SME
Sobota, 4. júl, 2020 | Meniny má ProkopKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský odstupuje z funkcie

"Vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra," povedal Lučanský s tým, že ich pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne a ich názory na viacero tém sú odlišné.

Minister Mikulec a Milan Lučanský. Minister Mikulec a Milan Lučanský. (Zdroj: SME)

BRATISLAVA - Prezident Policajného zboru Milan Lučanský odstupuje z funkcie. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu.

Informoval o tom v utorok na sociálnej sieti.

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) jeho žiadosť prijal.

Ako uviedol, nemá dôveru súčasného vedenia ministerstva vnútra a ono zase nemá tú jeho. Spolupráca podľa slov Lučanského musí byť založená na vzájomnom rešpekte.

"Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra," povedal s tým, že ich pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne a ich názory na viacero tém sú odlišné.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán," doplnil.

Lučanský poznamenal, že mu znemožňovali jeho prácu aj odoberaním právomocí v uplynulých mesiacoch. Zasahovať to malo až do bežného chodu Policajného zboru.

Podľa jeho informácií by mohli jeho príklad odchodu z polície nasledovať aj iní policajti, chce však aby zostali.

Padla aj otázka na jeho možnú účasť v novej politickej strane Petra Pellegriniho.

"Neviem, či som stotožnený s tým, že by som aktívne vstupoval do politiky," odpovedal Lučanský.

Svoj odchod takýmto spôsobom nečakal.

Okresanie kompetencií

Jedným z dôvodov odchodu je aj okresanie kompetencií zo strany nového vedenia rezortu vnútra, uviedol Lučanský na dnešnej tlačovej besede.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že mu napríklad nie je umožnené dosadzovať ľudí na uvoľnené pozície, akými sú napríklad posty krajských riaditeľov.

„Bol som vyškrtnutý aj z viacerých komisií,“ povedal Lučanský s tým, že takéto oznámenie mu prišlo emailom.

Zároveň zopakoval svoje dnešné vyhlásenie o tom, že nesúhlasí s politizáciou polície. Tiež sa mu nepáči, že mu niektorí predstavitelia vládnej koalície deklarujú nedôveru „na dennodennej báze“.

Pokiaľ ide o meno jeho možného nástupcu, Lučanský podľa vlastných slov počul viaceré mená, komentovať ich však nechce.

Služobný pomer aktuálneho šéfa polície v zbore by mal skončiť k 31. augustu, pričom podľa vlastných slov následne oznámi svoje prípadné ďalšie pôsobenie.

„Pánovi Lučanskému ďakujem a verím, že dokážeme konštruktívne fungovať aj zvyšné dva mesiace vzhľadom na náročné obdobie, pred ktorým stojíme v súvislosti s možnou druhou vlnou pandémie koronavírusu,“ uviedol minister.

Mikulec dnes zároveň zdôraznil, že po nástupe do funkcie vydal príkaz na zastavenie všetkých personálnych pohybov v policajnom zbore.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nebolo to namierené na pána Lučanského," uviedol v súvislosti s argumentom odchádzajúceho policajného prezidenta o oklieštení jeho kompetencii.

Mikulec tiež na brífingu povedal, že keď sa Lučanského dnes pýtal, kde vidí politizáciu policajného zboru ten "nevedel celkom odpovedať".

Pokiaľ ide o prípadného nástupcu Lučanského, Mikulec si mená zatiaľ podľa vlastných slov nechá pre seba. Koalícia podľa neho momentálne zároveň prehodnocuje spôsob, akým by mal byť vybraný nový šéf polície.

Pokiaľ by súčasná koalícia nestihla nového šéfa polície vybrať do konca augusta, keď Lučanský končí, podľa ministra vnútra je jednou z možností, že zbor dočasne povedie policajná viceprezidentka Jana Maškarová.

Pokiaľ ide o prípadnú výmenu šéfa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana, podľa Mikulca to nie je na programe dňa.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je šéf NAKA, ale uvidíme do budúcna," dodal minister vnútra.

Mikulec poďakoval Lučanskému za jeho prácu.

"Hoci sa s pánom Lučanským v mnohých témach zhodujeme, existuje aj viacero oblastí, v ktorých máme odlišný názor na to, ako by mal Policajný zbor vyzerať a fungovať," uviedol Mikulec.

Lučanský zastával funkciu policajného prezidenta od 1. júna 2018, keď nahradil Tibora Gašpara.

SR mala od svojho vzniku, vrátane Lučanského, 11 policajných prezidentov.

Policajného prezidenta vymenúva po zmenách, ktoré presadila bývalá vláda, na štyri roky minister na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru.

Na jeho ustanovenie do funkcie je teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtařová: Rúško-klíma-gender náboženstvo

Nikdy nebol svet tak materiálno bohatý. Nikdy nebol život jednoduchší. A nikdy nebolo toľko psychickej nepohody a nezmyselných fóbií tam, kde sú totálne prebytočné. Klimaalarmizmus, #metoo, fanatický genderizmus, či rúškovanie.

Zahraničie

Históriu USA sa snaží zmazať nový krajne ľavicový fašizmus, myslí si Trump

"Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil americký prezident, dôkazy však nepripojil.

Americký prezident Donald Trump.
Európska únia

Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia

"Aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa a správna výchova, aby poľský štát zabezpečil práva detí, domnievam sa, že takýto zápis by mal existovať," vysvetlil.

Poľský prezident Andrzej Duda.
Zahraničie

V Stredozemnom mori takmer došlo k ozbrojenému konfliktu medzi Tureckom a Francúzskom

Dva štáty NATO na seba takmer zaútočili. Dôvodom bola podozrivá turecká obchodná loď, ktorá podľa Francúzov viezla napriek zákazu zbrane do Líbye. Merkelová to označila za veľmi závažný konflikt.

Ilustračná snímka.