SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
ANALÝZA

Médiá popisovali zónu lásky, v Seattli sa pritom strieľali ľudia

Mierumilovnosť v praxi vyzerá asi takto: na území "zóny" sa tento rok stalo 67 závažných zločinov, väčšina v júni, zatiaľ čo vlani ich bolo za celý rok len 37.

Polícia sa vrátila do východného okrsku v Seattli v stredu skoro ráno. Našla tam neporiadok a posprejované budovy.Polícia sa vrátila do východného okrsku v Seattli v stredu skoro ráno. Našla tam neporiadok a posprejované budovy. (Zdroj: SITA/AP)

SEATTLE - Aj vo chvíli, keď sa v "autonómnej zóne" v Seattli ľudia strieľali, politici a médiá pokračovali v popisovaní vzorového protestu, idylického obrazu mieru a pokoja bez brutálnej polície, píše milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idens.cz.

"Už týždne tu máme neuveriteľne mierumilovnú demonštráciu," tvrdila ešte nedávno starostka mesta Jenny Durkanová.

To už v zóne boli dvaja zastrelení a dvaja postrelení. Počas posledného týždňa tam vypukli prinajmenšom štyri prestrelky.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia včera zverejnila štvorminútový zostrih, na ktorom sa v uliciach pohybujú ozbrojenci a v tme sú vidieť záblesky výstrelov, zatiaľ čo okolo sa kryjú ľudia.

"Oblasť sa stala miestom bezvládia a brutality," povedala šéfka polície Carmen Bestová.

Podľa včerajších súčtov denníka Wall Street Journal vyzerá mierumilovnosť v praxi asi takto: na území "zóny" sa tento rok stalo 67 závažných zločinov, väčšina v júni, zatiaľ čo vlani ich bolo za celý rok len 37.

Závažných násilných trestných činov bolo jedenásť, zatiaľ čo vlani za celý rok len dva.

Lúpeží, aspoň tých nahlásených, bolo šesť. Vlani za celý rok to bola nula.

Hneď na začiatku existencie zóny sa hovorilo o tom, že usadlíkom povedali, že budú platiť novým pánom "dane". Ale pretože to z pochopiteľných dôvodov nikto nechcel potvrdiť na kameru, médiá to zmietli ako ohováranie ojedinelého projektu komúny bez násilia.

Skryť Vypnúť reklamu

Zóna vznikla, keď polícia musela ustúpiť po útokoch demonštrantov a rozkazu starostky.

Zrodila sa legenda, že v uliciach panuje pokoj. A legendu bolo treba kŕmiť, takže médiá písali o festivalovej atmosfére, hudbe v uliciach, lete lásky či vzniku zeleninárskej záhradky, pretože ružové zajtrajšky musia dnes byť aj zelené.

Prispievalo to k šíreniu mýtu, že za násilie a kriminalitu v amerických uliciach môže vlastne polícia. Keď sa zruší alebo aspoň zoškrtá, bude hneď viac občianskeho šťastia.

Teraz celkový dojem z ulíc označovaných za zárodok novej spoločnosti opísala policajná šéfka Bestová takto:

"Keď som kráčala štvrťou, bola som ohromená množstvom graffiti, odpadu a škôd na majetku. Ľudia vychádzali z domov a radostne policajtom ďakovali."

Skryť Vypnúť reklamu

Tá veta znie ako z čítanky o vstupe červenoarmejcov do oslobodenej Prahy:

Bestová iste obhajuje záujmy polície, pretože sa starostkovou benevolenciou od začiatku nesúhlasila.

Ale aj starostka má svoju motiváciu: je demokratka, a teda nemohla len tak zasiahnuť proti protestom, ktoré o sebe deklarujú, že sú proti rasizmu, násiliu a belošskej nadvláde.

Čiže sú aj proti Donaldovi Trumpovi, ktorému tieto epolety demokrati už roky prišívajú.

A pretože spravodajstvo je v USA už úplne stranícke, niekoľko štúdií uvádza, že veľké televízie CNN, ABC, NBC a CBS informovali o negatívnom dianí v zóne a streľbe obzvlášť s veľkým oneskorením a v divácky nezaujímavých časoch.

Niektoré veci úplne ignorovali.

Podobne boli vypúšťané alebo prežehlené informácie, že vo vnútri zóny sa pohybujú ozbrojenci s puškami a pištoľami, hoci existovali ich fotky, ktoré nakoniec už nikto ani nespochybňoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvlášť, keď začali strieľať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Gröhling: Aj budúci týždeň sa bude vzdelávať v rovnakom režime ako tento

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Slovensko

V utorok pribudlo 5480 nových prípadov a 100 úmrtí

Vyšetrili 97 514 osôb. Podiel nakazených pri PCR tetsoch prekročil 20 percent. Včera sa zaočkovalo 3 892 ľudí, celkovo ich je 75 292.

Čaká nás ďalšie kolo testovania.
Slovensko

Mazurek, Uhrík a Ďurica končia vo vedení strany ĽSNS

Dôvodom je zmena stanov, ktorú s nimi nik nekonzultoval, a ktorá dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Zahraničie

Trump v rozlúčkovom prejave zaželal všetko dobré Bidenovej vláde

Pripomenul daňové reformy svojej vlády, uzavretie obchodnej dohody medzi USA, Mexikom a Kanadou (USMCA), či zavedenie ciel voči Číne. "Som obzvlášť hrdý na to, že som bol prvý prezident za celé desaťročia, ktorý nezačal nové vojny," povedal.

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump.