SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Agentúra schválila akreditačné štandardy pre vysoké školy

Podľa týchto štandardov budú akreditované vysoké školy v budúcnosti. Vysoké školy budú mať od septembra dva roky na to, aby zosúladili všetky svoje vnútorné predpisy s novými požiadavkami.

Predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer.Predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer. (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

BRATISLAVA - Výkonná rada Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) schválila vo štvrtok na svojom zasadnutí akreditačné štandardy pre vysoké školy.

Vo štvrtok počas tlačovej konferencie to uviedol predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer s tým, že účinné budú od 1. septembra.

"Ide o zásadný zlom, pretože podľa týchto štandardov budú akreditované vysoké školy v budúcnosti. Nahrádzajú teda kritéria akreditačnej komisie, ktorá končila v decembri 2019," poznamenal Redhammer.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysoké školy budú mať od septembra dva roky na to, aby zosúladili všetky svoje vnútorné predpisy s novými požiadavkami.

"Keď to urobia skôr, oznámia agentúre, že zosúladili vnútorné predpisy so štandardami. Od tohto momentu musia všetky pravidlá bežať v súlade s nimi a my ich budeme posudzovať podľa nich," vysvetlil Redhammer.

Ako dodal, vysoké školy musia najneskôr do konca roka 2024 požiadať o prvú akreditáciu v súlade s novými štandardami.

Pri vytváraní akreditačných štandardov sa zohľadnilo cez 1200 pripomienok.

"Najzásadnejšou vecou bude vypracovanie a prijatie takzvaného vnútorného systému zabezpečovania kvality na vysokej škole, v ktorej musia definovať všetky vnútorné mechanizmy, ale aj grémia, ktoré budú strážiť kvalitu," poznamenal Redhammer.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej vysvetlil, na každej vysokej škole by mala pribudnúť akreditačná komisia a pravidlá, podľa ktorých musia vysoké školy robiť všetko preto, aby študenti, absolventi a ich vzdelávanie bolo kvalitné.

Nové štandardy zdôrazňujú zodpovednosť vysokých škôl za kvalitu poskytovaného vzdelávania a vytvárajú mechanizmy na jeho sústavné zlepšovanie.

Redhammer tvrdí, že členovia SAAVŠ sú presvedčení o tom, že kladú vyššiu náročnosť na kritéria ako tomu bolo doteraz. Štandardy podľa neho rešpektujú rôznorodosť škôl, študentov či študijných programov.

"Odklonili sme sa od formálnych kritérií a väčšiu váhu prikladáme posudzovateľom, ktorí budú posudzovať štandardy," povedal Redhammer.

Nové štandardy sú zamerané na kvalitu vnútorného systému zabezpečenia kvality vzdelávania vysokých škôl, na akreditáciu študijných programov a na akreditáciu práv habilitačných a inauguračných konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda výkonnej rady SAAVŠ poznamenal, že Slovensko potrebuje zvýšiť atraktívnosť vysokých škôl.

Redhammer nevedel povedať, či bude vysokých škôl menej. Ako dodal, môže sa stať, že problém môžu mať aj školy, o ktorých by to nikto nepovedal. Naopak, SAAVŠ si je istá, že bude menej študijných programov.

"To, ktoré zaniknú, nevieme. Bude to závisieť od vysokých škôl, bude to ich rozhodnutie," uzavrel.

SAAVŠ je nezávislá akreditačná agentúra, ktorej poslaním je prispievať k zvyšovaniu kvality vysokoškolského vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Orave a v Bardejove otestovali 140 945 ľudí, 5594 bolo infekčných

Počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta. Pilotný projekt podľa Matoviča potvrdil opodstatnenosť celoplošného testovania.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Slovensku.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných sa zvýšil o ďalších 1 312 osôb

Vyšetrili 6175 ľudí, pomer nakazených k vyšetreným prekročil 20 percent.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik aj expolicajný funkcionár budú stíhaní väzobne

Súd neprijal peňažnú záruku ponúknutú manželkou obvineného Dušana Kováčika a ani jeho písomný sľub.

NAKA zadržala Dušana Kováčika.
Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.