Český exprezident Václav Klaus v priestoroch nemeckého parlamentu vystúpil s prejavom pred politikmi Alternatívy pre Nemecko (AfD).
Najsilnejšia opozičná strana, ktorú časti kvôli pravicovo radikálnym tendenciám sleduje kontrarozviedka, Klausa pozvala pri príležitosti nemeckého predsedníctva Európskej únii, ktoré odštartuje v stredu, píše server echo24.cz.
"Ako všetci vieme, prevezme Nemecko za pár hodín formálne (alebo nominálne) predsedníctvo Európskej únie. Ale len to nominálne predsedníctvo. Pre ľudí v ostatných, najmä menších členských krajinách EÚ, má Nemecko permanentné predsedníctvo," vyhlásil Klaus, podľa ktorého nie je tento okamih dôvodom k oslavám.
Dnešná Európska únia sa podľa sedemdesiatdeväťročného exprezidenta, ktorý k členom AfD hovoril v budove zvanej Paul-Löbe-Haus ležiacej vedľa historickej stavby Spolkového snemu, ukázala ako zlá cesta, ktorá nevedie k slobode, demokracii a priateľskej spolupráci európskych krajín.
Naopak, aktuálny program hospodárskej obnovy po koronavírusovej kríze navrhnutý Európskou komisiou v objeme 750 miliárd eur (asi 20 biliónov korún), ktorý počíta so spoločným ručením za peniaze požičané na finančných trhoch, je podľa Klausa jasným ohrozením existencie národných štátov v Európe a dnešnej formy európskej integrácie.
Pandémia je podľa bývalej hlavy štátu len zámienkou pre presadenie tohto plánu, v skutočnosti ide o ďalší krok k európskej unifikácii.
Klaus tiež tradične kritizoval multikulturalizmus, feminizmus či "globalizmus" a zároveň radikálne zmeny, ktoré prichádzajú v čase pandémie.
"Čo v posledných týždňoch zažívame - to prepisovanie histórie a ničenie pamätníkov a sôch dôležitých osobností našich národov, ktoré tu ešte nikdy nebolo - je tichá revolúcia, ktorá nás zničí. Verím, že to všetko AfD vie rovnako dobre ako ja, snáď ešte oveľa lepšie," podotkol tiež.
Klaus na pozvanie protiimigračného zoskupenia v Nemecku vystupuje opakovane.
Strana sa v posledných piatich rokoch prebojovala ako do Spolkového snemu, tak aj do parlamentov všetkých 16 spolkových krajín.
Nemecké úrady pred radikálnymi časťami AfD pritom stále častejšie varujú.
Napríklad v polovici júna začala kontrarozviedka vo východnej spolkovej krajine Brandenbursko sledovať tamojšiu AfD, pretože je "čiastočne úzko previazaná s pravicovo extrémistickými štruktúrami".
Na celoštátnej úrovni už v marci spolková kontrarozviedka rozhodla o sledovaní národoveckého Krídla (Der Flügel) vnútri AfD, pretože sa podľa nej potvrdilo podozrenie, že ide o zoskupenie s krajne pravicovým zameraním.
Krídlo sa síce medzitým formálne rozpustilo, tento prúd je však naďalej v AFD silne zastúpený. Jeho vedúcich politikov kontrarozviedka považuje za pravicových extrémistov.