SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Brusel vydal zoznam, koho pustí zo sveta do Európskej únie

Číňania majú zelenú, Rusi s Američanmi nie.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Krajiny Európskej únie sa v sobotu predbežne dohodli na zozname mimoúnijných štátov, ktorých obyvatelia budú môcť od stredy cestovať do EÚ.

Na takzvanej zelenej listine 19 krajín figuruje podľa informácií niekoľko afrických alebo ázijských štátov vrátane Číny, nie sú tam naopak Spojené štáty ani Rusko.

Európsky blok chce spoločný zoznam aktualizovať podľa vývoja koronavírusovej nákazy každé dva týždne, píše server lidovky.cz.

Európska únia uzavrela svoje vonkajšie hranice v marci, keď sa v únijných krajinách začala rýchlo šíriť koronavírusová nákaza.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase tiež začali kontroly na vnútorných hraniciach medzi únijnými štátmi, ktoré v júni členské krajiny až na výnimky postupne zrušili.

Európska komisia im zároveň odporučila, aby od budúceho týždňa začali postupne povoľovať vstup aj ľuďom z mimo únijných krajín v závislosti od vývoja nákazy.

Veľvyslanci členských štátov sa po niekoľkých zložitých rokovaniach zhodli na zozname, ktorý v sobotu podľa chorvátskeho predsedníctva EÚ získal potrebnú väčšinu hlasov.

Pokiaľ ho v pondelok na diaľku formálne potvrdí zástupcovia vlád, budú môcť od stredy lietať do únijných krajín Austrálčania, Číňania, Japonci, Kanaďania či Kórejci.

Na zozname figuruje tiež Alžírsko, Gruzínsko, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Thajsko, Tunisko a Uruguaj.

Patria tam aj malé európske štáty Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán a tiež dve balkánske krajiny Srbsko a Čierna Hora.

SkryťVypnúť reklamu

Práve štáty západného Balkánu, ktoré komisia spomínala v odporúčaniach medzi prvými, boli jedným z predmetov sporov medzi veľvyslancami, z ktorých niektorí varovali pred nie celkom priaznivým vývojom nákazy v tomto regióne.

Hlavným kritériom pre to, aby sa konkrétna krajina dostala na zoznam, má byť počet novo nakazených, ktorý by nemal presiahnuť priemer EÚ.

Ten činí v súčasnosti 16 nakazených na 100 000 obyvateľov za dva týždne.

Na základe tejto požiadavky zatiaľ nebudú môcť do EÚ cestovať napríklad Američania, Rusi či Brazílčania.

Washington dal pritom tento týždeň najavo, že chce vyjednávať o vzájomnom otvorení hraníc s európskymi krajinami v najbližších týždňoch.

Práve recipročné povolenie vstupu pre svojich občanov požaduje európske spoločenstvo ako ďalšie kritérium pre zaradenie do zoznamu.

SkryťVypnúť reklamu

Únijné krajiny sa snažia oživiť turistický ruch, ktorý tvrdo zasiahli jarné koronavírusové obmedzenia.

Odvetvia spojené s turistikou tvoria asi desatinu hrubého domáceho produktu (HDP) EÚ a niektoré štáty vyzvali na rýchlejšie otvorenie hraníc väčšiemu počtu mimoeurópskych turistov.

Mnohé krajiny však v obavách z druhej vlny nákazy vyzývajú k opatrnejšiemu postupu. Aj preto sa z pôvodne zvažovaných až piatich desiatok krajín zúžil prvý zoznam na necelú dvadsiatku.

Jeho prípadné rozširovanie budú zástupcovia krajín EÚ vyhodnocovať na základe aktuálnych epidemiologických údajov každé dva týždne.

Kontroly hraníc sú výhradne právomocou členských štátov a ak by niektorá únijná krajina so zoznamom nesúhlasila, môže teoreticky postupovať na vlastnú päsť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu