SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Agentúra schválila akreditačné štandardy pre vysoké školy

Podľa týchto štandardov budú akreditované vysoké školy v budúcnosti. Vysoké školy budú mať od septembra dva roky na to, aby zosúladili všetky svoje vnútorné predpisy s novými požiadavkami.

Predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer.Predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer. (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

BRATISLAVA - Výkonná rada Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) schválila vo štvrtok na svojom zasadnutí akreditačné štandardy pre vysoké školy.

Vo štvrtok počas tlačovej konferencie to uviedol predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer s tým, že účinné budú od 1. septembra.

"Ide o zásadný zlom, pretože podľa týchto štandardov budú akreditované vysoké školy v budúcnosti. Nahrádzajú teda kritéria akreditačnej komisie, ktorá končila v decembri 2019," poznamenal Redhammer.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysoké školy budú mať od septembra dva roky na to, aby zosúladili všetky svoje vnútorné predpisy s novými požiadavkami.

"Keď to urobia skôr, oznámia agentúre, že zosúladili vnútorné predpisy so štandardami. Od tohto momentu musia všetky pravidlá bežať v súlade s nimi a my ich budeme posudzovať podľa nich," vysvetlil Redhammer.

Ako dodal, vysoké školy musia najneskôr do konca roka 2024 požiadať o prvú akreditáciu v súlade s novými štandardami.

Pri vytváraní akreditačných štandardov sa zohľadnilo cez 1200 pripomienok.

"Najzásadnejšou vecou bude vypracovanie a prijatie takzvaného vnútorného systému zabezpečovania kvality na vysokej škole, v ktorej musia definovať všetky vnútorné mechanizmy, ale aj grémia, ktoré budú strážiť kvalitu," poznamenal Redhammer.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej vysvetlil, na každej vysokej škole by mala pribudnúť akreditačná komisia a pravidlá, podľa ktorých musia vysoké školy robiť všetko preto, aby študenti, absolventi a ich vzdelávanie bolo kvalitné.

Nové štandardy zdôrazňujú zodpovednosť vysokých škôl za kvalitu poskytovaného vzdelávania a vytvárajú mechanizmy na jeho sústavné zlepšovanie.

Redhammer tvrdí, že členovia SAAVŠ sú presvedčení o tom, že kladú vyššiu náročnosť na kritéria ako tomu bolo doteraz. Štandardy podľa neho rešpektujú rôznorodosť škôl, študentov či študijných programov.

"Odklonili sme sa od formálnych kritérií a väčšiu váhu prikladáme posudzovateľom, ktorí budú posudzovať štandardy," povedal Redhammer.

Nové štandardy sú zamerané na kvalitu vnútorného systému zabezpečenia kvality vzdelávania vysokých škôl, na akreditáciu študijných programov a na akreditáciu práv habilitačných a inauguračných konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda výkonnej rady SAAVŠ poznamenal, že Slovensko potrebuje zvýšiť atraktívnosť vysokých škôl.

Redhammer nevedel povedať, či bude vysokých škôl menej. Ako dodal, môže sa stať, že problém môžu mať aj školy, o ktorých by to nikto nepovedal. Naopak, SAAVŠ si je istá, že bude menej študijných programov.

"To, ktoré zaniknú, nevieme. Bude to závisieť od vysokých škôl, bude to ich rozhodnutie," uzavrel.

SAAVŠ je nezávislá akreditačná agentúra, ktorej poslaním je prispievať k zvyšovaniu kvality vysokoškolského vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

15m
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

2 h
Prílet poľských lekárov a zdravotníkov na víkendové skríngové testovanie na Slovensku.

Na bratislavskom letisku pristálo v piatok 65 z nich, ďalších 60 prichádza na Kysuce a Oravu, ostatní do okolia Starej Ľubovne.

4 h
Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

7 h