SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Klaus v prejave pred AFD: Dnešná EÚ nevedie k slobode. Nastalá tichá revolúcia nás zničí

"Nemecko za pár hodín prevezme formálne predsedníctvo EÚ. Pre ľudí v najmä menších členských krajinách EÚ však má Nemecko permanentné predsedníctvo," vyhlásil Klaus, podľa ktorého nie je tento okamih dôvodom k oslavám.

Václav Klaus vystupuje často pred politikmi AfD. Momentka je z roku 2016.Václav Klaus vystupuje často pred politikmi AfD. Momentka je z roku 2016. (Zdroj: ČTK)

Český exprezident Václav Klaus v priestoroch nemeckého parlamentu vystúpil s prejavom pred politikmi Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Najsilnejšia opozičná strana, ktorú časti kvôli pravicovo radikálnym tendenciám sleduje kontrarozviedka, Klausa pozvala pri príležitosti nemeckého predsedníctva Európskej únii, ktoré odštartuje v stredu, píše server echo24.cz.

"Ako všetci vieme, prevezme Nemecko za pár hodín formálne (alebo nominálne) predsedníctvo Európskej únie. Ale len to nominálne predsedníctvo. Pre ľudí v ostatných, najmä menších členských krajinách EÚ, má Nemecko permanentné predsedníctvo," vyhlásil Klaus, podľa ktorého nie je tento okamih dôvodom k oslavám.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnešná Európska únia sa podľa sedemdesiatdeväťročného exprezidenta, ktorý k členom AfD hovoril v budove zvanej Paul-Löbe-Haus ležiacej vedľa historickej stavby Spolkového snemu, ukázala ako zlá cesta, ktorá nevedie k slobode, demokracii a priateľskej spolupráci európskych krajín.

Naopak, aktuálny program hospodárskej obnovy po koronavírusovej kríze navrhnutý Európskou komisiou v objeme 750 miliárd eur (asi 20 biliónov korún), ktorý počíta so spoločným ručením za peniaze požičané na finančných trhoch, je podľa Klausa jasným ohrozením existencie národných štátov v Európe a dnešnej formy európskej integrácie.

Pandémia je podľa bývalej hlavy štátu len zámienkou pre presadenie tohto plánu, v skutočnosti ide o ďalší krok k európskej unifikácii.

Klaus tiež tradične kritizoval multikulturalizmus, feminizmus či "globalizmus" a zároveň radikálne zmeny, ktoré prichádzajú v čase pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čo v posledných týždňoch zažívame - to prepisovanie histórie a ničenie pamätníkov a sôch dôležitých osobností našich národov, ktoré tu ešte nikdy nebolo - je tichá revolúcia, ktorá nás zničí. Verím, že to všetko AfD vie rovnako dobre ako ja, snáď ešte oveľa lepšie," podotkol tiež.

Klaus na pozvanie protiimigračného zoskupenia v Nemecku vystupuje opakovane.

Strana sa v posledných piatich rokoch prebojovala ako do Spolkového snemu, tak aj do parlamentov všetkých 16 spolkových krajín.

Nemecké úrady pred radikálnymi časťami AfD pritom stále častejšie varujú.

Napríklad v polovici júna začala kontrarozviedka vo východnej spolkovej krajine Brandenbursko sledovať tamojšiu AfD, pretože je "čiastočne úzko previazaná s pravicovo extrémistickými štruktúrami".

Skryť Vypnúť reklamu

Na celoštátnej úrovni už v marci spolková kontrarozviedka rozhodla o sledovaní národoveckého Krídla (Der Flügel) vnútri AfD, pretože sa podľa nej potvrdilo podozrenie, že ide o zoskupenie s krajne pravicovým zameraním.

Krídlo sa síce medzitým formálne rozpustilo, tento prúd je však naďalej v AFD silne zastúpený. Jeho vedúcich politikov kontrarozviedka považuje za pravicových extrémistov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Kardinál Pell sa vráti do Ríma, oznámila jeho hovorkyňa

Pell, ktorý od svojho prepustenia z väzenia, kde strávil rok, žil v kňazskom seminári v Sydney, pápežovi Františkovi v súvislosti s tým, že kardinála Becciu primäl k odstúpeniu, poďakoval a zagratuloval mu.

Kardinál George Pell.
Slovensko

Pribudlo 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov stúpol na 45

Laboratóriá urobili v pondelok 2 561 testov.

Ilustračná fotografia.
Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.