Americká Univesity of Massachusetts-Lowell vyhodila dekanku ošetrovateľského odboru Leslie Neal-Boylanovú.
Došlo k tomu po tom, čo v emaile vyjadrila znepokojenie ohľadom násilia voči ľuďom čiernej pleti, píše server echo24.cz.
Okrem iného však napísala, že neplatí len, že záleží na životoch černošských občanov "Black Lives Matter", ale dodala, že záleží na každom živote ( "Everyone 's Lives Matter).
Na udalosť upozornila okrem iných stanica Fox News.
Leslie Neal-Boylanová pôsobila ako dekanka od vlaňajšieho septembra. Minulý mesiac bola však zo školy náhle vyhodená kvôli svojmu emailu adresovaného 2. júna komunite ošetrovateľských škôl.
Ten univerzita označila ako urážlivý a dekanku prepustila.
"Píšem, aby som vyjadrila svoje znepokojenie a odsúdila nedávne násilné činy proti ľuďom inej farby pleti. Nedávne udalosti pripomínajú tragickú históriu rasizmu a zaujatosti, ktoré sa v tejto krajine stále darí," stálo v úvode emailu.
Ďalej v ňom dekanka uviedla, že budúcnosť amerického národa by mohla byť zúfalá, ak sa spoločnosť nepostaví proti násiliu všeobecne.
"BLACK LIVES MATTER, ale tiež EVERYONE`S LIVES MATTER," napísala doslova.
Nikto by sa podľa nej nemal triafať do nikoho kvôli jeho zovňajšku alebo presvedčeniu.
Email Neal-Boylanovej bol však rýchlo zverejnený na školskom twitteri užívateľkou menom Haley.
Tá ho označila ako štvavý a obmedzený práve kvôli názoru dekanky, že záleží na životoch všetkých a že by sme sa nemali obmedzovať len na černochov.
Loading
...
Univerzita na Twitteri poďakovala za upozornenie na email dekanky a hovorkyňa vydala oficiálne vyhlásenie.
"Univerzita po 10 mesiacoch 19. júna ukončila zamestnanecký pomer doktorky Neal-Boylanovej. Rovnako ako u všetkých podobných rozhodnutí bolo urobené v najlepšom záujme univerzity a študentov," uviedla ďalej.
Prepustená dekanka reagovala na celú kauzu s tým, že bola prepustená, bez toho aby dostala priestor sa k nešťastne interpretovanému emailu vyjadriť.
Neal-Boylanová nebola prvým človekom, ktorý bol odstavený pre náznak kritiky hnutia Black Lives Matter.
V poslednej dobe išlo napríklad aj o riaditeľku strednej školy vo Vermonte, ktorá napísala na Facebook "To, že všade nenosím transparent Black Lives Matter, by nemalo znamenať, že som rasistka."
Podľa niektorých je však hovoriť "All lives matter" implicitným odmietnutím hesla rovnomenného hnutia Black Lives Matter.
Hnutie Black Lives Matter sa podieľa na organizovaní protestov proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vyvolala májová smrť George Floyda po neprimeranom policajnom zákroku.
Policajt mu kľačal takmer deväť minút na krku, hoci Floyd sa sťažoval, že nemôže dýchať, a následne zomrel. Protesty sa po Spojených štátoch konali aj v rade ďalších krajín.