SME
Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Brusel vydal zoznam, koho pustí zo sveta do Európskej únie

Číňania majú zelenú, Rusi s Američanmi nie.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Krajiny Európskej únie sa v sobotu predbežne dohodli na zozname mimoúnijných štátov, ktorých obyvatelia budú môcť od stredy cestovať do EÚ.

Na takzvanej zelenej listine 19 krajín figuruje podľa informácií niekoľko afrických alebo ázijských štátov vrátane Číny, nie sú tam naopak Spojené štáty ani Rusko.

Európsky blok chce spoločný zoznam aktualizovať podľa vývoja koronavírusovej nákazy každé dva týždne, píše server lidovky.cz.

Európska únia uzavrela svoje vonkajšie hranice v marci, keď sa v únijných krajinách začala rýchlo šíriť koronavírusová nákaza.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase tiež začali kontroly na vnútorných hraniciach medzi únijnými štátmi, ktoré v júni členské krajiny až na výnimky postupne zrušili.

Európska komisia im zároveň odporučila, aby od budúceho týždňa začali postupne povoľovať vstup aj ľuďom z mimo únijných krajín v závislosti od vývoja nákazy.

Veľvyslanci členských štátov sa po niekoľkých zložitých rokovaniach zhodli na zozname, ktorý v sobotu podľa chorvátskeho predsedníctva EÚ získal potrebnú väčšinu hlasov.

Pokiaľ ho v pondelok na diaľku formálne potvrdí zástupcovia vlád, budú môcť od stredy lietať do únijných krajín Austrálčania, Číňania, Japonci, Kanaďania či Kórejci.

Na zozname figuruje tiež Alžírsko, Gruzínsko, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Thajsko, Tunisko a Uruguaj.

Patria tam aj malé európske štáty Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán a tiež dve balkánske krajiny Srbsko a Čierna Hora.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve štáty západného Balkánu, ktoré komisia spomínala v odporúčaniach medzi prvými, boli jedným z predmetov sporov medzi veľvyslancami, z ktorých niektorí varovali pred nie celkom priaznivým vývojom nákazy v tomto regióne.

Hlavným kritériom pre to, aby sa konkrétna krajina dostala na zoznam, má byť počet novo nakazených, ktorý by nemal presiahnuť priemer EÚ.

Ten činí v súčasnosti 16 nakazených na 100 000 obyvateľov za dva týždne.

Na základe tejto požiadavky zatiaľ nebudú môcť do EÚ cestovať napríklad Američania, Rusi či Brazílčania.

Washington dal pritom tento týždeň najavo, že chce vyjednávať o vzájomnom otvorení hraníc s európskymi krajinami v najbližších týždňoch.

Práve recipročné povolenie vstupu pre svojich občanov požaduje európske spoločenstvo ako ďalšie kritérium pre zaradenie do zoznamu.

Skryť Vypnúť reklamu

Únijné krajiny sa snažia oživiť turistický ruch, ktorý tvrdo zasiahli jarné koronavírusové obmedzenia.

Odvetvia spojené s turistikou tvoria asi desatinu hrubého domáceho produktu (HDP) EÚ a niektoré štáty vyzvali na rýchlejšie otvorenie hraníc väčšiemu počtu mimoeurópskych turistov.

Mnohé krajiny však v obavách z druhej vlny nákazy vyzývajú k opatrnejšiemu postupu. Aj preto sa z pôvodne zvažovaných až piatich desiatok krajín zúžil prvý zoznam na necelú dvadsiatku.

Jeho prípadné rozširovanie budú zástupcovia krajín EÚ vyhodnocovať na základe aktuálnych epidemiologických údajov každé dva týždne.

Kontroly hraníc sú výhradne právomocou členských štátov a ak by niektorá únijná krajina so zoznamom nesúhlasila, môže teoreticky postupovať na vlastnú päsť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtařová: Rúško-klíma-gender náboženstvo

Nikdy nebol svet tak materiálno bohatý. Nikdy nebol život jednoduchší. A nikdy nebolo toľko psychickej nepohody a nezmyselných fóbií tam, kde sú totálne prebytočné. Klimaalarmizmus, #metoo, fanatický genderizmus, či rúškovanie.

Zahraničie

Históriu USA sa snaží zmazať nový krajne ľavicový fašizmus, myslí si Trump

"Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil americký prezident, dôkazy však nepripojil.

Americký prezident Donald Trump.
Európska únia

Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia

"Aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa a správna výchova, aby poľský štát zabezpečil práva detí, domnievam sa, že takýto zápis by mal existovať," vysvetlil.

Poľský prezident Andrzej Duda.
Zahraničie

V Stredozemnom mori takmer došlo k ozbrojenému konfliktu medzi Tureckom a Francúzskom

Dva štáty NATO na seba takmer zaútočili. Dôvodom bola podozrivá turecká obchodná loď, ktorá podľa Francúzov viezla napriek zákazu zbrane do Líbye. Merkelová to označila za veľmi závažný konflikt.

Ilustračná snímka.