SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Klaus v prejave pred AFD: Dnešná EÚ nevedie k slobode. Nastalá tichá revolúcia nás zničí

"Nemecko za pár hodín prevezme formálne predsedníctvo EÚ. Pre ľudí v najmä menších členských krajinách EÚ však má Nemecko permanentné predsedníctvo," vyhlásil Klaus, podľa ktorého nie je tento okamih dôvodom k oslavám.

Václav Klaus vystupuje často pred politikmi AfD. Momentka je z roku 2016.Václav Klaus vystupuje často pred politikmi AfD. Momentka je z roku 2016. (Zdroj: ČTK)

Český exprezident Václav Klaus v priestoroch nemeckého parlamentu vystúpil s prejavom pred politikmi Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Najsilnejšia opozičná strana, ktorú časti kvôli pravicovo radikálnym tendenciám sleduje kontrarozviedka, Klausa pozvala pri príležitosti nemeckého predsedníctva Európskej únii, ktoré odštartuje v stredu, píše server echo24.cz.

"Ako všetci vieme, prevezme Nemecko za pár hodín formálne (alebo nominálne) predsedníctvo Európskej únie. Ale len to nominálne predsedníctvo. Pre ľudí v ostatných, najmä menších členských krajinách EÚ, má Nemecko permanentné predsedníctvo," vyhlásil Klaus, podľa ktorého nie je tento okamih dôvodom k oslavám.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešná Európska únia sa podľa sedemdesiatdeväťročného exprezidenta, ktorý k členom AfD hovoril v budove zvanej Paul-Löbe-Haus ležiacej vedľa historickej stavby Spolkového snemu, ukázala ako zlá cesta, ktorá nevedie k slobode, demokracii a priateľskej spolupráci európskych krajín.

Naopak, aktuálny program hospodárskej obnovy po koronavírusovej kríze navrhnutý Európskou komisiou v objeme 750 miliárd eur (asi 20 biliónov korún), ktorý počíta so spoločným ručením za peniaze požičané na finančných trhoch, je podľa Klausa jasným ohrozením existencie národných štátov v Európe a dnešnej formy európskej integrácie.

Pandémia je podľa bývalej hlavy štátu len zámienkou pre presadenie tohto plánu, v skutočnosti ide o ďalší krok k európskej unifikácii.

Klaus tiež tradične kritizoval multikulturalizmus, feminizmus či "globalizmus" a zároveň radikálne zmeny, ktoré prichádzajú v čase pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

"Čo v posledných týždňoch zažívame - to prepisovanie histórie a ničenie pamätníkov a sôch dôležitých osobností našich národov, ktoré tu ešte nikdy nebolo - je tichá revolúcia, ktorá nás zničí. Verím, že to všetko AfD vie rovnako dobre ako ja, snáď ešte oveľa lepšie," podotkol tiež.

Klaus na pozvanie protiimigračného zoskupenia v Nemecku vystupuje opakovane.

Strana sa v posledných piatich rokoch prebojovala ako do Spolkového snemu, tak aj do parlamentov všetkých 16 spolkových krajín.

Nemecké úrady pred radikálnymi časťami AfD pritom stále častejšie varujú.

Napríklad v polovici júna začala kontrarozviedka vo východnej spolkovej krajine Brandenbursko sledovať tamojšiu AfD, pretože je "čiastočne úzko previazaná s pravicovo extrémistickými štruktúrami".

SkryťVypnúť reklamu

Na celoštátnej úrovni už v marci spolková kontrarozviedka rozhodla o sledovaní národoveckého Krídla (Der Flügel) vnútri AfD, pretože sa podľa nej potvrdilo podozrenie, že ide o zoskupenie s krajne pravicovým zameraním.

Krídlo sa síce medzitým formálne rozpustilo, tento prúd je však naďalej v AFD silne zastúpený. Jeho vedúcich politikov kontrarozviedka považuje za pravicových extrémistov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu