociálne pozadie než to, čo dosiahli.

Navyše potom podľa autora táto prax výrazne ovplyvnila formát prijímacích interview a viedla k vzniku povinných školiacich seminárov o rodovej rovnosti, inklúzii, rozmanitosti a diskriminácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Text časopis stiahol a namiesto neho publikoval ospravedlňujúci otvorený list, čo urobila tiež Hudlického domovská Brockova univerzita.

Z medzinárodnej redakčnej rady časopisu na protest proti uverejnenie textu odstúpilo 16 jej členov, vrátane laureátov Nobelovej ceny.

Českí vedci z Učené spoločnosti ČR naopak na celú udalosť reagovali vyhlásením na podporu slobody slova.

"Podpísaní členovia Učené spoločnosti Českej republiky podporujú čo najrozhodnejšie slobodu prejavu. Veríme, že slobodná výmena myšlienok je kľúčovou podmienkou pre hľadanie pravdy a že úprimne vyjadrené názory by mali byť skúmané, spochybňované alebo vyvrátené, ale nemali by byť cenzurované alebo potláčané. Znepokojuje nás skutočnosť, že článok profesora Hudlického, prijatý k publikácii, zmizol z vedeckej literatúry a že jeho autorovi očividne hrozia ďalšie administratívne kroky. Útok na akademickú slobodu je útokom na nás všetkých," stojí vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

Sám Hudlický o miesto zatiaľ neprišiel. Sedemdesiatjedenročný vedec pre americký server Retraction Watch uviedol:

"Je to desivé! Posúvame sa späť do čias kalvinizmu a upaľovaniu na hraniciach. To je absurdné! Vyjadril som len svoj názor a moje slová boli úplne vytrhnuté z kontextu. Napriek tomu dostávam veľa e-mailov, ktoré mi vyjadrujú podporu. Hon na čarodejnice sa už rozbehol. "

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtařová: Rúško-klíma-gender náboženstvo

Nikdy nebol svet tak materiálno bohatý. Nikdy nebol život jednoduchší. A nikdy nebolo toľko psychickej nepohody a nezmyselných fóbií tam, kde sú totálne prebytočné. Klimaalarmizmus, #metoo, fanatický genderizmus, či rúškovanie.

Zahraničie

Históriu USA sa snaží zmazať nový krajne ľavicový fašizmus, myslí si Trump

"Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil americký prezident, dôkazy však nepripojil.

Americký prezident Donald Trump.
Európska únia

Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia

"Aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa a správna výchova, aby poľský štát zabezpečil práva detí, domnievam sa, že takýto zápis by mal existovať," vysvetlil.

Poľský prezident Andrzej Duda.
Zahraničie

V Stredozemnom mori takmer došlo k ozbrojenému konfliktu medzi Tureckom a Francúzskom

Dva štáty NATO na seba takmer zaútočili. Dôvodom bola podozrivá turecká obchodná loď, ktorá podľa Francúzov viezla napriek zákazu zbrane do Líbye. Merkelová to označila za veľmi závažný konflikt.

Ilustračná snímka.