SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

USA pod paľbou. Americké mestá po nociach terorizujú rakety

Nikto nevie, kto stojí za raketami. Zdá sa, že tentoraz to snáď nebude ani Putin. Šíria sa však iné úvahy, napríklad, že je to útok na černochov.

Svetlice a ohňostroje lietali na policajtov aj počas protestov. Snímka je zo začiatku júna zo St. Louis.Svetlice a ohňostroje lietali na policajtov aj počas protestov. Snímka je zo začiatku júna zo St. Louis. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Salvy začínajú, akonáhle sa zotmie, a občas končí až nad ránom, takže Amerika je krajina pod raketovou paľbou.

Zatiaľ je pár ranených, medzi nimi trojročné dieťa s ťažkými popáleninami a jeden muž v kritickom stave. Tiež nejaké vyhorené autá, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Veľa ľudí má zaľahnuté uši a vačky pod očami, pretože podľa ich výrokov v médiách ich výbuchy ohlušujú a nedajú im spať podobne ako bubnová paľba deptala vojakov pri Verdune.

Ale toto sa deje naprieč Amerikou od New Yorku cez Ohio a Denver až po San Francisco, od Bostonu na severe cez Washington a Severnú Karolínu až po Miami dole na juhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Noci ohňostrojov a pyrotechniky, ktoré rozsvecujú oblohu nad americkými mestami, sú bizarným pokračovaním permanentnej krízy, ktorá začala koronavírusom a prešla v protesty sprevádzané podpaľačstvom a plienením.

Nikto nevie, čo za raketami je. Zdá sa, že tentoraz to snáď nebude ani Putin.

Nikto ani netvrdí, že ide o ohňostroje studenej občianskej vojny. Ale hovorí sa, že je to útok na černochov.

To viete, keď vám za oknom celú noc lietajú rakety, vymyslí váš zmučený mozog aj to, že vás iste ostreľuje vláda.

To je jedna z teórií, ktoré to majú vysvetliť.

Jedinou istotou zatiaľ je, že niečo také Amerika doteraz nezažila. Čísla sú neuveriteľné.

V New Yorku na krízovú linku od prvého júna volalo kvôli ohňostrojom skoro 13 000 ľudí, vlani v rovnakej dobe ich bolo len sedemnásť.

Skryť Vypnúť reklamu

V Bostone sa počet sťažností na rakety zvýšil štyridsaťkrát. V Denveri desaťkrát, v kalifornskej Pasadene štyrikrát a rovnako to má aj Dubuque v Iowe, v zapadnutom štáte kukurice a ošípaných.

Otázkou je, čo je za tým. Médiá to zvyčajne vysvetľujú tak, že sa ľudia chcú uvoľniť po napätí z koronavírusu a karantény. Neznie to však moc presvedčivo. Relaxácia vyzerá inak.

Navyše pyrotechnici tvrdia, že tieto ohňostroje sú na príliš profesionálnej úrovni.

Nie sú to delobuchy, aké si bežne kúpite pred oslavou detských narodenín. Padajú slová ako "extrémne sofistikované" či "prepracované zariadenia".

New York Times citoval jedného svedka, ktorý tvrdil, že ide o skutočné výbušniny. A CNN píše, že ide o nebezpečný fenomén.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia, ktorá je v mnohých mestách na rozpustenie, je nevyspatým občanom náhle dobrá, pretože niekde už zriaďuje protiraketové tímy, ktoré s nepriestrelnými vestami, prilbami a zbraňami, ktoré sa radu Američanov v posledných týždňoch tak nepáčili ako symboly policajnej brutality, ponáhľajú zasahovať na miesta , odkiaľ sú rakety odpaľované.

K tomu pátrajú po tom, odkiaľ sa tie hory pyrotechniky berú.

V kalifornskom San Bernardine objavili náklad rakiet o váhe viac ako jeden a pol tony. V Bronxe zatkli dvanásťčlenný gang obchodujúci s delobuchmi.

Rozbehli sa akcie ako z filmu: prezlečení agenti chodia a tvária sa, že na čierno kúpia rakety.

Tomu, že ide len o uvoľnenie po koronavíruse, sa v politikou vybičovanej Amerike nechce všetkým veriť.

A tak desaťtisíce ľudí zdieľali názor černošského spisovateľa Roberta Jonesa, že ohňostroje sú "koordinovaným útokom vládnych síl na čierne a hnedé komunity, s cieľom dezorientovať a destabilizovať hnutie Na čiernych životoch záleží".

Skryť Vypnúť reklamu

Jones verí, že vláda úmyselne zásobuje černochov pyrotechnikou, aby ich privykla na zvuk explózií, takže potom nespoznajú, až ich vláda začne ostreľovať skutočnými delami.

Na sieťach sa šíria zaručené správy o záhadných mužoch, ktorí predávajú rakety s neuveriteľnými zľavami. Ohňostroje vraj tiež tajne organizujú policajti, aby zase získali stratený kredit. Správy o raketách sú teda aj správou o stave Ameriky.

Možno nie je tak úplne nepresná. Existuje aj iné, prízemnejšie vysvetlenie.

Súvisí s tým, že demonštranti radi používali rakety ako zbrane k ostreľovaniu policajtov. Pálili často aj priamou paľbou. Medzi ľuďmi sa tak rýchlo ocitlo veľa pyrotechniky.

Obchodník s pyrotechnikou Bill Weimer povedal CNN, že takéto nákupy ako tento rok nezažil za 30 rokov v odbore.

Skryť Vypnúť reklamu

A teraz s ňou niektorí po nociach v časoch uvoľnených poriadkov strieľajú, aby si potvrdili, že ulica patrí im.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto
Zahraničie

V súvislosti s Navaľného návratom zadržali takmer 70 ľudí

Navaľnyj bol zadržaný po prílete do Moskvy pre vyhýbanie sa povinnosti hlásiť sa na väzenskej inšpekcii, ako mu to ukladajú podmienky stanovené súdom v rámci podmienečného trestu, oznámila Federálna služba pre výkon trestu.

Navaľného podporovateľov na letisku Vnukovo polícia zatkla.