SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Šedí vlci vo viedenských uliciach

Turecké konflikty sú už v Rakúsku samozrejmosťou. A krajne pravicová turecká skupina Šedí vlci nemá v programe naozaj nič potešujúceho.

Šedí vlci, ilustračné foto.Šedí vlci, ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Na úvod krátky fiktívny dialóg:

"Nedovolíme, aby sa do Rakúska prelievali turecké konflikty," vyhlasuje rakúsky premiér Sebastian Kurz.

"Neskoro," lakonicky odpovedá komentátor Marian Kechlibar.

Tak sa nám u južných susedov odohráva zaujímavý kvas, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Na demonštráciu Kurdov a priaznivcov Antify zareagovali tureckí nacionalisti z hnutia Šedých vlkov a od tej chvíle panovalo vo viedenskej štvrti Favoriten určité napätie.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr pár videí:

Načítavam video...


Demonštrácia Kurdov a Antify...

Načítavam video...

... a Siví vlci v akcii.

Spravodajstvo rakúskej verejnoprávnej televízie k veci.

Načítavam video...


Krátke predstavenie dôležitých pojmov:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Favoriten - mestská štvrť Viedne. Podiel cudzincov na obyvateľstve vysoký a rýchlo sa zvyšujúci (2001: 16,5%, 2016: 32,8%). Najviac je Srbov, druhá najpočetnejšia komunita sú Turci.

Na pomery Viedne a Rakúska všeobecne je tu nadpriemerná nezamestnanosť, v roku 2018 sa vyše 20-tisíc ľudí hlásilo ako nezamestnaní, teda vyše 10% dospelého obyvateľstva. To okrem iného znamená, že nie je až tak ťažké narýchlo zorganizovať nejaký ten dav. (Pozri ďalej, čo k tomu hovorí rakúska polícia.)

Štvrť Favoriten sa svojho času dostala do médií, keď jeden z politických spojencov Viktora Orbána, János Lázár, natočil v marci 2018 (mesiac pred maďarskými voľbami) nie príliš lichotivé video z jej ulíc.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Realita je málinko zložitejšia ako tento predvolebný spot, vo Favoriten žije aj veľa Balkáncov, ktorí sa rakúskemu životu prispôsobili.

Ale súčasný konflikt v uliciach naznačuje, že tých diskordantných až problémových je dosť na to, aby dostali inokedy nenápadnú Viedeň aj na stránky New York Times.

Ernst-Kirchweger-Haus - stredobod potýčok, tzv. autonómne centrum, jeden z bračekov pražskej Kliniky, berlínskej Rigaer Strasse alebo hamburskej Červenej Flory. Kedysi Komenského škola pre české a slovenské deti, neskôr objekt Komunistickej strany Rakúska, dnes teda anarchistické headquarters.

Šedí vlci (Bozkurtlar) - turecká nacionalistická organizácia s metastázami po pol Európy a Ázie. Doma v Turecku si dobre rozumejú so stranou MHP, ktorá momentálne s Erdoganovou AKP tvorí politickú koalíciu. Charakter hnutia sa dá pochytiť z prísahy, ktorú skladajú jej mladí členovia, takzvaní idealisti.

SkryťVypnúť reklamu

"V mene Alaha, koránu, vlasti a vlajky prisaháme. Naši mučeníci a frontoví bojovníci nech sú si istí. My, idealistická turecká mládež, budeme bojovať proti komunizmu, kapitalizmu, fašizmu a všetkým druhom imperializmu. Náš boj povedieme až do posledného muža, do posledného dychu, až do chvíle, než bude zriadená velkoturecká ríša (Turan, pozn. MK). My, idealistická turecká mládež, necúvne, nezaváhame, dosiahneme svoje ciele. Kiež Alah ochráni a povznesie Turkami. Amen. " (zdroj, preklad z nemčiny, pôvodne nájdené na starých stránkach nemeckej kontrarozveidky v Bádensku-Württembersku.)

(Koho prekvapuje to zdanlivo kresťanské "Amen" na konci: používa sa aj v islame.)

Šedí vlci majú v Rakúsku celkom dvadsať pobočiek, ktoré dohromady tvoria celorakúsku federácu. V susednom Nemecku sú Siví vlci považovaní za najväčšiu krajne pravicovú organizáciu. (BPB, ktorá to uvádza, patrí pod spolkové ministerstvo vnútra.)

SkryťVypnúť reklamu

Aktívni sú aj vo Švajčiarsku, kde pomáhali zháňať hlasy švajčiarskych Turkov pred prezidentskými voľbami v Turecku a takisto sa v roku 2015 pustili do pouličných bojov s Kurdmi v hlavnom meste Berne.

Pozdrav Šedých vlkov, tzv. Wolfgruss, je v Rakúsku zakázaný, ale pohľadom na videozáznam z ich demonštrácie možno usúdiť, že si z toho ich priaznivci veľa nerobia.

A podpredseda viedenskej polície Franz Eigner poznamenal k ich aktivite zaujímavú vec: sú až veľmi dobre organizovaní, dokážu zvolať "tvrdé jadro" niekoľkých stoviek mladých mužov na určité miesto v priebehu pár minút a zaútočiť železnými tyčami, pyrotechnikou a hádzaním fliaš. Pre políciu je potom ťažkou úlohou im v tom zabrániť a ochrániť napadnutých.

