SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Univerzita vyhodila dekanku. Napísala v emaile, že na každom živote záleží

Nabonzovala ju užívateľka twitteru s tým, že email je štvavý a obmedzený. S dekankou rozviazali pomer so slovami, že je to pre dobro univerzity a jej študentov. Bez toho, aby sa dekanka mohla brániť...

Dekanka Leslie Neal-Boylanová.Dekanka Leslie Neal-Boylanová. (Zdroj: Twitter )


Americká Univesity of Massachusetts-Lowell vyhodila dekanku ošetrovateľského odboru Leslie Neal-Boylanovú.

Došlo k tomu po tom, čo v emaile vyjadrila znepokojenie ohľadom násilia voči ľuďom čiernej pleti, píše server echo24.cz.

Okrem iného však napísala, že neplatí len, že záleží na životoch černošských občanov "Black Lives Matter", ale dodala, že záleží na každom živote ( "Everyone 's Lives Matter).

Na udalosť upozornila okrem iných stanica Fox News.

Leslie Neal-Boylanová pôsobila ako dekanka od vlaňajšieho septembra. Minulý mesiac bola však zo školy náhle vyhodená kvôli svojmu emailu adresovaného 2. júna komunite ošetrovateľských škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten univerzita označila ako urážlivý a dekanku prepustila.

"Píšem, aby som vyjadrila svoje znepokojenie a odsúdila nedávne násilné činy proti ľuďom inej farby pleti. Nedávne udalosti pripomínajú tragickú históriu rasizmu a zaujatosti, ktoré sa v tejto krajine stále darí," stálo v úvode emailu.

Ďalej v ňom dekanka uviedla, že budúcnosť amerického národa by mohla byť zúfalá, ak sa spoločnosť nepostaví proti násiliu všeobecne.

"BLACK LIVES MATTER, ale tiež EVERYONE`S LIVES MATTER," napísala doslova.

Nikto by sa podľa nej nemal triafať do nikoho kvôli jeho zovňajšku alebo presvedčeniu.

Email Neal-Boylanovej bol však rýchlo zverejnený na školskom twitteri užívateľkou menom Haley.

Tá ho označila ako štvavý a obmedzený práve kvôli názoru dekanky, že záleží na životoch všetkých a že by sme sa nemali obmedzovať len na černochov.

Skryť Vypnúť reklamu


Univerzita na Twitteri poďakovala za upozornenie na email dekanky a hovorkyňa vydala oficiálne vyhlásenie.

"Univerzita po 10 mesiacoch 19. júna ukončila zamestnanecký pomer doktorky Neal-Boylanovej. Rovnako ako u všetkých podobných rozhodnutí bolo urobené v najlepšom záujme univerzity a študentov," uviedla ďalej.

Prepustená dekanka reagovala na celú kauzu s tým, že bola prepustená, bez toho aby dostala priestor sa k nešťastne interpretovanému emailu vyjadriť.

Neal-Boylanová nebola prvým človekom, ktorý bol odstavený pre náznak kritiky hnutia Black Lives Matter.

V poslednej dobe išlo napríklad aj o riaditeľku strednej školy vo Vermonte, ktorá napísala na Facebook "To, že všade nenosím transparent Black Lives Matter, by nemalo znamenať, že som rasistka."

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa niektorých je však hovoriť "All lives matter" implicitným odmietnutím hesla rovnomenného hnutia Black Lives Matter.

Hnutie Black Lives Matter sa podieľa na organizovaní protestov proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vyvolala májová smrť George Floyda po neprimeranom policajnom zákroku.

Policajt mu kľačal takmer deväť minút na krku, hoci Floyd sa sťažoval, že nemôže dýchať, a následne zomrel. Protesty sa po Spojených štátoch konali aj v rade ďalších krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.