Rakúska vláda násilnosti odsúdila a kancelár Kurz, ako aj minister vnútra Nehammer (obaja ÖVP) vyhlásili, že turecké konflikty sa nesmú prelievať na rakúsku pôdu.

SkryťVypnúť reklamu

Úprimne: zaujímalo by ma, ako si to predstavujú. Ja mám síce voči Kurzovým politickým schopnostiam rešpekt, ale vnútroturecké konflikty boli do Rakúska importované už v čase, keď jeho hlavným životným záujmom bol cumlík, a to zároveň s príslušnou kultúrou a obyvateľstvom.

Prenos konfliktu prebehol, teraz je skôr otázka, ako udržať situáciu pod kontrolou.

Toto nebude jednoduché vyriešiť, najmä v situácii, keď západná civilizácia natoľko pochybuje sama o sebe, že po imigrantoch chce vágnu integráciu - aj tak hocikedy neúspešne - ale nesnažia sa ich asimilovať, čo v skorších dobách fungovalo celkom dobre, aj keď nie nevyhnutne vždy.

(Skúste si len spočítať, koľko Nemcov nosí poľské priezvisko, alebo koľko Britov priezvisko francúzske.)

Pokiaľ sa Turek vo Viedni cíti ako Turek a hovorí po turecky, dovtedy ho pravdepodobne budú zaujímať správy zo starej vlasti, ktoré si dnes veľmi ľahko prečíta na internete, alebo zhliadne na nejakej tureckej satelitnej televízii. A to isté platí pre ostatné etniká.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto situácii, keď sa nám svet scvrkol na globálnu dedinu, by tá asimilácia bola naopak potrebná viac než predtým. Až v momente, keď sa potomkovia už ani nenaučia reč svojich predkov, prestanú byť súčasťou širšej politickej komunity a riešiť, čo sa práve zomlelo tisíc kilometrov ďaleko.

Rovnako propagandistické kampane zo starej vlasti (a Turecko sa o pôsobenie medzi krajanmi dosť snaží, napríklad pomocou náboženských úradov) by tak stratili na účinnosti.

Lenže to vyžaduje určité civilizačné sebavedomie. Vlastne sa úplne nečudujem tomu, že pre niektorých mladých Turkov môžu byť Siví vlci príťažliví. Dávajú im identitu, na ktorú môžu byť vnútorne hrdí.

Kým byť postmoderným Rakúšanom znamená hľadať na sebe hlavne hnidy, prípadne pátrať po tom, kto koho zákerne diskriminuje. A to pre človeka zvonku zase tak príťažlivé nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Stojí za to si všimnúť, že tomuto problému sme sa v ČR zatiaľ vyhli na základe čistého šťastia. Pokiaľ sa mu máme vyhýbať aj naďalej, nemôžeme sa na to šťastie spoliehať večne.

Rovnako ako Francúzsko, Nemecko či Holandsko, aj u nás sme pociťovali nedostatok pracovnej sily. To sa prejavilo prílivom ľudí z cudziny. Na rozdiel od vyššie zmienených sme zatiaľ mali vyslovené šťastie v tom, že z historických dôvodov (železná opona) išlo v prípade ČR najmä o Ukrajincov, Vietnamcov či obyvateľov susedných krajín (Slovensko, Poľsko).

Spoločne s ľuďmi vždy prichádzajú aj ich kultúry, ku ktorým patria aj staré, hocikedy dedičné konflikty. (Trebárs práve ten kurdsko-turecký.)

Máme šťastie v tom, že v prípade našich imigračných prúdov sa zatiaľ žiadne také konflikty neskrížili a nespôsobili explozívny mix, ani medzi sebou, ani s pôvodným obyvateľstvom.

SkryťVypnúť reklamu

Ale žiadna samozrejmosť to nie je a znepokojuje ma, ako málo sa k tomu súčasní politici vyjadrujú. Ako by to ako samozrejmosť brali.

Momentálne síce máme koronavírusovú recesiu, takže dopyt po pracovnej sile poklesol, ale konjunktúra zase raz príde a s ňou volanie po vízach pre lacnú pracovnú silu.

Bol by som veľmi potešený, keby sa zástupcovia jednotlivých strán v parlamente zišli, dokázali aspoň na chvíľu odložiť tému "Babiš-antibabiš", a vypracovali nejaké spoločné memorandum o tom, ako sa v tomto prípade bude do budúcna postupovať.

Aby nedošlo k drastickej zmene len preto, že voľby dopadli inak, než sa čakalo.

Stačilo by to pojať úplne jednoducho a pragmaticky, treba zoznamom: Vietnam áno, Pakistan nie. Thajsko áno, Alžírsko nie ...

SkryťVypnúť reklamu

Aj takáto jednoduchá schéma pre budúcnosť by bola ďaleko užitočnejšia než to, čo máme teraz, a problémy viedenského (či stuttgartského) typu by sme si mohli ušetriť. Prevencia je vždy jednoduchšie ako liečba.

Ale neviem, ako ich k tomu potlačiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu